BESLENME

Ne Kadar Su İçmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 11.05.2016

Ne Kadar Su İçmeli

"Yaktığınız her bir kalori için bir mililitre su almanız gerekir"diyenSağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Yaz yaklaştıkça kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine dikkat etmeye başlıyorlar. Yoğun bir egzersiz dönemi için spor salonunun yolunu tutan erkekler, kaslı olmak uğruna sağlıklı beslenmeyi ve su içmeyi ihmal edebiliyorlar. Oysa ki, fit bir vücut için su, beslenme, uyku ve egzersiz dörtlüsü büyük bir önem taşıyor.

Her Zaman Fit Vücuda Sahip Olmak İçin Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Yaz mevsimi yaklaştıkça kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine özen göstermeye başlıyorlar ve kaslı bir vücuda sahip olmak için hızlıca spor salonunun yolunu tutuyorlar. Yoğun bir egzersiz dönemine giren erkekler, sadece kas yapmaya odaklanınca sağlıklı beslenmeyi ve yeteri kadar su içmeyi unutabiliyorlar. Oysa ki, fit bir vücuda sahip olmak için su, beslenme, uyku ve egzersiz olmazsa olmazlar arasında ilk sıralarda.

Egzersizin Mevsimi Olur mu?

Kas yapmak için en etkin çözüm olarak görülen spor ve egzersiz, aslında sadece kilo vermek veya daha iyi görünmek için değil; kas, kemik ve kalp damar sistemini korumak, depresyondan uzaklaşmak, kan yağlarını sağlıklı sınırlarda tutabilmek, diyabet ve kanserden korunmak için de büyük önem taşıyor.

Sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için sürdürülebilir bir şekilde egzersiz yapılmalı. İster yürüyün ister fitness yapın isterseniz de futbol oynayın ama hayatınızın her döneminde mutlaka egzersize yer verin.

Ne Kadar Su İçmeli

Spor Yaparken Tükettiğiniz Su Miktarı Yeterli mi?

Egzersizden sonraki ilk bir saat içinde idrar çıkışınız varsa, bu, egzersiz sırasında yeterli miktarda su içtiğiniz anlamını taşır; idrar çıkışınız yok ise, spor yaparken tükettiğiniz su yetersiz demektir. Yetersiz su tüketimi, böbrek üzerine aşırı yük binmesine yol açar, vücut sıcaklığı yükselir ve bunlar, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tercih edilen durumlar değildir.

Kas Geliştirici Antremnları Yapanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ve yeterli su tüketimi önemlidir. Bu dörtlüden biri aksadığında vücudumuzun zarar görür. Düzenli spor yaparken düzenli beslenmezseniz, egzersizden istediğiniz performansı alamazsınız. Düzenli egzersiz yaparken ve sağlıklı beslenirken yeterince su içmezseniz, zamanla vücudunuza zarar verirsiniz. Özellikle kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu dört kural kilit bir öneme sahiptir.

“Yakılan her bir kalori için bir mililitre su almak gerekir”

Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artar. Kas hücrelerinin yüzde 80’lik bölümünü, yağ hücrelerinin ise yüzde 25-30’luk kısmını su oluşturur. Kas kitleniz arttıkça, aynı hareketleri yaparken daha fazla enerji harcarsınız, buna bağlı olarak da vücudunuzun yaktığı kalori miktarında artış görülür.

Yaktığınız her bir kalori için bir mililitre su almanız gerekir, bu da daha fazla su içmenizi zorunlu kılar. Sağlık için spor yaparken su içmeyi unutmayın.

Yaptığınız Spordan Maksimum Fayda Görmek İstiyorsanız Bunlara Dikkat!

1) Spora asla aç gitmeyin. Egzersizlerden 1-1.5 saat kadar önce mutlaka karbonhidrat almaya çalışın.

2) Kahvaltıdan sonra egzersiz yapacaksanız, kahvaltınızda ekmek bulundurmayı ihmal etmeyin.

3) Kahvaltıdan önce veya akşam iş çıkışında spor yapacaksanız, karbonhidrat açısından zengin meyve, kuru meyve, süt ve yulaf hayatınızı kurtarabilir.

4) Egzersiz öncesinde asla su içmeyi kısıtlamayın hatta tam aksine bol bol su için.

5) Egzersiz sırasında her yarım saatte bir 1 bardak su içmeye çalışın. Bu, performansınızın artmasına yardımcı olabileceği gibi vücudunuzdan toksinlerin atılmasını da sağlayacaktır.

6) Egzersiz çıkışı ilk bir saat içinde yağsız et, tavuk, balık gibi yağsız protein kaynaklarına, yanında salata veya meyve gibi antioksidan zengini besinlere ve makarna, ekmek, çorba gibi bir karbonhidrata yer verin.

Konular :