HAMİLELİK ÖNCESİ

E Vitamini Eksikliği Kısırlık Nedeni

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.02.2013

E Vitamini Eksikliği Kısırlık Nedeni

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, sperm sayısındaki azalmada sağlıklı ve doğal beslenmeden uzaklaşmanın da etki olduğunu söyledi. Tutar, özellikle antioksidan içeriği yüksek besinlerin hamilelik şansını artırdığını belirtti ve şunları aktardı:

Kısırlık Tedavisi Görürken Hangi Besinler Tüketilmeli?

Birçok nedenden kaynaklanan kısırlıkta beslenmenin de etkili olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, sorunda E vitamini eksikliğinin de rolü olabileceğini söyledi.

1989 ile 2005 yılları arasında ve 26 bin kişi üzerindeki çalışmada ortalama sperm sayısının %30 azaldığı gözlenmişti.

Bir araştırmada, kısır olmayan erkeklere verilen antioksidan besinlerin sonucunda eşlerinin kısa sürede gebe kaldığı gözlenmiştir. Özellikle antioksidan özellikli besinler vücuda zarar veren oksidatif stresin vücuttan uzaklaştırılmasında çok önemlidir.

Oksidatif stres ise erkeklerde sperm kalitesini düşürmenin yanı sıra sperm sayısının da azalmasına neden olmaktadır. Antioksidan özellikli olan vitaminler ise E vitamini başta olmak üzere, A, C, B vitaminleridir. Başka bir çalışmada da E vitamini ve çinkoyu yeterli düzeyde alan erkeklerin eşlerinin gebe kalma şansının dört kat arttığı gözlenmiştir.

"Yağlar Gebe Kalmak İçin En Önemli Besin Gruplarından Biri"

Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada gebe kalma ile tüketilen besin arasında ciddi bir bağlantı olduğu saptanmıştır.

Özellikle folik asit kullanılan beslenme programında meyve, sebze ve kurubaklagilleri ihmal etmeyen kadınların hamile kalma oranlarının ciddi anlamda arttığı gözlenmiş. Yağlar gebe kalmak için en önemli besin gruplarından biridir. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde doğru kullanıldığında olumlu sonuçlar doğururken margarinler gibi trans formata getirildiklerinde olumsuzluklar baş gösterebilir. Ayrıca kızartılmış yağda trans yağ asiti artışı olduğu unutulmamalıdır.

Gebelik Şansını Neler Azaltır?

Özellikle kadınların gebe kalma şanslarını arttırmaları için kahve tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gerekir. Ayrıca çok yüksek protein içeriği olan ve sebze tüketimini tamamen ikinci plana atan beslenme programları uygulamamalı. Uyku problemi çeken kadınların, vücuttaki melatonin seviyesini arttırarak uyumayı sağlayan ilaçları kullanmamaları önemli. Ayrıca alkol de gebelik şansını azaltan en önemli etkenlerden biri.

E Vitamini Eksikliği Kısırlık Nedeni

"E Vitamini Libidoyu Yükseltiyor"

E vitamininin antioksidan özelliği ile kısırlık riskini azalttığını söyleyen Tutar’a göre E vitamini hormon seviyesini yükseltiyor ve libidoyu olumlu etkiliyor:


“Ayrıca diğer antioksidan özelliği olan C vitamini ve selenyum içeriği yüksek olan besinler ile birlikte vücuda alınması daha güçlü bir etki gösterecektir. Tüm antioksidanlar vücut için önemli olsa da cinsellikte E vitamininin ayrı bir özelliği vardır. E vitamininin büyük kısmı, alfa d-tocopherol yani Latincede üremek ve doğurganlık anlamına gelmektedir.

Neden E Vitamini Önemli?

Özellikle damar tıkanıklığına bağlı olarak yaşanan kısırlık probleminde E vitamini damar yüzeyini temizler ve kan dolaşımının artmasını sağlar. Bu şekilde cinsel faaliyetleri kolaylaştırır. Ayrıca E vitamini libido seviyesini yükseltir. Unutulmaması gereken diğer bir önemli konu ise çinko ile E vitamini bir arada alındığında hormon seviyesi yükselir ve üreme bezlerinin işlevi artar.”

"Yağları Karıştırarak Kullanın"

En iyi E vitamini kaynaklarının ayçiçeği, mısırözü, pamuk yağı, fındık, badem, ceviz ve susam olduğunu vurgulayan Tutar, yağ tüketimi ile ilgili olarak da “Evlerde kullanılan yağlar sabit olmamalı. Sürekli aynı yağı kullanmak yerine ayçiçeği yağı, mısırözü, fındık yağı gibi yağları karıştırarak tüketmek, hem tüm yağ asitlerini almayı sağlayacak hem de kısırlık gibi bir problemi yaşama riskini azaltacaktır.

Konular :