HAMİLELİK DÖNEMİ

Sağlıklı ve Rahat Bir Gebelik Dönemi İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.06.2013

Sağlıklı ve Rahat Bir Gebelik Dönemi İçin Ne Yapmalı

Anne adaylarının gebelik süresince spor yapmasının birçok yararı olduğunu belirten uzmanlar, hamilelik döneminde kilo alımına dikkat edilmesini istedi.

Gebelik süresince egzersiz yapılmasının anne adayının sağlığına olumlu etkilediğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Kılıç Aydınlı, anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu.


Hamilelik Döneminde Egzersiz Yaparken Dikkat!

Hamilelik dönemide yapacağınızegzersizlerin aşırı yorgunluk oluşturmayacak düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Büyük bir enerji gerektirecek olan doğum olayına annenin tam formda girmesi gerekir.

Sağlıklı ve Rahat Bir Gebelik Dönemi İçin Ne Yapmalı

Bu nedenle her gün açık ve temiz havada yürümeniz faydalıdır. Uzun ve yorucu yürüyüşlerin faydası yoktur. Ayrıca ani ve keskin hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Genel olarak gebelik süresince 9-12,5 kilo alınması normal kabul edilir. 20. gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20.-26. gebelik haftasına kadar da 2-2,5 kg daha alınması idealdir. Aksi söylenmedikçe normal işinizi yapabilirsiniz ancak yorgunluk veren ve fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak erken doğum açısından bir risk faktörüdür.

Anne Adayları Aksi Söylenmedikçe Kısa Yolculuklar Yapabilir

Daha uzun yolculuklarda her iki saatte bir kısa bir yürüyüş yapmanız gerekir. Kabin basıncı ayarlı uçaklar ile yapılacak yolculuklarda herhangi bir sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin verebileceği rahatsızlık nedeniyle koltuklarda arkaya yaslanarak oturmanızda yarar vardır. Gebelik döneminde ve lohusalıkta banyo yapmanızda sakınca yoktur. Banyo suyunun çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin.

"Anne Adayları Rahat ve Pratik Kıyafetler Giymeli"

Anne adaylarının giydiği elbiseler, pratik ve rahat olmalıdır.Sıkı korse, jartiyer, lastik çorap bağı kullanmayın. Karın duvarı yetersizliği durumunda özel gebelik korseleri kullanabilirsiniz. Gebelik süresince bağırsak hareketleriniz düzensiz olabilir ve ileri derecede kabızlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gebelik boyunca günde bir defa tuvalete gitme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Bu şikayetlerden kurtulmak için sebze ve meyve yiyin.

Hamilelik Döneminde Aşırı Kilo Almak Çatlak Oluşumuna Neden Oluyor

Gebelik süresince aşırı kilo almanız bu çatlakların oluşmasını kolaylaştırır. Gebeliğin 4. ayından itibaren hormonal etkiyle diş etlerinde büyüme ve hassasiyet meydana gelebilir.

Hamilelikte Diş Eti Rahatsızlığı Yaşandığında Ne Yapmalı?

Bu durum bazı gebelerde kısa zamanda diş eti iltihabına dönüşebilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve 7-8 damla limon sıkarak hazırlanan sıvı ile gargara yapılması faydalıdır.


YUSUF SERKAN YILMAZ


İHA

Konular :