EBEVEYN VE ÇOCUK

Çalışan Anne Zamanı Nasıl Kullanmalı?

Cansu Buldu ÇAN Cansu Buldu ÇAN
Yayın : 06.02.2011 - Güncelleme : 13.06.2024

Çalışan anne zamanı nasıl kullanmalı? Çalışan anneler hayatı nasıl kolaylaştırabilir? İş ve ev dengesini nasıl kurabilir? Kendine nasıl zaman ayırabilir?

İşten veya trafikten dolayı eve geç ulaştığınızda gergin mi oluyorsunuz? Akşam yemeğini hazırlarken telaş içinde hareket edip paniğe mi kapılıyorsunuz? Çocuğunuza yeterli zaman ayıramamının suçluluğunu mu hissediyorsunuz? 

Tüm bu kritik sorular, hemen hemen her çalışan annenin sorunu. Zamanı daha iyi yönetmeyi ve çocuğuyla daha kaliteli vakit geçirmeyi hiç kuşkusuz her ebeveyn ister. Peki ama nasıl? Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ailelerin bu konuda yaptığı hatalı davranışlar ve aslında olması gerekenler hakkında bilgi verdi.

İşte, çalışan annelere zaman kazandıracak, hem kendilerine hem de ailelerine zaman ayırmalarını kolaylaştıracak ipuçları.

Çalışan Anne Zamanı Nasıl Kullanmalı

Çalışan anne iş ve ev dengesini nasıl kurabilir?

Çalışan Annelerin Hayatlarını Kolaylaştırcak İpuçları

1. Çocuğunuzun Sizin Bedensel Temasınıza İhtiyacı Vardır 

İnsanoğlu fark edilmek ve önemsenmek ihtiyacım yaşanın her evresinde duyar. Bebekler de, yaşamın ilk evrelerinden başlayarak dokunulmayı, kucaklanmayı isterler.

Zaman için de beden teması, göz kontağı, gülümseme, canlı bir çevre, müzik ya da konuşma şeklinde ses uyarıcısı verme iletişim için gerekli öğeleri oluşturur. Kucaklayarak, öperek, okşayacak kurulan ilişki de. Bedensel temasa duyulan ihtiyacın karşılanmasında önemi rol oynar.

 • Çocuğunuzu Her Seferinde Kucaklayıp Öperek Sevin

Çocuğu olduğu gibi kabul eden, onu destekleyip yüreklendiren aile üyeleri, çocuğun benlik değerinin tohumlarını ekmiş olurlar. Kabul belirtilerinden biri de kucaklamak, öperek sevmek gibi fiziksel temastır.

Bazı araştırma bulguları, psikosomatik hastalıkları olan kişilerin ebeveynleri tarafından yeteri kadar yakın bedensel temasla sevilmediklerini; öpülüp, kucaklanmadıklarını ortaya koymuştur.

Çalışan Anneler Her Şeyi Nasıl Hallediyor?

2. Çalışan Annelerin En Önemli Sorunları Nelerdir?

• Annenin işten ve trafikten eve geç ulaşması nedeniyle yaşadığı gerginlik,

• Yemeği hazırlama telaşından kaynaklanan panik, 

• Çocuğuna yeterli zaman ayıramamanın getirdiği suçluluk duygusu.

Zamanı İyi Yöneten Çalışan Anne Olmak

 • İş ve Çocuğa Ayrılan Zaman Verimli Yönetilmeli

Bütün bunlar annenin "zamanı iyi yönetmesiyle" belirli bir düzene oturtulabilir. Zamanı kontrol altına alan anne, kendini de kontrol etmeyi başaran, hedeflerini ve önceliklerini iyi planlayan annedir.

Bu durumda anne, "işe" ve "çocuğuna" ayırdığı zamanı verimli bir şekilde kullanabilme alışkanlığına sahip olacak, buna bağlı olarak da söz konusu "panik" ve "suçluluk duygusunu" yaşamayacaktır.

 

Çalışan Anneler Hayatı Nasıl Kolaylaştırabilir?

3. Çalışan Anne ile Çalışmayan Anne Farkı

Diplomasının hakkını vermesi ve mesleki açıdan tatmin olması, çalışan annenin "ruh sağlığını" olumlu etkiler. Bu durum da davranışlarına yansır. Buna karşılık çalışmayan anne, mesleğini yapamamanın sıkıntısı ve rutin ev işleri nedeniyle, zaman zaman gerginliğini olumsuz davranış şeklinde çocuğuna yansıtabilir.

Bu bağlamda, çalışan anne zamanı verimli bir şekilde kullanabildiğinde, çalışmayan anneye oranla çocuğuyla daha iyi iletişim kurma şansına sahiptir.

Çalışan Anneler Nasıl Ruhen ve Bedenen Sağlıklı Kalır?

4. Çalışan Anne Çocuğuna Nasıl Vakit Ayırmalı?

