BESLENME

Haftada 2 Kez Balık Ye, 15 Dakika Güneşlen

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.10.2012

Haftada 2 Kez Balık Ye 15 Dakika Güneşlen

Uzmanlar, modern çağ hastalığı olarak ortaya çıkan D vitamini eksikliğinin toplumun üçte ikisinde görüldüğünü söylüyor.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Selçuk Dağdelen, haftada 2 kez deniz balığı tüketilmesi ve günde 15 dakika güneşlenme önerisinde bulundu.

D Vitamini Eksikliği Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

"D vitamininin eksikliği nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıfladığını, şaşırıp kendi organlarına saldırdığını biliyoruz. Hatta kalp, damar ve şeker hastalıklarına yatkınlıkla ilişkili olduğunu biliyoruz".

D Vitamini Aslında Bir Hormon Diyen Uzmanlar Yüksek Protein Diyetlerine Dair Bakın Neler Söylüyor

Doç. Dr. Dağdelen ayrıca, karbonhidratı sıfırlayan yüksek protein diyetlerinin birçok insanda başarıya ulaşmasına özellikle Türkiye’de şaşırılmaması gerektiğini söylüyor.

Haftada 2 Kez Balık Ye 15 Dakika Güneşlen

"Çünkü o kadar çok karbonhidratla beslenmekteyiz ki yüksek proteinli beslenmeyle dramatik bir kilo kaybı dikkati çekecektir. Ve bu yöntemle en çok insanın kilo vereceği yer Türkiye olmalıdır. Sağlıklı beslenmede kesinlikle toplam aldığımız kaloriyi azaltacağız ama bunun yanı sıra karbonhidrattan aldığımız kaloriyi de azaltacağız."
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Prof.Dr. Yunus Erdem, Sağlık Bakanlığı verilerine görü Türkiye’de her dört ölümün birinden direkt ya da dolaylı olarak hipertansiyonun sorumlu olduğunu söyledi.

Hastalığından Haberdar Olmayan Hastalar Var

Son yıllarda konuyla ilgili kurumların ve derneklerin çalışmalarıyla hipertansiyonla mücadelede önemli kazanımlar elde edildiğini kaydeden Prof. Dr. Erdem, "2003 yılında hipertansiyon farkındalık oranı yüzde 40 iken 2012 yılında yüzde 55’ler düzeyine gelmiştir" dedi. Bu düzelmelere karşın hala önemli oranda hastalığından haberdar olmayan hipertansif hastalar bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Yunus Erdem, şöyle konuştu:

"7 bin 500 katılımlı Türk Hekim Kohortu çalışmasından ilk veriler elde edilmiştir. Bu çalışmanın en çarpıcı verilerinden biri de hekimlerin kan basıncı verileridir. Yapılan projeksiyonda hekimlerimizin hipertansiyon farkındalık oranının yüzde 40’lar dolayında olduğu saptanmıştır. Halkımızda bu farkındalık oranı yüzde 55’lere ulaştığı göz önüne alındığında, hekimlerin kendi kan basınçları ile ilgili farkındalık oranının düşük olduğu görülmektedir. Halkımızın kullandığı deyimle, mum dibine ışık vermemektedir."

Konular :