HAMİLELİK ÖNCESİ

Düzensiz Uyku Erkeğin Çocuk Sahibi Olma Şansını Azaltıyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.10.2016

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Erkeklere Tavsiyeler

Gecede altı saatten daha az uyuyan erkeklerin eşlerinin gebe kalma şansı yüzde 43 azalıyor. Aynı zamanda dokuz saati aşan uykunun da gebelik olasılığını yüzde 42 azalttığı ortaya çıktı. Uzmanlara göre, uykunun azı da çoğu da erkeğin üremesine zararlı."Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız günde 7-9 saat uyumalısınız."

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Boston Üniversitesi’nde yapılan bu önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Baba Olmak İsteyenler, Uyku Düzenlerine Dikkat Etmeli

Uykunun azı da çoğu da erkeğin üremesine zararlı. Günde altı saatten az veya dokuz saatten fazla uyku erkeğin çocuk sahibi olma şansını azaltıyor.

Çalışma kapsamına alınan ve tüp bebek tedavisi gören 695 çiftte erkek ve kadınların yaş aralığı 21- 45 arasındaydı. Araştırmacılar tarafından erkeklerin gecelik uyku süresi düzenli olarak takip edildi. Bu sırada 12 aya kadar her 8 haftada bir çiftlerde gebelik olup olmadığı kontrol edildi.

Baba Olmak İsteyenler Uyku Düzenlerine Dikkat Etmeli

Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız günde 7-9 saat uyumalısınız.

Sperm Gelişimnde Anahtar Hormon "Testosteron"

Yeterli uyumayan erkeğin üreme kapasitesinin azaldığı ortaya çıktı. Gecede 7-9 saat arası uykunun erkekler için (üreme kapasitesi açısından) en ideal süre olduğu belirlendi. Sperm gelişmesinde anahtar hormon olan “testosteron” üretiminin, uyku bozukluklarından etkilendiği saptandı.

Günlük testosteron salınımının büyük kısmı, uyku esnasında gerçekleşiyor. Uyku problemleri bu yolla sperm yoğunluğu ile beraber hareketini ve morfolojisini de olumsuz etkiliyor.

Konular :