HAMİLELİK ÖNCESİ

Evlendikten Sonra Bebek Sahibi Olmak İçin Doğru Zaman Nedir? Uzmanlar Öneriyor: "3 Yılı Doldurmadan Çocuk Sahibi Olmayın!"

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 11.05.2011 - Güncelleme : 26.01.2023

"Evet” dedikten sonra, bir aile kurmak için can atıyor olabilirsiniz. Peki ama, evlendikten sonra bebek sahibi olmak için doğru zamanın ne olduğunu nasıl anlarsınız? Uzmanlara göre bu sorunun doğru ya da yanlış bir cevabı olmasa da, çocuk sahibi olmadan önce çiftlerin düşünmesi gereken önemli konular söz konusu...

Uzun süredir evli olan ve çocuk sahibi olmalarına rağmen cinsel yaşamlarda hiç doyuma ulaşamayan kadınların son zamanlarda artması üzerine Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Kurucusu Dr. Cem Keçe, "Kadın olmadan anne olmak zorunda kalan kadınlar" üzerine önemli açıklamalarda bulundu. 

Evlendikten Sonra Bebek Sahibi Olmak İçin Doğru Zaman Nedir

 Evlendikten sonra bebek sahibi olmak için doğru zaman nedir? 

Ne Zaman Bebek Sahibi Olmalı?

1. Anne Olmadan Önce Kadın Olmak 

Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur! 

Kadınların çoğu için cinselliğin evlilikle birlikte başladığını ve bu nedenle de çoğu zaman sağlıklı olarak yaşanamadığını belirten CİSED Genel Başkanı Dr. Cem Keçe; "Toplumumuzda, evlenecek kadının toplum içindeki değeri cinsel deneyimsizliğiyle belirlenmekte ve "bakirelik" kutsanmaktadır. 

Kız çocukları yetiştirilirken, cinselliğin erkeklere özgü olduğu, sadece erkeğin zevk aldığı, kadın için çoğu zaman mide bulandırıcı, acı veren, ama evliliğin devam etmesi ve anne olmak için yerine getirilmesi gereken bir kadınlık görevi olduğu öğretilmektedir. 

Kadınlar için cinsellik; haz alınacak güzel bir yaşantı olmaktan çok istenmeyen bir durum haline dönüşebiliyor kimi zaman... 

Aile ve toplum baskısı, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, cinsel eğitim yetersizliği, cinselliğin ayıp, günah veya yasak olarak kabul edilmesi nedeniyle, kadınlarımız cinsellik hakkında yeterince bilgi sahibi olamamakta, bilgi sahibi olmak bir yana cinselliği kelime hazinelerine dahi ekleyememektedirler.

Evleninceye kadar cinselliği hiç bilmeyen veya çoğu zaman yaşamayan kızlarımız, evlilikle birlikte cinsel hayata başlamaktadırlar. Ancak hayatı boyunca cinsel fantezi kurmamış, birini arzuladığında kendinden utanmış, suç işlediğini ya da günaha girdiğini düşünmüş, kızlık zarını korunması gereken en önemli yapı olarak görmüş, hiç mastürbasyon yapmamış, kendi bedenine yabancılaşmış, cinselliği eşine karşı yerine getirilmesi gereken bir görev ya da onu sevdiğini gösterebilmesinin bir yolu olarak algılayan bir kadın için cinsellik; haz alınacak güzel bir yaşantı olmaktan çok istenmeyen bir durum haline dönüşebilmektedir. 

2. Anne Baba Olmadan Önce Çiftler Arasında Sağlıklı Bir Cinsel Hayat Olmalı 

Çoğu zaman yatakta aktif olan erkektir, ilişkinin uzunluğunu, kısalığını, tarzını erkek belirler, o isterse sevişilir istemezse sevişilmez, kadın da erkeğin isteklerine uyum gösterebilmeyi mutlu bir cinsellik göstergesi olarak algılamaya başlayabilir. Bu da bir kadın olarak cinselliği bir hak olarak görme sürecini sekteye uğratır ve "kadın doğulmaz kadın olunur"sözünün içini boşaltır.

