HAMİLELİK DÖNEMİ

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.11.2017

Prematüreliği Önlemek Tedavi Etmekten Daha Kolay

Her yıl, 13 milyon bebek prematüre olarak dünyaya geliyor ve bu bebeklerin bir milyonu birinci yaş gününü göremeden, hayatını kaybediyor. Uzmanlar, prematüreliği önlemenin, tedavi etmekten çok daha kolay olduğuna dikkat çekiyor.

Yenidoğan Uzmanı Yrd. Doç. Şenol Bozdağ, prematüre doğumda bebeklerin sorunlarının, taburculuk sonrası da devam ettiğini belirterek, “Uzun dönemde; görme, işitme, kronik akciğer hastalığı, algılama, hareket bozukluğu, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlükleri gibi nörogelişimsel sorunlarla da karşılaşabiliyorlar” dedi.

37 haftadan önce doğan bu bebeklerin ve annelerinin yaşadıkları zorluklar...

Her yıl Türkiye’de yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerde beyin, karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati öneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya çıkabiliyor.

“Prematüreliği Önlemek, Tedavi Etmekten Daha Kolay”

Doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile birlikte anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen farklı bir sisteme uyum göstermek zorundadır. Prematüre bebeklerin doğum haftaları küçüldükçe, artan oranda başta solunum sistemi olmak üzere diğer organ sistemlerinde de sıkıntılar baş gösterir. Bu nedenle prematüre doğacak bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olduğu merkezlerde dünyaya gelmesi önemlidir.

Bebeklerin anne rahmindeki doğal olarak karşılanan ihtiyaçları; suni olarak yaratmaya çalışır, ancak bu destek, asla anne rahminde sağlanan binlerce fonksiyonları karşılayacak bir destek olamaz.

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi?

Prematüre bebeklerin doğum sonrası yaşadığı zorlu süreç...

Akciğerleri henüz tam gelişmemiş olduğundan, çok özel solunum cihazlarıyla, soluk borularına yerleştirilen küçük hortumlarla yaşama tutunmaya çalışırlar. Dolaşım sistemleri o kadar zayıftır ki, ilaç destekleri gerekebilir. Bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan, basit mikroplardan bile kolaylıkla etkilenirler. Beyin damarları, kanamaya o kadar hassastır ki, beyin içinde kanamalar oluşabilir.

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi?

Sindirim sistemleri, gelişimini henüz tamamlayamadıklarından, midelerine yerleştirilen sondalarla damla damla beslenirler. Kısaca, biz doktor ve hemşireler, onların yaşama tutunabilmeleri için her türlü yaşamsal desteği dışarıdan sunmaya çalışıyoruz. Bu nedenle prematüreliği önlemek prematüreliği tedavi etmekten daha kolay, daha verimli, daha ucuz ve insanidir.

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi?

Anne bu noktada öncelikle gebe kalmayı düşündüğü andan itibaren, kadın doğum uzmanı ile görüşmeye başlamalı. Sonrasında elbette ki doğal ve sağlıklı beslenmek ve yaşam şartlarını buna uygun hale getirmek prematüre doğumu engelleyecek temel faktörlerdir.

“Prematüre Bebeklerde İlk Beslenme Anne Sütü ile Olmalı”

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmadan doğan bebeklerde emme, yutma, nefes alma ve tüm bunların koordinasyonunda yaşanan birçok sorun ortaya çıkıyor. Prematüre doğan bebekte özellikle ilk beslenme; kolostrum denen, anneden gelen ilk sütle yapılması çok önemli.

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi

Prematüre Doğumlar Engellenebilir mi?

Beslenme sırasında yaşanan soluk tutma, morarma atakları, emme, yutma ve nefes alma koordinasyonun içerisinde sık yaşanan sorunlardan. Prematüre bebeklerde midede yemek borusuna besin kaçması, kalp atımında yavaşlama ve morarma atakları yaşanması muhtemel durumlardır.

“Her Zayıf Doğan Bebek Prematüre Değil”

Ailelerin doğru bildiği yanlışlardan biri de, yeni doğan bebeğin premature olup olmadığının kilosuna göre belirlenebilecek olduğudur. Doğum kilosu, bebeğin prematüre olup olmadığını göstermez.Çok zayıf bir bebeğe premature teşhisi konulmazken, daha kilolu doğan bir bebek prematüre olabilir. Prematüre teşhisi 37. haftadan önce doğan bebeklere konulur.

Konular :