BESLENME

Spordan Sonra 1 Su Bardağı Doğal Meyve Suyu Şart!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 08.03.2014

Spordan Sonra 1 Su bardagi Dogal Meyve Suyu Sart

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmanın şart oluğunu söyleyen uzmanlar, yapılan egzersiz sonrasında kaybedilen enerji ve minerallerin bir su bardağı meyve suyu içerek geri alınabileceğini vurguladı. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç spor yapanlarabakın hangi önerilerde bulundu.

Kas Ağrılarını Azaltmak İçin Spor Sonrası Bir Bardak Meyve Suyu

Vücudumuz egzersiz sırasında dinlenme durumuna göre daha fazla enerji harcamaktadır. Yapılan egzersiz türüne ve ortam sıcaklığına göre, vücutta belli miktarda mineral terle dışarı atılır. Kaybedilen enerji, sıvı ve mineralleri yerine koyabilmek ve oluşan kas ağrılarını azaltabilmek için, spor sonrası bir bardak meyve suyu tüketimi önemlidir.

Meyvelerin İçeriğindeki Doğal Şeker Vücuda Zindelik Kazandırır

Spordan Sonra 1 Su bardagi Dogal Meyve Suyu Sart

Meyve suları, vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine de katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda meyve sularında bulunan doğal şekerler vücuda enerji verip, dinç kalmasını sağlar.

Sporcular İçin En İyi Potasyum Kaynakları

Egzersiz yapanlar ve sporcular için önemli bir besin öğesi olan potasyum kaynaklarının başında sebze ve meyveler gelir. Özellikle içilen bir bardak vişne, portakal ve kayısı suyu, günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor.

Meyve Suları Taze Sıkılmış Olmalı ve Kısa Sürede Tüketilmeli

Bu nedenle egzersiz sonrasında belirtilen meyve sularının tüketimi kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konabilmesinde yardımcı oluyor.

Konular :