BESLENME

Bunları Ye Depresyona Girme!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.12.2011

Bunları Ye Depresyona Girme

Havaların erken kararması ve güneşin yüzünü göstermemesi kişilerde karamsarlık, mutsuzluk ve huzursuzluk duygularını beraberinde getiriyor. Gerginliğinizi ve karamsarlığınızı atabilmek için ise en iyi yöntemin yemek yemek olduğunu düşünüyorsanız bunu uygulamadan önce durup bir daha düşünün. Çünkü bu yöntem size kilo aldırmaktan başka bir fayda sağlamayacaktır. Diyetisyen Nilay Keçeci, kış aylarında yanlış besin tüketimi ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilecek gıdalar hakkında bilgi verdi.

Kış Depresyonundan Çikolata ve Şekerli Gıda Tüketerek Kurtulamazsınız

Halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen “serotonin” vücut içindeki aktivitesini başka hormonlarla desteleyebileceğimiz ve vücutta ürettiğimiz ancak aldığımız besinlerle birlikte aktivitesini arttırabileceğimiz bir hormondur.

Bunları Ye Depresyona Girme

"Ne Yesem Kilo Almadan Mutlu Olurum?"

Serotonin salgısı kişinin açlık hissini arttırabilir ya da azaltabilir. Çikolata ve şekerli gıdalar serotonin salgısını artırmaya yönelik yiyeceklerdir; ancak dengesiz ve fazla miktarda alınmaları sonrasında kişinin kendisini daha da kötü hissedeceği kilo artışıyla geri gelecektir. Bu besinler yerine serotonin salgımızı artıracak ve vücudumuza yarar sağlayacak diğer besinlerden yararlanmak bu anlamda daha faydalı olacaktır.

Bunları Ye Depresyona Girme

Kendinizi Kötü Hissettiğinizde “Muz” Yiyin

Serotonin içeriği yüksek besinler arasında başta meyvelerimiz gelmektedir. Kış aylarında hem bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek hem de mutlu hissetmemizi sağlayacak meyvelerin başında afrodizyak etkisi de büyük olan çilek gelmektedir. Muz yine kokusu ve içerdiği yüksek endorfinle mutluluk deposudur. Kendimizi kötü hissettiğimiz ve şeker ihtiyacı istediğimiz bir anda muz tüketmek yerinde olacaktır.

Doğru Tüketilen Ananas Yağ Hücrelerine Etki Eder

Üzüm yine bu meyvelerin arasında yüksek şeker oranı ile büyük bir yer tutar. Ayrıca ananas, sindirim sisteminde yararlı olduğu kadar, içerdiği bromelinle birlikte vücuttaki iltihabi durumlar ve şişkinliklerde de etkilidir. Bulundurduğu manganez antioksidan özellikle olup serbest radikal mekanizması için oldukça önemlidir.

Bunları Ye Depresyona Girme

Sağlıklı bir diyet meyvesidir ve içerdiği C vitamini bağışıklık sisteminde de etkilidir. Düzenli olarak uzman kontrolünde tüketilen ananasında vücuttaki yağ hücreleri üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanında yağlı tohumlar içerdiği omega 3 yağ asitleri ile ceviz, kalp ve damar sağlığımızı koruyacak, badem yüksek magnezyum ile vücuda adrenalin salgılatacaktır.

Günde 2 Adet Ceviz, 10 Badem, 5-6 Fındık Yiyebilirsiniz

Günde 2 adet ceviz içi, 10 adet badem ya da 5-6 adet fındığı rahatlıkla tüketebiliriz. Ayrıca balık ve tavuk etindeki aminoasitlerde mutluluk hormonunu destekleyici etki yaparlar. Düzenli yapılan yürüyüş hareketleri, uyku durumunun sabitlenmesi ve kişilerin sevdikleriyle vakit geçirmesi bu depresyon dönemini atlatmalarında oldukça önemli bir yer tutar.

Kafein Yerine Bitki Çaylarını Tercih Edin

Bu aylarda kafein yerine tüketilecek olan bitki çayları tüketmek, canımız tatlı istediğinde probiyotik yoğurtlardan, tarçınla tüketeceğimiz bir fincan salepten, yulaf ezmesi ve yoğurtla yapılan tatlılardan, meyveli sütlerden ya da 2 top dondurmadan bir ara öğünümüz yerine faydalanmamız daha dengeli alternatifler arasında yer alır.

Konular :