BESLENME

Yazın Besinlerin Gücünden Nasıl Yararlanılır?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.08.2016

Yazın Besinlerin Gücünden Nasıl Yararlanılır

Sağlığınızı besinlerin gücüyle koruyun. Nasıl mı? İşte, adım adım beslenme programı.

Aşırı sıcaklar birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Bu nedenle yazın sıkça karşılaşılan sorunların başında; kuru, hasar görmüş ciltler, yıpranmış saçlar, kas krampları, uçuk ve mantar enfeksiyonları gelir. Peki ama doğru beslenmeyle bu sorunların önüne geçilebileceğini biliyor muydunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan'ın bu problemleri önleyen ve tedavi eden beslenme önerilerini dikkatlice okuyun.

Yazın İştahınız Ne Alemde?

Yaz mevsimi bizim sadece bedenimizi etkilemekle kalmaz, hormonlarımızda yaptığı değişiklikler nedeniyle de ruhumuza da hakim olur. Bu yüzden birçoğumuz uzayan gündüz saatlerinde ve güneşli açık havalarda daha erken kalkar, geç uyur, günü geç bitirmek isteriz. Kışa oranla iştahımız daha kapalıdır. Zengin yaz meyve ve sebzeleriyle bu süreçte hem kilo verebilir hem de vücudunuzuhastalıklara karşı güçlendirebilirsiniz.

Yaz Mevsiminde Doğru Beslenme

Yaz sıcakları sebebiyle yaşanan problemlere karşı besinlerin gücünden faydalanın!

Kuru ve Hasar Görmüş Cilt İçin Ne Yapmalı?

Güneş ışınları, tuzlu deniz suyu ya da klorlu havuz suları cildinizin daha kolay kurumasına yol açar. Güneş yanıkları ve böcek ısırıkları da cildinizin hasar görmesine neden olabilir. Bu gibi durumlar için cilt sağlığını koruyan, antioksidan ve C vitamini içerikleri zengin ahududu, yaban mersini ve çilek gibi yaz meyveleri özellikle cilt problemlerinizi aşmanıza yardımcı olur.

Et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve süt, peynir gibi protein ve A vitamini içeren besinleri tüketmeniz de cildimizin hasarlı dokusunun iyileşmesini hızlandırır. Cilt kuruluğu için sağlıklı, yeterli beslenmemiz ve de bol miktarda su içmeniz problemin giderilmesi için çok önemlidir.

Uçuğu Tedavi Etmek İçin Ne Yapmalı?

Güneşe maruz kalmak uçuk çıkmasını tetikleyebilir. Bunun için güneş koruyucu krem kullanılmalı. B vitaminlerinden ve riboflavinden zengin olan tam tahıllı besinler ile et, balık, yumurta, kuru baklagiller ve kuru yemişler tüketmelisiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin En Doğru Beslenme Şekli Nedir?

Güneş ışınları, tuzlu ya da klorlu sular saçlarımızın yıpranmasını hızlandırır. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve süt, peynir gibi protein içeren besinler saçın keratin yapısını güçlendireceği için tüketilmesi faydalı olacaktır. B5 vitamini (yoğurt ve avokado), B8 vitamini (ciğer ve yumurta), folik asit (tam tahıllar ve kuru baklagiller), kalsiyum (süt ve yoğurt) ve çinko (et ve balık) içeren besinler saç dökülmelerini azaltıp saçların yenilenmesini ve parlamasını sağlar. Bu besin öğeleri cilt sağlığı için de gereklidir.

Kas Krampları Nasıl Önlenir?

Yüzerken ya da plajda voleybol oynarken başınıza gelebilecek problemlerden biri olan kas krampları aşırı yüklenme ve su kaybı nedeniyle oluşabilir. Yeterli su alamayan sistemimizin elektrolit dengesi bozulur ve kramplar başlar. Bu duruma maruz kalmamak için bol su içmeli, gerekirse doğal maden suyu ve sporcu içeceklerinden tüketmelisiniz.

Ayrıca potasyum içeriği yüksek; şeftali, erik, muz, üzüm, kavun, karpuz, kayısı, patates, fasulye, mantar ve ıspanak gibi besinleri tüketmeniz de faydalı olacaktır.

Mantarların Yol Açtığı Enfeksiyonların Şekeri Çok Sevdiğini Biliyor muydunuz?

Yaz aylarında suya daha çok maruz kaldığımız için mantarların üremesine de ortam yaratmış oluyoruz. Bu gibi mantarların yol açtığı enfeksiyonlar için şeker ve şekerli besin tüketimimizi azaltmamız hatta mümkünse bir süre tüketmememiz gerekiyor. Tatlı ve şeker ihtiyacımızı taze mevsim meyvelerinden sağlamalıyız.

Enfeksiyonu daha çabuk iyileştirebilmek için de probiyotik içeriği yüksek ayran, yoğurt, kefir gibi besinlerden de destek almalısınız.

Konular :