Kadın Olmadan Anne Olmak Zorunda Kalan Kadınlar Evlilik Hayatlarında Mutsuz Oluyorlar 

Cinselliği hak ettiğine inanan ve rahat bir şekilde yaşayan bir kadın olmadan anne olmak yani erkenden çocuk sahibi olmak kadınlarımızın bir açmazıdır. Bir kadın gerçekten kendi bedenini ve eşinin bedenini tanıyıp, keşfedip, rahat ve gevşemiş bir halde, cinsel haz alıp haz verebilecek bir seviyeye gelmek için en az 3 yıla ihtiyaç duyar. Çünkü seks yapmak öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir davranıştır.

Evlendikten Sonra Bebek Sahibi Olmak İçin Doğru Zaman Nedir

 Yapılan araştırmalara göre, kadın olmadan anne olmak zorunda kalan kadınlar evlilik hayatlarında mutsuz oluyor.

3. Yeni Evlenenler Ne Zaman Anne Baba Olmalı?

3 yıldan önce erken bir hamilelik yaşayan her kadın daha tam anlamıyla kadın olmadan anne olmak zorunda kalmaktadır, bu da mutsuz ve tatmin olamayan kadın sayısının hızla artmasına yol açmakta, mutsuz aileler kurulmasına neden olmaktadır.

Ayrıca evliliklerde ilk 3 yıl çok önemlidir, bu süre çiftin cinsellik dışında diğer konularda da bir uyuma gelebilmesi için genellikle yeterli olmaktadır.Bu nedenle yeni evlenen çiftlere"tam olarak kadın olmadan anne olmamak için en az 3 yıl çocuk yapmayın" önerisinde bulunuyoruz." dedi.

4. Cinselliği Mutlu ve Sağlıklı Yaşamak Öğrenilebilir

Cinsel Eğitime Önem Verilmeli 

Cinselliğin erkeğin olduğu kadar kadının da hakkı olduğunu vurgulayan CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör; "Kadının biyolojik olarak cinsel haz alma, boşalma veya orgazm olma kapasitesi erkeğe göre fazladır. 

Ancak bu kapasitenin kullanabilmesi için kadının öncelikle onun farkında olması gereklidir. Kadınlara yaşamlarının ilk yıllarından itibaren cinsel sağlık bilgisinin verilmesi, cinselliği yaşamanın bir günah, konuşmanın ise ayıp olmadığının öğretilmesi gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları en baştan ortadan kaldıracaktır. 

Cinselliği Mutlu ve Sağlıklı Yaşamak Öğrenilebilir

Yani cinsel eğitim şarttır. Çünkü cinselliğin tam olarak gelişimi temas, mahremiyet, duygusal ifade, zevk, şefkat gibi temel ihtiyaçların doyumuna bağlıdır. Cinsel isteğin nerede ne zaman kimle yaşayıp yaşanamayacağı, içinde doğulan aile, toplum, ahlaki değerler ve sosyal yapılar tarafından belirlenir.

Cinsel arzularını bastırmayan, gerektiğinde erteleyebilen ve istediğinde doyuran bir kadın, cinselliği haz alınan bir etkinlik olarak algılayacaktır. 

Bir kadın cinselliği, aşkı yaşamanın veya sevgiyi paylaşmanın bir parçası olarak görürse cinsel doyum yaşama ve haz alma kapasitesini arttıracaktır. Bütün bunların sonucunda, cinsellikle ilgili yanlış inanışlardan uzak, cinsellikten korkmayan, cinsel arzularını, düşüncelerini eşiyle paylaşan daha sağlıklı ve daha mutlu kadınlar ortaya çıkacaktır.

Konular :

çocuk sahibi olmak, kadın olmak, ne zaman çocuk sahibi olmalı, evlilik, evlendikten sonra, cinsel eğitim, mutlu cinsellik, sağlıklı cinsel hayat