BESLENME

Ramazan'da Dikkat Dağınıklığını Önlemenin 6 Yolu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.07.2014

Ramazanda Dikkat Daginikligini Onlemenin 6 Yolu

Yaz aylarına gelen Ramazan ayı hem sıcak hem de uzun saatler ile özellikle çalışan bireylerde dikkat dağınıklığına neden olabiliyor. Normal zamanlarda dikkat toplamak için başvurulan çay-kahve içmek gibi alışkanlıklardan uzak kalınan bu dönemde dikkati toplamak için önerilerde bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Hale Alpsan Gökmen: “Sahurda lifli besinler tüketin, taze sıkılmış meyve suyu ve antioksidan zengini siyah çikolata daha dikkatli olmanıza fayda sağlar.” dedi.

Dikkat Dağınıklığını En Aza İndirmenin İpuçları

Ramazan ayında özellikle dikkat gerektiren işlerde çalışanlar uzun oruç saatleri nedeniyle dikkatlerini kaybedebiliyor. Neredeyse herkesin dikkatini toplamak ve kısa da olsa çalışmaya ara vermek için alışkanlık haline getirdiği çay-kahve molalarından oruç nedeniyle uzak kalan çalışanların dikkat dağınıklığını en aza indirmek için alabileceği bazı önlemler var.

Sahurda Omega 3’ten Zengin Deniz Ürünleri Tüketin

Bazı yiyeceklerin sahurda yenmesi hafıza ve dikkat açısından olumlu etkiler yaratır.

Özellikle yüksek lifli tam tahıllı gıdaların süt ile alınması ve yanında yiyeceğiniz bir porsiyon meyve, taze sıkılmış meyve suyu ya da beyin için faydalı olan Omega 3’ten zengin deniz ürünlerini yemek gün içinde daha dikkatli olmanızı sağlayabilir.

Ramazanda Dikkat Daginikligini Onlemenin 6 Yolu

Tatlı Olarak Az Miktarda Siyah Çikolata ve Yabanmersini

Siyah çikolatanın antioksidan özelliği ve uyarıcı etkisi dikkat dağınıklığını önler. Aynı şekilde yabanmersininin öğrenmeyi kolaylaştırdığı hayvan deneylerinde kanıtlanmıştır. Bu nedenle günde bir küçük kase yabanmersini tüketmek son derece faydalıdır.

Ramazanda Dikkat Daginikligini Onlemenin 6 Yolu

Yeşil Yapraklı Sebzeler Hafızayı Güçlendirir

2006 yılında Neurology dergisinde yayınlanan bir çalışmada özellikle yeşil yapraklı besinler tüketenlerin yaşıtlarından 5 yıl daha genç bir mental odaklanma yetisine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bir kase salata yemek ya da sahurda yenen ıspanak yemeği gün içinde dikkat kaybını aza indirebilecektir.

Oruç TutanlarDikkat Dağınıklığını Nasıl Engelleyebilirler?

1.Dengeli beslenmenin yanında ayrıca iyi bir uykunun da dikkat açısından çok önemli olduğunu unutmayın.

2.Egzersiz yapın, egzersiz daha hızlı ve etkili düşünmemize yardımcı olur. Ayrıca uzun vadede sizi demanstan koruyacaktır.

3.Çalışırken dikkatinizi yaptığınız işe vermeye çalışın arka planda müzik ya da televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurlar olmasın.

4.Sıvı kaybına uğramamaya çalışmak, klimalı ortamda çalışmak, terlemeden uzak durmak faydalı olacaktır.

5.Bir toplantıda dinleyici iseniz not almak konsantrasyonunuzu daha yüksek tutacaktır. Bir yazı okuyorsanız yüksek sesle okumak daha iyi anlamanızı sağlar. Bu şekilde birkaç duyuyu kullanarak öğrenmenizi artırırsınız.

6.Düşünmeyi berraklaştırmak için gün içinde kısa molalar vermek, meditasyon ya da yoga hareketleri ile gevşemek yardımcı olabilir.

Konular :