EBEVEYN VE ÇOCUK

Çalıştığı İçin Zaman Zaman Suçluluk Duygusuna Kapılan Annelere

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.08.2011

Çalışan Annenin Suçluluk Duygusu

"Çalışmayı seviyorum ve sanırım bütün gün evde kızımla oturursan deliririm. Kararım hakkında kendimi iyi hissetmem gerektiğini biliyorum ama özellikle diğer anneleri evde görünce kendimi suçlu hissetmekten alıkoyamıyorum” diyorsanız, içinizdeki bu suçluluk duygusunu hafifletmeye yarayacak uzman önerilerine mutlaka kulak verin…

Sizin Mutluluğunuz Çocuğunuzun Mutluluğudur

Unutmayın, siz öteki annelerden değilsiniz: Siz kendinizsiniz. Diğer ebeveynler ve çocukları için gerekli olan siz ve sizin çocuklarınız için aynı olmayabilir (ya da tam tersi). Sizin mutluluğunuz ve kişisel tatmininiz çocuğunuzun mutluluğu ve rahatı için hayati önem taşır. Eğer ev dışında yaptığınız işlerden mutlu oluyorsanız, bunun aynı zamanda çocuğunuz için de gerekli olduğunu unutmayın; zaten olması gereken de budur.

Suçluluk Duymak Yerine Kendinizi Şanslı Hissedin

Çalışma kararınızın çocuğunuzun geleceğini herhangi bir şekilde tehlikeye sokacağı fikrine kapılmayın. Yapılan son araştırmalar, diğer her faktör eşit olmak koşuluyla anneleri çalışan çocukların diğerlerine kıyasla daha fazla duygusal eksikliklere maruz kalmadıklarınıgösteriyor.

Bu çocuklar, anneleri evde oturan çocuklardan daha az uyum sağlamazlar, sosyal ve akademik açıdan da diğerleriyle eşit başarı sağlarlar. Bu nedenle kendinizi suçlu hissetmeyin. Aksine, önünde birden fazla seçenek olan kadın neslinden biri olduğunuz ve sizi mutlu eden bir seçim yapabildiğiniz için kendinizi şanslı hissedin.

Konular :