HAMİLELİK ÖNCESİ

Babalığa Hazır Olmayan Erkeklerde Cinsel İstek Azalıyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.11.2016

Hamilelikte Kimler İçin Cinsellik Risklidir

Dr. Cüneyt Genç, hamilelikte cinsellikle ilgili merak edilenleri soruları cevapladı...

Hamilelikte Cinsel İsteğin Artması Normal

Kadınların hayatında önemli değişikliklere neden olan hamilelik, anne adaylarının duygu ve isteklerinde farklılıklar yaratırken cinsel yaşamlarını da etkiliyor. Anne adaylarının gebelik süresince gösterdiği cinsel istek ve hormonal değişiklikler nelerdir? Bu değişiklikler normal mi?

Hamileliksırasında kadınlık hormonları fazlasıyla artar. Normal seyrinde devam eden risksiz, tek gebeliklerde ise cinsel ilişkinin son zamanlara kadar yaşanılmasında bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Pek çok kadın hamilelik sırasında cinsel isteği artar ya da cinsel ilişkide değişik duygular hisseder. Hamilelik sırasında estorojen ve progesteron denilen kadınlık hormonları fazlasıyla artar ve yaşanan cinsel ilişki bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi

Normal Seyrinde Olan Hamileliklerde Doğum Ağrıları Başlayana Kadar Cinsellik Yaşanabilir

Normal seyrinde devam eden tek gebeliklerde yani risksiz ya da az riskli diye tanımlanan gebeliklerde amnion suyu gelene kadar hatta doğum ağrıları başlayana kadar cinsellik yaşanabilir. Cinsel ilişki sırasında bebeğinize zarar vermezsiniz. Vajinanın sonunda bulunan serviks (rahim ağzı) ortalama 3-4 cm uzunluğunda kaslı bir yapıdır ve penisin bebeğe değmesi mümkün olmaz. Rahim ağzı doğuma yakın aylarda kısalır ancak genelde son aya kadar yeterince uzundur.

Hangi Aylarda Cinsellik Risklidir?

İkinci ya da üçüncü doğumu olan hastalarda rahim ağzının ilk doğumlara göre erken açılabildiğini unutmamak gerekir. Yine de rahim ağzı açılmış olsa bile amnion ve koryon denilen 2 kat zar bebeğinizi korur. Bazı hekimler gebeliğin son ayında ilişkiyi yasaklar. Bunun sebebi anne adayının farkında olmadan amnion suyunun az da olsa gelme bebeğin enfeksiyon kapma riskidir. Bu durum düşünülerek gebeliğin son 3 haftası, özellikle şüpheli sıvı akıntısı olan hamilelerde vajinal ilişkinin yasaklanması yerindedir.

Babalığa Hazır Olmayan Erkeklerde Cinsel İstek Azalıyor

Gebelik hormonları saçları daha parlak ve teni daha pürüzsüz yani yumuşak ve sıcak hale getirir. Ancak cinsel istek durumu tıpkı kadınlarda olduğu gibi her erkek için aynı değildir. Gebeliğin bazı bölümlerinde baba adaylarında istek azalması olacaktır. Bunun ön önemli sebebi, erkeğin babalık rolü için kendini hazır hissetmemesi ve strese girmesidir.

Gebe kadının heyecanı, depresif hali, endişeli durumu, bulantısının olması ve nefes problemi çekmesi gibi durumlar da baba adaylarında cinselliği ikinci plana itebilir. Bazı erkeklerdeki isteksizlik ise bebeğe zarar verme endişesinden kaynaklanır. Baba adayında bu yönde bir endişe var ise hamileliği takip eden doktor ile görüşmesi korkularının ve endişelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Konular :