İşte öneriler:

 • Çok zaman değil yoğun birliktelik; nicelik değil, zamanın niteliği önemlidir. Bu nedenle anne iş sonrası var olan zamanı yoğun bir şekilde çocuğuyla birlikte geçirdiği takdirde çocuk yeterli doyumu sağlar.
 • En önemli tehlike, annenin suçluluk duygusu içinde çocuğa veremediği zamanı hediyeyle kapatmaya çalışması; her akşam oyuncak veya çikolatayla gelmesidir. Bir başka tehlike de aynı suçluluk duygusu içinde çocuğu "aşrı şımartma", her istediğini yapmaya çalışmaktır.

"Nasıl iyi bir çalışan bir anne olabilirim?"

 • Burada çocuğun anneden istediği ne aşırı hoşgörü, ne şımartma, ne de oyuncaktır. Çocuk anne ile yüz yüze birlikteliği özlemiştir. Mutfağında yemeğini çocuğuyla birlikte yapan anne, bu beraberliği ona yaşatmış olur.
 • Çalışan anne çocuğuyla "ortak bir etkinlikte" bulunduğu, onunla birlikte oynadığı, onu sinemaya, tiyatroya, müzeye götürdüğü takdirde çocuğun ihtiyacı olan doyum sağlanmış olur.
 •  0-3 yaş arası çocuğun okul öncesi eğitim kurumuna verilmesi hem okul öncesi eğitim süresini uzatması, hem de "aile ortamında" özellikle anneye olan ihtiyaç nedeniyle sakıncalıdır. Bu sebeple anne, bu dönemi büyükanne kontrolünde bir bakıcının yardımıyla aşmalı ya da 0-3 yaş arasında mümkünse çalışmamalıdır.
 • Çocuk 3 yaşına geldiğinde, anne ister çalışsın ister çalışmasın, gerekirse ilk sene yarım günden başlayarak, çocuk okul öncesi eğitim kurumuna gönderilmelidir. 

Çalışan Annelerin Hayatlarını Kolaylaştıracak İpuçları

İşte, Çalışan Annelerin Hayatlarını Kolaylaştıracak İpuçları

Çalışan bir annenin hayatı çok telaşlı ve streslidir. Güçlü bir destek sistemine sahip olmak, akıl sağlığınızı korumak için çok önemlidir. Kim veya kimlerdir bu destek sistemi?

Destek sisteminiz eşiniz, yakın arkadaşlarınız ve geniş aile üyelerinizden oluşabilir. Bu insanlar durumunuzu anlayabilecek ve gerektiğinde size yardım eli uzatmaya istekli olacak kişilerdir. Ayrıca iş arkadaşlarınızdan, sevdiklerinizden yardım istemeye çekinmeyin. 

5. Gerçekçi Beklentiler Belirleyin ve Kendinize Zaman Ayırın 

Çalışan bir anne olarak kendinize gerçekçi beklentiler belirlemeniz önemlidir. Her şeyi mükemmel yapmaya çalışmak sadece imkânsız değil, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel sağlığınıza da zarar verebilir. 

Çok fazla yapmaya çalışmak sadece tükenmişliğe yol açacaktır. Bunun yerine, kendiniz için gerçekçi beklentiler belirlemeye odaklanın. Bu, aslında işte ve evde sınırların doğru belirlenmesini gerektirir. 

 • İşyerinde, görevleri devretmekten veya yardım istemekten korkmayın.
 • Evde, sizin ve aileniz için işe yarayan bir rutin oluşturun.
 • En önemlisi, yoğun programınızdan kendinize biraz “zaman” ayırmayı unutmayın!

 

 • Kendinize Zaman Ayırın

Çalışan annelerin yapması gereken her şey varken, kendilerine bakmayı unutmak çok kolaydır. Ancak, her gün sadece birkaç dakika bile olsa kendinize zaman ayırmanız önemlidir. 

Bu zamanı bir kitap okumak, egzersiz yapmak veya rahatlatıcı bir banyo yapmak gibi hoşunuza giden bir şey yapmak için kullanın. Bu tür kendinize ayıracağınız zamanlar, hem kendiniz hem de aileniz için, en iyi "size" kavuşmanızı sağlayarak, rahatlamanıza ve deyim yerindeyse şarj olmanıza yardımcı olacaktır. 

6. Kendi Günlük Programınızı Yapın 

Çalışan bir anne olmanız, her şeyi geleneksel şekilde yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Yaratıcı olun ve kendi programınızı yapın! Zamanınızın kontrolünü elinize alarak, bunalmış hissetmeden ihtiyacınız olan her şeyi yapabildiğinizden emin olabilirsiniz. 

Önceliklerinizi belirleyerek başlayın ve ardından her bir görev üzerinde ne zaman çalışacağınızı belirleyin. Örneğin, çocuklarınızla biraz zaman geçirmeniz gerekiyorsa, bunu güncel olarak planladığınızdan emin olun.

