HASTALIKLAR

Spiral Kullanımı Rahim Kanserine Mi Yol Açıyor?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.01.2012
Spiral Kullanımı Rahim Kanserine Mi Yol Açıyor

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar, spiral kullanımının “rahim kanseri” tehlikesi nedeniyle kadınları tedirgin ettiğini ancak bu endişeye gerek olmadığını söylüyor.

Op. Dr. Salar, doğum kontrol yöntemleri, kadın kanserleri ve bu kanserlerin erken teşhis yöntemleri hakkında bilgi verdi.

"Spiralin Rahim Kanseri ile İlişkisi Yoktur"


Her kadına uygulanan doğum kontrol yöntemi; kadının yaşı, kilosu, sistemik bir rahatsızlığı olup olmadığı gibi kriterlere bağlı olarak belirlenir. Spiral kullanımının toplumda kilo alımı, bel ağrısı, erken menopoz ve rahim kanserine yol açtığı düşüncesi yaygın.Oysa bu inanışların bilimsel bir gerçekliği yoktur.

Spiral sadece rahimde lokal etkisi olan, vücudun hormon dengesini bozmayan bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral adet kanamasını artırdığından kansızlığa yol açabilir ya da rahimde enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Ancak rahim kanseri gibi hastalıklara yol açacak bir etkisi bulunmamaktadır.


Rahim Ağzı Kanserine Karşı Yıllık Smear Kontrolü!

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında bulunan rahim ağzı kanserinde, riskin her yıl yapılacak smear kontrolleri ile en aza indirmek mümkün. En sık görülen kadın kanserleri arasında bulunan rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için smear testlerinin her yıl yapılması gerekir. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV’ye karşı yapılan aşının %100 koruyuculuğu yoktur. HPV aşısı yapılsa bile yıllık smear kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir.

Ayda Bir Kez Evde Meme Muayenesi

Kadın kanserleri arasında ilk sırada yer alan meme kanserinde erken teşhis büyük önem arz ediyor.Meme kanserinin erken teşhisinde yıllık meme muayenesi, meme ultrason ve mamografi için doktora başvurmanın yanı sıra; kadınların her ay kendi kendilerini muayene etmeleri çok önemlidir. Kadınların memesini düzenli olarak kontrol etmesi, hastalığın erken evrede yakalanabilme şansını önemli ölçüde yükseltir. Kendi kendine meme muayenesi, adet döngüsünün 5. ve 7. günleri arasında, ayda bir kez yapılmalıdır. Menopozda olan ya da adet görmeyen kadınlar ise her ay belirledikleri bir günde muayeneyi yapılmalıdır.

Memedeki Değişiklikler Ciddiye Alınmalı

Memelerdeki değişiklikler mutlakaciddiye alınmalı. Memelerde belirgin şişlik, meme cildinde içe doğru çekilme alanları, renk değişiklikleri, kızarıklık, yüzeysel damarlarda belirginleşme hali, ciltte ‘portakal kabuğu’ manzarası, meme ucunun içe doğru çekilmesi, içe gömülmesi, özellikle bir pozisyondan diğerine geçişte meme başında şekil ve renk değişiklikleri varsa, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Konular :