BESLENME

"Süper Meyveler" Hem Güzelleştiriyor Hem Sağlığı Koruyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.11.2013

Süper Meyveler Hem Güzelleştiriyor Hem Sağlığı Koruyor

Uzmanlar insan vücudunun sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin gruplarına ihtiyacı olduğunu ancak bazı gıdalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini söylüyor. İşte İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya'dan bağışıklık sistemimizi güçlendiren, zindelik veren, aynı zaman da güzelleştiren sağlık deposu meyvelerin listesi.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiyor, Zindelik Veriyor

Kaya, soğuk havalarda tüketilmesi şart olan gıdaların başında antioksidan özelliği ile öne çıkan, vitamin ve mineral açısından zengin olan meyvelerin geldiğini belirtti. Bu meyvelerin sağlığı koruduğunu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ve zindelik verdiğini aktaran Dr. Kaya, “süper meyveler” olarak nitelendirdiği gıdaların cildi de güzelleştirdiğini vurguladı.

Hangi Meyveleri Tüketmeli?

Norveç böğürtleni, nar, acai çileği, papaya ve çarkıfelek var. Bu süper meyveler, serbest radikalleri nötralize eden en yaygın iki antioksidan olan C ve E Vitamin ile doludur. Böğürtlen gibi taneli meyveler, bunlara koyu kırmızı rengini veren aşırı güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur.

Süper Meyveler Hem Güzelleştiriyor Hem Sağlığı Koruyor

Ayrıca, yüksek vitamin, mineral ve bileşim seviyesi bu meyvelere ‘süper meyve’ özelliğini kazandırır. Örneğin çok kuvvetli bir antioksidan olan Norveç böğürtleni, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve benzoik asit bakımından da kuvvetlidir.

Norveç Böğürtleni Cildi Besliyor, Nemlendiriyor

Norveç böğürtleninin İskandinavya, Sibirya ve Alaska’da yetişen yabani bir böğürtlendir. Kehribar-altın renkli bu meyve, sıcaklığın -40’C’ye kadar düştüğü koşullarda bile tazeliğini korur. Norveç böğürtleni içeren bakım kremleri cildi en zor koşullarda bile besler, nemlendirir ve antioksidan etkilidir.

Konular :