HAMİLELİK ÖNCESİ

Ne Zaman Hamile Kalırım?

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 12.02.2011 - Güncelleme : 05.05.2024

Bir kadının hamile kalmaya çalışırken yapması gereken pek çok şey vardır: Adet döngülerinizi takip etmeli, doğum öncesi vitaminlerinizi almalı ve sağlığımızın ve sağlıklı yaşamımızın kontrolünü elinize almalıyız. Ancak bebeği taşıyor olmamız, değişiklik yapması gereken tek kişinin siz olduğunuz anlamına gelmez. Eşinizin hamile kalmanıza yardımcı olmak için yapabileceği birçok şey vardır.

Cinsel ilişkiye giren ve doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınların % 85'i, 1 yıl içerisinde gebe kalmaktadırlar. 

Hamile kalmak heyecan verici bir süreçtir; ancak aynı zamanda korkutucu da olabilir. Beden imajı, hormon seviyeleri ve bebekle birlikte gelecek tüm değişiklikler gibi konularda endişe duyabilirsiniz. Bu nedenle, tüm bu süreçte eşinizin sizi desteklemesi çok önemlidir.

Pek çok çift, düşündükleri anda hamile kalma sorununu çözebilir. Kendinizi mesafeli hissettiren ya da yaşadıklarınızı anlamaya çalışmayan bir eşinizin olması hamilelik sürecini her ikiniz için de daha zor hale getirebilir. Çocuk sahibi olma konusunda her ikinizin de aynı fikirde olduğunuzdan emin olmanız sürecin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. 

Ne Zaman Hamile Kalırım

 

Gebe Kalma İhtimalini Artırmanın Yolları 

1. Hamile Kalabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Yumurtlamaya yakın dönemde ilişkiye girmek, bir kadının gebe kalabilme ihtimalini artırmaktadır. Yumurtlamanın birçok tespit yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi gelecek âdet tarihinin belirlenmesi ve bu tarihten 14 günün çıkarılmasıyla elde edilir. Örneğin, 30 gün süren bir âdet halinde yumurtlama 16. günde gerçekleşecektir. Bu metodun kullanılabilmesi için âdetinizin genel olarak kaç gün sürdüğünü bilmek zorundasınız.

Yumurtlamanın başka bir tespit yöntemi de vajenden gelen rahim ağzında üretilen sıvının miktarı ve yapısının gözlemlenmesidir. Adeta çiğ bir yumurtanın beyazı gibidir. Adetin başlangıcında bu sıvı daha az ve yoğundur. Yumurtlama döneminde ise bolca ve kaygandır. Üreme periyodu, bu ilk kayganlığın başlamasıyla başlar.

Yumurtlamanın teşhisinde kullanılan bir diğer yöntem de bazal vücut ısısının tespit edilmesidir. Kadınların çoğu yumurtlamadan sonra hafif bir şekilde vücut ısısının arttığını hissederler.

Bu tekniği kullanan bir kadın, işe başlamadan önce âdetinin her sabahı aynı saatte vücut ısısını ölçer ve bir grafik oluşturur. Böylece bu grafik yardımıyla müteakip âdet döneminde ne zaman yumurtlama olacağını tespit edebilir. 

Tam ovulasyondan önce salgılanan bazı hormonlardaki değişiklikleri tespit edilebilen kimyasal maddelerin kullanıldığı donanımlar da bulunmaktadır. Bunlar reçetesiz olarak herhangi bir eczaneden alınabilir. Doğru tespit yapılabilmesi için, tamamen kurallara uygun olarak kullanılmalıdırlar.

Hamile Kalmakta Sorun Yaşayanlar 

2. Ne Zaman Hamile Kalırım?

  • Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerin Karşılaştığı Sorunlar 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çoğu bunu başarabilmektedirler. 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olabilme hususunda sorunlarla karşılaşmaktadırlar. 1 yıl boyunca düzenli bir ilişkiye giren, hiçbir doğum kontrol yöntemi uygulamayan ve gebe kalmayı başaramayan bir kadın, eşiyle beraber cinsel fonksiyon açısından değerlendirilmelidirler.

Bir cinsel fonksiyon değerlendirmesi, kadın ve erkeğin tıbbî geçmişlerinin araştırılmasıyla başlar ve genel fizik muayene ile devam eder. Bir kadının tıbbî geçmişinde üreme organlarına zarar verebilecek pelvik enfeksiyonlar ve apandisit gibi hastalıklar sorgulanır.

3. Çiftlerin Karşılaştığı Sorun Kısırlığın Nedenleri

Çiftler, kısırlığın cinsel ilişkinin zamanlaması ve sıklığı noktasındaki yapılan hatalara bağlı olup olmadığı noktasında da sorgulanırlar. Sıklıkla çiftler, çocuk yapmayı becerebilmek için basit bazı cinsel ilişki tekniklerinin öğretilmesine ihtiyaç duyabilirler.

Kısırlığın nedenlerine bağlı olarak tedavi alternatifleri değişir. Bunlar: 

  • Yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar
  • Bir verici ya da eşinden spermle yapay döllenme
  • Kapalı fallopian tüplerin ameliyatla açılması
  • Tüm bebek yöntemleri

Konular :

#hamile kalmak #kısırlık #çocuk sahibi olmak #yumurtlama dönemi #kolay hamile kalmak  #kısırlığın nedenleri