BESLENME

Menopoz Geciktirilebilir mi? Erken Menopoza Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 08.05.2012 - Güncelleme : 09.08.2022

Menopoz geciktirilebilir mi? Neler erken menopoza yol açıyor? Erken menopoza karşı hangi önlemler alınmalı? Günümüzde erken menopoza yol açabilen bir başka önemli neden de, son yıllarda özellikle genç kızlar olmak üzere kadınların sıfır bedene ulaşma çabaları. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, sadece obezite değil, aynı zamanda çok zayıf olmanın da üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekiyor.

Ülkemizde kadınlar ortalama olarak 48 yaşında menopoza giriyor. Ancak menopoz çeşitli nedenlerden dolayı 40 yaşından önce de görülebiliyor ve buna ‘erken menopoz’ deniyor. Bu konuda ülkemizde sağlıklı bir istatistiksel veri olmasa da, modern yaşamın olumsuz getirisi olan çevre kirliliğinin artması, sigara kullanımı, aşırı stres ve diğer faktörler nedeniyle erken menopozun görülme sıklığının arttığı belirtiliyor. 

 

Erken Menopoz Belirtileri Neler

Uzmanlar uyarıyor, sıfır beden takıntısı erken menopoze yol açıyor!

Neler Erken Menopoza Yol Açıyor? 

1. Vücut Yağ Oranı Düştüğünde Üreme Fonksiyonları Durabiliyor

Vücuttaki yağ oranı kritik yağ sınırı olan yüzde 12’nin altına düştüğünde üreme fonksiyonları da durabiliyor. Bunun sonucunda da kadının genç yaşta olmasına rağmen hamile kalmasını önleyen ve yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilen “hipolatamik amenore”, bir başka deyişle adetin beyinsel olarak durdurulması tablosu ortaya çıkabiliyor. Bu olguların üçte birinde de erken menopoz ortaya çıkabiliyor.

2. Üreme Sistemi Büyük Bir Enerjiye İhtiyaç Duyar

Kadın üreme sistemi dışarıdan gelen etkilere son derece açık oluyor ve belirgin bir şekilde etkileniyor. Üreme büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuyor. Enerjinin az olduğu zamanlar ile açlık dönemlerinde üreme fonksiyonları duruyor.

İnsan üremesinin beslenme ile ilişkisi 3 olayın analizinden anlaşılıyor:

 • Dünyada açlık çekilen zamanlardaki veriler.
 • Kaşeksi denilen hastalığı olan çok zayıf kadınlardan elde edilen veriler. 
 • Aşırı spor nedeni ile hızla yağ kaybeden sporculardan elde edilen veriler.

Yapılan analizlere göre; besinlerle alınan enerji ilk olarak kalp-damar sistemi ve beyinsel aktiviteler gibi yaşam fonksiyonları için kullanılıyor.  Bunu ikinci olarak hareket ve büyüme gibi kısıtlanabilir fonksiyonlar takip ediyor. Son olarak da yeterli enerji olursa üreme fonksiyonları için kullanılıyor.

Erken Menopoz Önlenebilir mi? 

3. Hatalı Diyetler Üreme Fonksiyonlarını Durduruyor

Aşırı zayıf olan kadınlarda hem enerji yokluğu hem de hatalı diyetler nedeniyle gerekli yaşamsal maddelerin alınmaması sonucu bozulan hücre aktiviteleri üreme fonksiyonlarını durduruyor. 

Menopoz Geciktirilebilir mi
Erken menopozu önlemek ve sağlıklı bir menopoz dönemi için spora hayatınızda yer açın. 

Uzun Süre Aşırı Zayıflık Adet Görememe Durumunu Kalıcı Hale Getiriyor

Aşırı zayıflık durumu ne kadar uzun olursa, kalıcı etkilerinin de o kadar çok olacaktır.  Örneğin daha sonra tekrar normal diyete dönülüp ideal kiloya erişilse bile bu kadınların yaklaşık yüzde 30’unda adet görememe durumu kalıcı hale geliyor.

4. Aşırı Zayıflığın İlk Belirtisi Adet Döngüsünü Hızlandırmasıdır

Normalde adet döngüsü ortalama 28 günde bir oluyor. Adet döngüsünün 22 günden daha sık olmasının genellikle yumurtalık rezervinin azaldığına işaret eder. Durum her zaman böyle olmasa da, FSH hormon yüksekliği tespit edilirse hastanın durumuna uygun üreme ve doğurganlığının korunması seçenekleri anlatılmalı.

