EBEVEYN VE ÇOCUK

Babalar Bebekleriyle Daha Çok İletişim Kurmalı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.08.2010

Babalar Bebekleriyle Daha Çok İletişim Kurmalı

Baba, hem farklı bir insan hem de erkek olması nedeniyle bebekle anneden farklı bir tarzda iletişim kurar.

Baba-çocuk iletişimi olumlu duygular ve alışkanlıklar içeriyorsa, her iki taraf için de birlikte geçirilen zaman eğlence ve mutluluk kaynağı olabilir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, onunla kurulan iyi bir iletişim, onda kendine güven ve çevresine saygı gelişimi için en önemli kaynaklardan biri olacaktır.

İyi bir ilişki kurabilmek ve bunu yıllar boyu sürdürebilmek, çocuğun kişilik gelişimi açısından da olumlu etkiler taşıyacaktır. Davranışlarınız ve sözleriniz onun için daha fazla anlam ifade edecektir. Ondaki olumsuz düşünce ve davranışları fark etme, ifade edebilme ve değiştirebilme açısından da fırsatlar yaratacaktır.

Babalar çocuklara erişilmez gibi gelir. Çocuk, babanın gözüyle dünyada kendisini nelerin beklediğini görür. Babanın elini tutarken çocuk kendisiyle birlikte hayat yolunda yürüyen kişiyi hisseder.

Araştırmalar bir yaşına gelmeden önce bebekleriyle düzenli olarak ilgilenen, konuşan, oynayan, onları giydiren, doyuran ve yıkayan babaların bebeklerin gelişmesine önemli katkıda bulunduklarını gösteriyor.

Araştırma sonuçlarına göre, babalarıyla iletişim halinde olan bebekler:

• Farklı sesleri, yüzleri ve dokunuşları ayırt etmeyi erkenden öğreniyor.
• Değişikliğe daha açık oluyor.
• Yeni deneylerden daha az korkuyor.
• Başkalarıyla daha kendinden emin ilişki kuruyor.
• Vücut hareketleri daha gelişkin hale geliyor.
• Problem çözme yetenekleri gelişiyor.

Konular :