HASTALIKLAR

Soğuk Hava Sinüzit Sebebi

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 27.01.2014 - Güncelleme : 22.01.2024

Burun tıkanıklığı ve akıntısı, seste bozulma, yüzde dolgunluk hissi sinüzit hastalarının en sık yaşadığı şikayetlerdir. Özellikle soğuk, kuru ya da nemli havalar, ıslak saçla sokağa çıkılması ve travma gibi nedenlerle tetiklenebilen sinüzit ile başa çıkabilmek için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, sinüzit ve tedavisi hakkında bilgi verdi. 

Soğuk Hava Sinüzit Düşmanı

 Sıcaklık ve nemdeki ani değişimler, sinüsleri tahriş edip burunda tıkanıklığa, baş ağrılarına ve diğer semptomlara yol açabilir. Bu nedenle, soğuk havanın sinüs sorunları üzerinde önemli bir etkisi bulunur.

Neler Sinüziti Tetikler?

1. Neden Sinüzit Oluşur? 

Sinüzit çoğu insanın 'sinüs sorunu' olarak adlandırdığı durumdur. Bu genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, burun akıntısı ve boğaz ağrısının yanı sıra baş ağrısı ve geniz akıntısı gibi diğer semptomlarla yaşanır. Sinüzitin en yaygın belirtilerinden biri, sinüslerin etrafındaki yüz ağrısının yanı sıra ağız kokusudur.

Sinüsler, kafa kemikleri içinde yerleşen ve ağızları burun boşluğuna açılan havalı boşluklardır. Normal bir nefes aldığımızda burnumuzdan giren hava akciğerimize gider, akciğerden dönen hava sinüslerde dolaşır ve biz ikinci nefesimizi alırız. Bu havalanma esnasında sinüslerin iki küçük kapısı tıkanır ve bu kapıları herhangi bir sebeple tıkayan bir durum sinüzit hastalığına sebep olmaktadır.

 

2. Sinüzitin Belirtileri Herkeste Aynı mıdır?

Genelde insanlar baş veya yüz bölgesi ağrıdığında bu durumun sinüzite işaret ettiğini düşünmektedirler; ancak sinüzit hastalığının en az rastlanan belirtisi ağrı, hastalar arasında yüzde 5 oranında görülmektedir. Sinüzitte daha ön planda olan şikayetler ise; burunda tıkanıklık ve akıntı, sesteki bozulma ve yüzde dolgunluk hissidir. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir.

 

Okuma Önerisi: Soğuk Algınlığı ve Grip, Sinüzite Dönüşüp Gözleri Vurabiliyor!

3. Sinüzit Ne Kadar Sürer? 

Sinüzit iki şekilde görülmektedir. Akut sinüzit, dört hafta içinde ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Buna rağmen 4 hafta içinde sinüzit düzelmiyorsa artık kronik sinüzit safhasına girilmiştir ve bu durumun tedavi şekli cerrahi olmaktadır.

Sinüzit Neden Olur?

4. Sinüzit Sorunu Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

  • Saçlarınızı İyice Kurutmadan Sokağa Çıkmayın

Islak saç ile dışarı çıkmanın ve uyumanın sinüzite etkileri çok fazladır. Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riski artmaktadır.

 

  • Kısa Saç Çözüm Değil

Sinüziti olan kişinin kısa saçlı olması bu riski ortadan kaldırmamaktadır.  Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir; fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık olması gerekmektedir.

Soğuk Hava Sinüzit Düşmanı

  • Kış Mevsiminde Dış Faktörlere Dikkat!

Akut sinüzitin tekrarlayan bir hastalık değildir ama kişinin kronik bir sinüziti varsa yani sinüslerin kapısını kapatan polip, alerji ya da oraya gelen bir kemik, tümör gibi bir sorunu varsa o zaman kişi kış mevsiminde sık sık sinüzit atakları geçirmektedir. Bu durumda sinüzit olmamak için bu sebebi ortadan kaldırmak gerekmektedir. Dış faktörler ortadan kaldırıldığı zaman kişilerin sağlığına kavuşmasının önünde bir engel olmamaktadır.

  •  Bazen Doğru Bilinen Yanlışlar Hayati Tehlikeye Neden Olabiliyor

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülüp uygulanan birtakım yöntemlerin hayati birtakım sonuçlara neden olmaktadır.

 

  • Bitkileri Kullanırken Dikkat! 

Sinüzite iyi geldiği düşünülen birtakım bitkiler buruna sıkılmamalıdır. Aksi takdirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında burun süratli sümkürülmemelidir. Çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilmektedir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilmektedir.

Sinüzit En Hızlı Nasıl Geçer? Sinüzite Ne İyi Gelir?

5. Sinüzit Sorununun Önüne Nasıl Geçilir? 

Hava Nemlendiricisi Kullanın: Havaya nemli tutmak, burundaki mukoza zarlarının sulu kalmasını sağlar bu durum da burun tıkanıklığının ve diğer semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bol Sıvı Alın: Bol miktarda sıvı, özellikle de su içmek, mukoza zarlarının nemli kalmasına  ve sinüs semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur. 

Tuzlu Burun Spreyi Kullanın: Tuzlu burun spreyi burun içini nemlendirmeye ve burun tıkanıklığının azaltılmasına yardımcı olur. 

Başınızı ve Burnunuzu Sıcak Tutun: Soğuk havalarda dışarıdayken bir şapka takmak veya burnunuzu, başınızı örtmek sinüsleri sıcak tutar. Böylelikle burunda oluşabilecek tahrişi ve iltihabı azaltabilirsiniz. 

Ani Sıcaklık Değişikliklerinden Kaçının: Sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçmek (veya tam tersi), burun ve sinüslerdeki kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla tıkanıklığa neden olabilir. Farklı sıcaklıktaki ortamlar arasında geçiş yaparken baş ve burun bölgenizi koruyun.  

Okuma Önerisi: Sinüzitin Astımı Tetiklediğini Biliyor muydunuz?

6. Ne Zaman Cerrahi Müdahale Gerekir?

Sinüzitin dışında nezle, burun polipleri, burun bölmesi eğrilikleri, burun içinde yer alan bir tümör ve alerjik nezleler de sık görülen vakalardır. Bu tip hastalarda burun içi mukozası sürekli şiştiğinden hapşırma ve burun akıntısı nedeniyle sinüslerden bir ya da ikisinin deliğinin kapanması bir sinüzit tablosunun ortaya çıkması anlamına gelmektedir. 

Konular :

#sinüzit #sinüzit belirtileri #sinüzit tedavisi #sinüzit ile nasıl baş edilir #sinüzite ne iyi gelir #sinüziti tetikleyen şeyler #soğuk havada sinüzit