HAMİLELİK ÖNCESİ

Anne Adaylarına, Sağlıklı Gebeliğe Giden Yolun Tarifleri

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 25.05.2018 - Güncelleme : 05.09.2022

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha çabuk çocuk sahibi oluyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, araştırmanın detayları hakkında bilgi verdi. 

Anne ve Baba Adayları İçin Kitap Önerisi: "Bu Tariflerle Gebe Kalınır"

Ayrıca, "Bazı kişilerde meslek seçimi onun kaderidir. Benim hikayem daha doğmadan başladı’ diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı  Prof. Dr. Gökalp Öner yeni kitabı, "Bu Tariflerle Gebe Kalınır" ile anne adaylarına sağlıklı gebeliğe giden yolun tariflerini veriyor. 

Hamile kalmayı planlayan anne adaylarına yönelik kaleme aldığı "Bu Tariflerle Gebe Kalınır" adlı kitapta Prof. Dr. Öner, hem kadın yumurtasına hem de erkek spermine fayda sağlamaya yönelik tarifleri bir araya getirdi. 

"Bu Tariflerle Gebe Kalınır" adlı kitapta anne adayları;

"Nasıl beslenmeliyim?"

"Ne şekilde beslenirsem daha rahat gebe kalırım?"

"Hangi vitaminleri tüketmeliyim?"

"Gebe kaldıktan sonra beslenmem nasıl olmalı?"

sorularının yanıtlarını bulabilir.

Uzmanlar Öneriyor Hamile Kalmak İçin Balık Tüketin

Araştırmaya göre,  deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler hem daha fazla seks yapıyor hem de daha çabuk çocuk sahibi oluyor. 

1. Düzenli Balık Tüketenlerin Gebelik Şansı Artıyor 

“Çalışma için Michigan ve Teksas’tan 500 çift bir yıl boyunca izlemeye alındı. Deniz ürünü tüketimi ve gebe kalma süresi arasındaki ilişkiyi saptamak için katılımcılar günlük olarak besin tüketimlerini ve cinsel aktivitelerini kaydettiler.

Balık Tüketen Anne Adaylarının Gebelik Şansı Yüzde 92!

Sonuçlar göstermiştir ki, haftada iki kereden fazla deniz ürünü tüketen çiftlerin gebeliğe ulaşması yüzde 92 iken daha az deniz ürünü tüketen çiftlerde bu oran yüzde 79’da kaldı.

Ayrıca deniz ürünleri tüketen çiftlerin cinsel birliktelik oranı, diğer çiftlere göre yüzde 22 daha fazlaydı. Çiftler aynı gün deniz ürünü tükettiğinde diğer çiftlerden yüzde 39 daha sık cinsel birliktelik yaşadılar.

 

2. Omega 3'ten Zengin Balıklar Kaliteli Sprem Oluşumuna Yardımcı Oluyor 

Daha önce yapılan pek çok çalışmada, Omega 3'ten zengin balıkları tüketmenin (somon ve tuna) progesteron seviyesini artırdığını, gebe kalma süresini kısalttığını ve daha kaliteli sperm oluşumunu kolaylaştırdığını göstermiştir.

Bu tür çalışmalar, bir yıl içinde doğal yollarla gebe kalamayan çiftlerin, medikal yardıma ihtiyaç duymadan gebelik şansını artırmaya yardımcı olabilirler.

Anne Adaylarına Sağlıklı Gebeliğe Giden Yolun Tarifleri

3. Baba Adaylarına Balık ve Midye Tavsiyesi 

Çalışmanın ilginç sonuçlarından birisi, kadınlar kadar erkeklerin de deniz ürünü tüketmesinin çok önemli olduğudur. Gebelik oluşumunda kadın faktörü kadar erkek faktörü de önemlidir. Özellikle balıklardaki omega 3 asidi, midyedeki çinko sperm sayısını ve hareketini düzeltir. 

