GENEL SAĞLIK

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.07.2017

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

İşte, konunun uzmanından 50 yaş üzeri 3 kadından birinin ortak sorunu olan osteoporoza karşı etkili beslenme önerileri.

Osteoporozdan Koruyan 3 Önemli Kurala Dikkat!

Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının çok yakın ilişki içinde olduğu hastalıklar listelendiğinde hiç şüphesiz ki osteoporoz ilk sıralarda geliyor. Zira, hastalık kemiklerin kalsiyum ve diğer mineralleri kaybedip daha kolay kırılma eğilimi göstermesiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle vücudumuzun yaşayan dokuları kemiklerimize çocukluktan itibaren yatırım yapmamız son derece önem taşıyor.

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Filiz Ateş, osteoporozdan korunmada etkili beslenme önerilerini sıralıyor...

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Menopozla Birlikte Kemiklerde Yıkım Hızlanır

Osteoporoz her ne kadar ileri yaş hastalığı olsa da belli bir dönemden sonra birdenbire ortaya çıkmıyor. Sürdürdüğümüz yaşam tarzımız, hastalığa zemin oluşturan düşük kemik kalitesi ve yoğunluğunun gelişmesini ciddi şekilde etkiliyor. Hatta bu etki anne karnına kadar uzanıyor.

İstatistikler dünyada her 3 kadından ve her 5 erkekten birinde osteoporoza bağlı kırıklar geliştiğini gösteriyor. Yaygınlığı bu denli yüksek olduğu için osteoporozdan korunmaya yardımcı önlemler çok daha değer kazanıyor. Bu önlemlerin başında da doğru beslenme geliyor...

Doruk Kemik Kütlesi Yükseldikçe Osteoporz Riski Azalıyor

Kemik yapımı gelişimi, bebeklik ve çocukluk döneminden başlayarak genç erişkinliğe kadar devam eder. 20 yaşlara ulaştığımızda ise doruk kemik kütle denilen en güçlü noktaya ulaşır. İşte tam bu aşamada bebeklikten itibaren kalsiyumdan zengin gıdaların yeteri kadar tüketmenin önemi ortaya çıkıyor. Çünkü doruk kemik kütlesi yükseldikçe osteoporoz riski azalıyor.

Güçlü Kemikler İçin D Vitamini Şart!

Doruk kemik kütlesine ulaştıktan sonra, yavaş yavaş güç kaybeden kemiklerde yıkım başlar ve menopozla birlikte kaybın hızlanarak devam eder. Erkeklerdeki kemik kaybı ise 50 yaşından sonra yaşanmaya başlıyor. Dr. Filiz Ateş, bu nedenle yaşlanmamızla birlikte doğal olarak gelişen kemik kaybını azaltmak ve daha güçlü kemiklere sahip olmamızda kalsiyum ve D vitaminin şart olduğunu belirtiyor.

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Her yaşta kalsiyuma yer açın

Sağlıklı ve güçlü kemiklere ulaşarak osteoporozdan korunmak için mutlaka kalsiyum gerekiyor. Kemiklerimizin de yapı taşını oluşturan kalsiyumun hangi miktarda alınması gerektiği ise yaşa göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin hamilelik ve emzirme dönemi ile büyüme hızının arttığı ergenlikte ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı artıyor.

Ostreoporoz Döneminde Günde Ne Kadar Kalsiyum Alınmalı? Kalsiyum Gıdalardan Ne Kadar Alınabilir?

Bu dönemde önerilen kalsiyum miktarı 1200 mg’dır. Günlük gereksinim 2 su bardağı süt-yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir+ 1 porsiyon sebze yemeği+ 3 porsiyon meyve ile karşılanabiliyor.

Günlük süt ve süt ürünleri ve özellikle kalsiyumdan zengin, koyu yeşil yapraklı sebzelere beslenmenizde daha çok yer verin. Bununla birlikte tahıl ve baklagiller de yeterli kalsiyum alımında destek veriyor.

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Osteoporoza KarşıGünde 20 Dakika Güneş Banyosu Yapın

D vitamini eksikliği osteoporoz riskini artırır; bunun için de günde 20-30 dakika kadar ellerin, kolların güneşle temas etmesinin yeterli olur. Besinlerle alınan kalsiyumun vücut tarafından emilimini sağlayan D vitamini, cildin güneşle teması sonrasında vücut tarafından üretiliyor. D vitaminin aynı zamanda kemiğin gelişimine de yardımcı olur.

Neler Osteoporoz Riskini Artırır?

• Yetersiz kalsiyum ve D vitamini alınması,

• Yüksek sodyum içeren diyetler,

• Çinko yetmezliği,

• Düşük florid alınması,

• B, C, K vitamin yetmezliği,

• Aşırı kafein, alkol tüketimi

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Osteoporozdan Korunmak Mümkün

Osteoporozdan bu önerilerle korunun

• Her gün mutlaka bol taze sebze yiyin.

• Kırmızı et yerine beyaz et ve balık tüketin.

• Aşırı yağ tüketiminden kaçının.

• Çok fazla proteinli gıdalar tüketmeyin.

• Baklagilleri tercih edin.

• Fosfat içeren hazır gıdaları azaltın.

• Hazır yemekler, konserveler, katkı maddeleri olan gıdalardan uzaklaşın, taze ev yemekleri tercih edin.

• Daha az tuz kullanın.

• Tükettiğiniz şeker miktarını azaltın.

• Granül kahve, kola gibi içeceklerden uzak durun.

• Bol su için.

Konular :