Aşırı Zayıflık Erken Menopoz Sebebi Olabiliyor

Adet döngüsünün hızlanmasından başka, tablo daha da ilerlediğinde; vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, sıcak basmaları, uyku ve konsantrasyon bozuklukları, depresyon, iş veya okulda başarı düşüşü görülebiliyor. Son aşamada da adet kanamaları seyrekleşmeye başlıyor.

Menopoz tam oturduğunda ise adetler tamamen kesiliyor. İlerleyen yıllarda kemik erimesi, kalp hastalıklarında artış, vücut şeklinde ve oranlarında değişim, örneğin erkek tipi göbeklenme görülüyor.

Tedbirinizi Şikayetlerinizin Oluşmadan Alın!

Belirtiler ortaya çıktığında çoğu kez durum oldukça ciddi boyutlara ulaşmış oluyor. Bu nedenle her kadının erken menopoz açısından risk faktörlerine sahip olup olmadığını analiz etmesinin son derece önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Tansu Küçük, “Eğer belirgin bir erken menopoz riski varsa belirtiler henüz ortaya çıkmadan doktora başvurulmalı ve doğurganlığı koruma seçenekleri hakkında fikir edinilmeli” diyor.

5. Kimlerin Erken Menopoz Riski Daha Yüksek? 

 • Ailede erken menopoz öyküsü,
 • Turner sendromu veya Swyer sendromu gibi kromozal hastalıklar,
 • Galaktozemi ve talassemi majör gibi bazı enzim eksiklikleri,
 • Kemoterapi ya da radyoterapi,
 • Sık geçirilen yumurtalık ameliyatları,
 • Kabakulak ve zona gibi enfeksiyonlar,
 • Tiroit, romatizmal artrit, diyabet, vitiligo gibi bazı otoimmün hastalıklar,
 • Epilepsi,
 • Sigara,
 • Stres,
 • Aşırı zayıflık veya obezite,
 • Bazı meslekler
 • Bayan kuaföründe çalışanlar
 • Kimyasal kozmetik satıcıları
 • Solvent ile çalışan ressamlar / boyacılar
 • Propanediol, metilolakrilamid, monometil eter, fitalatlar ile çalışanlar.

Erken Menopoza Karşı Hangi Yaşam Alışkanlıklarımızı Değiştirmeliyiz? 

6. Erken Menopoza Karşı Nasıl Önlem Alınmalı?

Erken menopozu önlemek, menopoz yaşını geciktirebilmeniz için yaşam alışkanlıklarınızda dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunlar: Sıfır beden ya da obez olmayın. Vücut Kitle indeksinizi hesaplayın: Ağırlık (kilo)/boy2 metre. Vücut Kitle indeksinizin 18-30 arasında olmasına dikkat edin. Stresinizi azaltacak önlemler alın. Sigara içmeyin ve pasif içicilikten uzak durun.

 • Zararlı olduğu bilinen propanediol, metilolakrilamid, monometil eter gibi kimyasal maddelerden kaçının.
 • Spora hayatınızda yer verin. Mümkünse her gün, değilse haftanın en az 3 günü bu egzersizlerden birini mutlaka uygulayın: 50 dakika tempolu yürüyüş, 30 dakika yüzme, 30 dakika bisiklet veya 45 dakika jimnastik.
 • Oksijen radikali emme kapasitesi yüksek antioksidan besinleri tüketin: Balık, ceviz, taze fındık, kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnabahar, domates, biber, havuç, mürdüm eriği, nar, üzüm, çilek, karpuz, işlenmemiş tahıl ve ürünleri bu besinler arasında yer alıyor. Aynı zamanda yeşil çay ve taze greyfurt suyu da oksijen radikali emme kapasitesi yüksek olan içeceklerden.
 • Antioksidan ilaçlar alın: Örneğin Koenzim-Q 10, L-arginin veya arı sütü takviyesi yapabilirsiniz.
 • Kalsiyumdan zengin beslenin: Günde 200 ml süt, yoğurt veya dondurma yiyin.
 • Güneşlenerek D vitamini aktivasyonuna yardımcı olun.

Konular :

Erken Menopoz, Menopoz Belirtileri, Menopozu Önleme