Uzmanlar Öneriyor Hamile Kalmak İçin Balık Tüketin

Uzmanlar Öneriyor: Hamile Kalmak İçin Balık Tüketin 

4. Hangi Balıklardan Uzak Durulmalı?

Deniz ürünleri hem protein hem de mineraller açısından zengindir. Fakat içerdikleri civa miktarı konusunda bazı endişeler de vardır. 2017’de FDA özellikle gebelik düşünen kadınları haftada 3 kereden fazla balık tüketmemeleri konusunda uyarmıştır.

Kılıç ve Köpek Balığına Dikkat!

Ancak özellikle ABD de kadınların tükettiği balıklar yüksek civa içermezler. Civa miktarı fazla olan balıklar daha çok kılıçbalığı ve köpekbalığıdır.

Son 10 yılda üreme ve beslenme bağlantısı konusundaki yayınlarda patlama yaşanıyor. Deniz ürünleri de bu konuda en önemli araştırma konularından birini oluşturuyor.”

 

 

Anne Adaylarına Sağlıklı Gebeliğe Giden Yolun Tarifleri
Anne Adaylarına Sağlıklı Gebeliğe Giden Yolun Tarifleri

5. Sağlıklı Hamilelik İçin Tarifler Bu Kitapta: "Bu Tariflerle Gebe Kalınır"

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, ‘Bu Tariflerle Gebe Kalınır’ isimli kitabında sağlıklı bir hamilelik dönemi için lezzetli tarifler paylaşıyor.  

Bu Tariflerle Gebe Kalınır

Prof. Dr. Gökalp Öner'in yeni kitabı, kolay hamile kalmak için nasıl beslenmeliyiz sorusunu yanıtlıyor.

Sağlıklı Gebeliğe Giden Yolun Tarifleri 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner yeni kitabı ile ilgili şunları söyledi:

“Günümüzde sağlıksız beslenme ve giderek artan kötü alışkanlıklarla kısırlık oranlarını artırdı. Bu kitapla bilimsel olarak etkin vitamin ve mineralleri içeren besinlerle Türk kültürüne uygun tarifler geliştirdik ve bu şekilde sağlıklı beslenme için bir rehber kitap olarak planladık.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Besinler 

Ayrıca bize çocuk istemi ile başvuran çiftlerimizin en çok sorduğu soru olan; ‘Nasıl beslenmeliyiz?’in en bilimsel ve lezzetli halini bu kitapta anlattık. Sizler için gebe kalabilmede en etkin besinleri bir araya getirerek lezzetli ve hem kadın yumurtasına hem de erkek spermine fayda sağlamaya yönelik tarifler oluşturduk.

Hem erkek hem kadın için bilimsel besinlerin lezzetli buluşması ile dünyada ilk kez sağlıklı gebeliğe giden yolun tariflerini sunuyoruz.

Oluşturduğumuz lezzetli ve pratik tariflerle nasıl gebe kalınacağı ve gebeliğinizin nasıl sağlıklı bir şekilde devam edeceğinin sırrını veriyoruz. Nasıl beslenmeliyim? Ne şekilde beslenirsem daha rahat gebe kalırım? Hangi vitaminleri tüketmeliyim? Gebe kaldıktan sonra beslenmem nasıl olmalı? Soruların cevapları bu kitapta...”

Yeni Kitap Bu Tariflerle Gebe Kalınır

Prof. Dr. Gökalp Öner kimdir?

Prof. Dr. Gökalp Öner, 1981 Çorum doğumludur. Aslen Kayserili olup ilkokul, ortaokul ve liseyi Kayseri’de okumuştur. 2005 Hacettepe İng. Tıp mezunudur. 2011’de Erciyes üniversitesi’ nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 2015 yılında Türkiye’nin en genç tıp doçenti olmuştur. 2020 yılında Profersörlük ünvanını alıp şu an Kayseri System Hastanesi tüp bebek merkezinin direktörlüğünü yapmaktadır. Kendi alanında 6 akademik, 1 uluslararası bilim ödülü bulunmaktadır. 100’den fazla yurtiçi ve yurtdışı makalesi olan Prof. Dr. Gökalp Öner’in yurtdışında 3 ve yurtiçinde 2 bilimsel kitabı vardır.

 

Konular :

#Hamile Kalmak #Anne Adayları #Bu Tariflerle Gebe Kalınır #Gebelik Öncesi Beslenme