EBEVEYN VE ÇOCUK

"Çocuğunun Hatasını Örtbas Eden Ebeveyn Bedel Öder"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.09.2012

Çocuğunun Hatasını Örtbas Eden Ebeveyn Bedel Öder

Değişen dünya, gelişen teknoloji insan davranışlarının da değişmesine neden oluyor. 30 yıl önce sokakta kavga eden çocuklarını ayırıp, birbirinden özür dileyen ebeveynler, günümüzde çocuğunu cezalandıran öğretmeni darp eden yetişkinler haline geldi. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Çocuğum hata yapmaz diyen aileler bedel ödüyor” diyor.Prof. Dr.Dilbaz bakın ebeveynlerin yaptığı hangi hatalara dikkat çekiyor.

‘Çocuğum Hata Yapmaz’Demeyin!

Türkiye ve dünya çocukları, hatalarını sorgulamayan, yanlışlardan hep karşı tarafı sorumlu tutan bir anlayışla yetişiyor. Bu da benmerkezci çocukların yetişmesine neden oluyor. Maalesef günümüzde hatalarını kabul etmeyen, yanlışlarının farkında olmayan çocuklar yetiştiriliyor.

Çocuğunuza Doğru ve Yanlışları Öğretin

Bebek doğduğu andan itibaren ilkel benliğinin devreye girer.İlk dönemlerde haz ilkesiyle hareket eden bebeğin herkesi emrinde ister;bir süre sonra çevrenin farkına varan bebekte gelişen egonun, üst benlik ve vicdanı oluşturur. Çocuk böylece toplumun neleri doğru neleri yanlış kabul ettiklerini algılar. Çocuk yetiştirirken doğru ve yanlışları ebeveynlerin onlara göstermesi gerekiyor.

Çocuğa Pişmanlık Duygusu Verilmeli

Gelişimde ebeveynin takınacağı tutum son derece örnemlidir. Tutarsız davranışlar çocuğun gelişimini olumsuzetkiler.Burada ebeveynin takınacağı tutum çok önemli. Yapılan her hata karşısında ebeveyn aynı tepkiyi vermeli. Tutumlar tutarlı olmalı aksi halde çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenemez. Çocuk suçluluk duygusunu yaşamalı. Pişmanlık duygusunu hissetmeli. Çocuğa yanlış yaptığını söylemek ona zarar vermez. Eğer hatalar söylenmezse çocuk benim yaptıklarım hep doğru der ve benmerkezci büyür.

Özür Dilemeyi Bilmiyoruz ve Çocuğumuza Öğretmiyoruz

Toplum olarak maalesef özür dilemeyi bilmiyoruz. Özür dileme özürlüyüz. Yaptığımız yanlışı fark ettiğimizde karşımızdakini üzdüğümüzü, kırdığımızı fark ederek yapılan davranışımızın hatalı olduğunu o kişiye söylemeliyiz. Özür dilemeyi bilmeliyiz. ‘Benim çocuğum çok akıllı, benim çocuğum hata yapmaz’ anlayışı özür dilemekten aciz nesiller yetiştiriyor.

En Çok Hangi Hatalar Yapılıyor?

Kayıtsız şartsız benim çocuğum haklı diyerek yola çıkmamak gerekir. Bu durum gelecekte karşısına çıkacak olumsuz olaylarda bu bana ait, hatayı ben değil karşımdaki yaptı düşüncesine kapılmasına neden olur. Suçu kendinde hiçbir zaman aramaz. Dolayısıyla bunun en büyük bedelini de yine büyükler olarak ebeveynler öder. Bu algı gelecekte kişilik bozukluğuna bile neden olabilir. Yanlış karşısında çocuk özür dilemeyi öğrenmeli.

Son 20 yılda yapılan çalışmalar tüm dünyada benzer sorunların yaşandığı yönünde. Olumsuzluklar karşısında kişilerin kendi payını hesap etmemeleri, olumsuzluktan hep karşı tarafı sorumlu tutmalar insanlarla ilişkileri bozan nedenler. Bu çocuklar böyle doğmuyor. Masum doğan çocukları iyilik için yapacağım derken canavarlar olarak yetiştiriyoruz.

Çocuk Hep "Ben,Ben" DemekYerine Zaman Zaman "Biz" Demeyi de Bilmeli

Elimize bir hamur veriliyor. Bunun yüzde 10’u sadece genetik. Geri kalan tarafı çevre ve aile şekillendiriyor. O hamuru iyi yoğurmak gerekiyor. İyi insan olmanın erdemi kendi kadar başkasını da düşünmekten geçiyor. Hep ‘ben ben’ demeyen, ben dediği kadar da zaman zaman biz diyebilen, karşı taraf ne düşünür diye hesaplayan çocuklar yetiştirmek gerekir. Karşımızdakine nasıl davranırsak aynı tepkiyle cevap verir.

ntvmsnbc

Konular :