GENEL SAĞLIK

Uzmanlar Uyarıyor: "Göz Enfeksiyonu Salgınına Dikkat!"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.10.2018

Uzmanlar Uyarıyor Göz Enfeksiyonu Salgınına Dikkat

Son günlerde birçok kişide görülen ‘adenoviral göz enfeksiyonu’na karşı uzmanlar uyarıyor.

Göz Enfeksiyonunun Belirtileri Neler?

Sonbahar ve kış aylarında özellikle mevsim geçişlerine bağlı olarak hasta olma riski artıyor. Toplu taşıma araçları, ofis ve kalabalık ortamlar ise hastalıkların hızla yayılarak salgına dönüşmesine sebep oluyor. Son günlerde birçok kişide görülen ‘adenoviral göz enfeksiyonu’nun da bu salgın hastalıklardan biri. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Göz ve solunum sistemini etkileyen bu hastalık, mevsim geçişlerinde çok sık görülür. Gözlerde sulanma, yanma, batma gibi belirtiler ile başlayarak hızla tüm vücutta etkisini gösterir. Hafife alınmamalı.

Kolaylıkla Bir Başkasına Bulaşabiliyor

Göz enfeksiyonu kolaylıkla bir başkasına bulaşabiliyor. Bir birey enfekte olduğu zaman çevresindeki tüm aile fertleri, yakın temasta yaşadığı ve çalıştığı kişilerin büyük çoğunluğu enfekte olur. Her olgu aynı şiddette veya aynı bulgular ile seyretmez.

Hastalık göz dışında tüm vücutta seyredebilir

Konjonktivit dediğimiz kızarıklık süreci gözlerde başladığında tüm vücuda yayılarak yüksek ateş, boğaz ağrısı ve karın sancısı gibi belirtileri ortaya çıkartıyor. Genel kırgınlık hali gibi belirtiler de göz enfeksiyonuna bağlı seyir ederek vücutta ciddi hastalıklar oluşturabilir.

Uzmanlar Uyarıyor Göz Enfeksiyonu Salgınına Dikkat

Toplu yaşam alanları hastalığı yayıyor

Toplu yaşam alanlarındaki yakın temasın bu hastalığın yayılmasına zemin hazırlıyor. Bu enfeksiyon gün içerisinde zaman geçirilen okullar, toplu taşıma araçları, klinikler, hastaneler ve ofislerde damlacık yolu ile karşı tarafa bulaşabiliyor. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi sık el yıkama, ortamı havalandırma, hasta birey ile teması kesme, hasta bireylerin işe ve okula gönderilmemesi bu dönemde büyük önem taşıyor.

Tedavi enfeksiyonun şiddetine göre belirlenebilir

Adenoviral göz enfeksiyonunun tedavisinin bulgulara ve şiddetine göre değişkenlik gösterebiliyor. Göz hekimleri muayenede topikal damla veya pomadlar vererek çeşitli önlemler eşliğinde tedaviyi planlar. Bulgular şiddetli seyrediyor ve korneada tutulum varsa korneada leke kalıp görmeyi azaltan sekel kalabilir.

Konular :