Yapmanız gereken her şeyi planlarken sorun yaşamamak için yardımcı olacak araçlar ekleyin. Ayrıca önemli olayları unutmamak için hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz. (Telefon uygulamaları bu konuda size yardımcı olabilir.)

 

7. Her Şeyi Yazın: Yapılacaklar Listesi Tutun

Yapmanız gereken her şeyi hatırlamaya çalışmaktan daha sinir bozucu bir şey olmadığını biliyoruz. Her şeyin üstünden gelebilmek için her şeyi yazdığınızdan emin olun.

Buna iş görevleriniz, ev işleriniz ve sahip olduğunuz diğer sorumluluklar da dahildir. Yazılı bir liste, düzenli kalmanıza yardımcı olacak ve önemli hiçbir şeyi unutmamanızı sağlayacaktır. 

8. “Aile Zamanı” Planlanı Yapın 

Bazen çalışan anneler sürekli çalıştıklarından ailelerine hiç vakit ayıramazlar. Kariyerinize odaklanmak önemli olsa da, sevdiklerinize kaliteli zaman ayırmak da önemlidir. 

Önemli olan sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmenizdir. Bu, çalışan anneliğin stresiyle daha iyi başa çıkabilmeniz için rahatlamanıza ve yeniden şarj olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu yapmanın bir yolu, hep birlikte biraz zaman geçirebileceğiniz bir “aile gecesi” yaratmaktır. Bu, ailenizle bağ kurmanın ve çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlama zamanını elde etmenin harika bir yoludur.

 

9. Çocuk Bakımı İçin Zamanından Önce Bir Plan Yapın

Çalışan anneliğin en stresli kısımlarından biri güvenilir çocuk bakıcısı bulmaya çalışmaktır. Bu özellikle küçük çocuklarınız varsa zor olabilir.

Son dakika karmaşasından kaçınmak için önceden plan yapmak; sizin ve aileniz için uygun bir çocuk bakımı seçeneği bulmak önemlidir. Bu, bir bebek bakıcısı tutmak, çocuğunuzu kreşe kaydettirmek veya başka bir yaratıcı çözüm bulmak anlamına gelebilir.

Önemli olan, işinize yarayan bir çözüm bulmanız ve böylece siz işteyken çocuğunuzun iyi bakıldığını bilerek kendinizi rahat hissetmenizdir.  

10. Spor Zamanı!

Çalışan annelerin de herkes gibi vücutlarına özen göstermeleri gerekir. Ancak yoğun bir programla spor salonuna gitmek için zaman bulmak zor olabilir. 

Biraz egzersiz yapabildiğinizden emin olmanın bir yolu, her hafta özellikle egzersiz yapmak için biraz zaman ayırmaktır. 

Önemli olan kendinize ve sağlığınıza zaman ayırmanızdır. Egzersiz, stresi azaltmanıza ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, öğle tatilinde veya sabah işe gitmeden önce ilk iş olarak spor salonuna gidebilirsiniz. Spor salonuna gidemiyorsanız, evde egzersiz yapabilirsiniz. Ya da işe gitmeden önce evinizin yakınlarıdaki bir parkta düzenli yürüyüşler yapmayı planlayabilirsiniz. 

Çalışan Anneler İçin En İyi İpuçları

11. Teknolojiden Yararlanın

Günümüz dünyasında, çalışan annelere yardımcı olabilecek pek çok şaşırtıcı teknolojik gelişme var. Çevrimiçi market alışverişinden video konferansa kadar teknolojinin hayatınızı kolaylaştırmasının birkaç yolu vardır.

Teknoloji, çalışan anneler için harika bir varlık olabilir. Bundan yararlanarak hayatınızı daha kolay ve daha az stresli hale getirebilirsiniz. Teknolojiden yararlanmanın bir yolu, onu aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak için kullanmaktır.

Hareket halindeyken sevdiklerinizi aramak için görüntülü aramayı kullanabilirsiniz. Ayrıca, hayatlarında olup bitenlerden haberdar olmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Teknolojiyi kullanmanın başka bir yolu da bazı görevlerinizi otomatikleştirmektir. Bir faturayı ödemeyi unutma konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için otomatik fatura ödemesini ayarlayabilirsiniz.

Tüm şifrelerinizi tek bir yerde takip etmek için bir şifre yöneticisi de kullanabilirsiniz. Böylelikle bu stres yaratan faktörü de ortadan kaldırmış olursunuz. 

Çalışan annelerin kariyerlerine odaklanmaları gerekirken, zamanlarını da verimli kullanmaları gerekiyor. Bu özellikle evde küçük çocuklarınız varsa geçerlidir. 

Hayatınızda dengeyi bulmak, sizin için neyin işe yaradığını görmek için denemeniz gereken bir şeydir. 

Umarım paylaştığımız bu ipuçları, kariyerinizi sürdürürken sizin ve ailenizin zamanı doğru kullanmasına yardımcı olur.

Konular :

#çalışan anne #aile #eş #çalışan anneler #zamanı verimli kullanmak #hayatı kolaylaştırmak