EBEVEYN VE ÇOCUK

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.03.2018

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

Çocuk yetiştirmeye dair bugüne kadar "doğru" sandıklarınız hurafeden ibaret olabilir. Peki ya bu hurafelerin çocuğunuzun üzerinde yaratacağı olumsuzlukları biliyor musunuz?..

Günümüzde iletişimin hızlı ve kolay olması ne yazık ki beraberinde bilgi kirliliğini getirmiş durumda. Bilgi kirliliğinin en çok görüldüğü konuların başında çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili olanlar geliyor. Bu konulara ilişkin bazı pedagoglar, çocuk psikologları ve çocuk doktorları tarafından yapılan bilimsellikten uzak, bilgi kirliliğine katkı sağlayan birtakım açıklamalar ne yazık ki anne-babaların yanlış yönlenmesine neden olabiliyor.

Her Açıklama "Doğrudur" Sanmayın

"Bazı pedagogların, çocuk psikologları ve çocuk doktorlarının annelere, 'çocuklarını emzirebildikleri kadar emzirmeleri', 'gece onlarla birlikte yatmaları', 'beraber banyo yapmaları' ve “çocuklarına cinsel organlarını göstermeleri gerektiği” şeklindeki bilimsellikten uzak tavsiyeleri son derece tehlikeli söylemlerdir ve ailelerin büyük yanlışlara ve çıkmazlara sürüklenmelerine yol açmaktadır." diyenPsikoterapist Dr. Cem Keçe, çocuk yetiştirmeye dair hurafelere karşı aileleri bilinçli olmaya davet ediyor:

"Adeta Türk aile yapısının altına dinamit koymak anlamına gelen bu hurafelere uyulması, hem çocukların ruhsal ve cinsel gelişimini hem anne-babaların evlilik ilişkilerini hem de aile yapısını olumsuz etkileyecektir.

HURAFE 1: 'EMZİREBİLDİĞİNİZ KADAR EMZİRİN!'

Annelik sadece emzirmek değildir. Konuya multi-disipliner olarak yaklaştığımızda, yani hem çocuğun gelişimi, hem anne-babanın birbiriyle ilişkisi, hem de aile yapısı açısından baktığımızda yanlışlık apaçık ortadadır. Her şeyin doğalı en güzelidir. Bu yüzden çocuğunuza doğumdan sonra sağlayacağınız en güzel şeylerden biri de anne sütüdür. Proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, yağlar, bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren anne sütü doğanın en güzel mucizesidir.

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

Çocuklar Yıllarca Emzirilmez!

Özellikle ilk 6 ayda yeterli kilo alan bebekte anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya da gerek olmaz. Anne sütünün en önemli etkilerinden biri, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmesi ve ilk aylarda çocukta güvenli bağlanmanın sağlanmasıdır. Ancak çocuk anne karnında kaldığı süre kadar emzirilmelidir. Bu süre bağlanma ve bağlanmanın sağlıklı devam etmesi için yeterlidir. Çocuklar yıllarca emzirilmez. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır ve bilindiği üzere 6. aydan sonra anne sütü işlevsizdir ve devam sütüne geçilebilir.

HURAFE 2: 'ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE AYNI YATAKTA YATIN!'

Çocukların kimliklerini oluşturabilmesi, benliklerini tanıyabilmesi ve karakterini zarara uğratacak tehlikelerden korunabilmesi için en önemli yapı güvenli bağlanma köprüsüdür. Bağlanma, çocuk ve bakım veren anne arasında gelişen; ilişki kurma, çocuğun anneyi arama ve yakınlık arayışı davranışları ile kendini gösteren, özellikle stres durumlarında belirginleşen, dayanıklı ve devamlılığı olan duygusal bir bağ olarak tanımlanmaktadır.

Çocuklar için bağlanmanın üç temel işlevi vardır:

1. Dünyayı keşfederken dönülebilecek güvenli bir liman olma,

2. Fiziksel gereksinimleri karşılama ve

3. Hayata dair bir güvenlik duygusu getirebilme şansı. Bağlanmanın ilk işaretleri 3. aydan 6. aya kadar olan dönemde kendini gösterir ve bu dönemde temeli atılır.

Bağlanma ve psikocinsel gelişim açısından çocuğun sağlıklı bir birey olabilmesi ve güvenli bağlanma geliştirebilmesi için annenin 3 temel görevi vardır ve bunlar:

1. Yedirmek, giydirmek, korumak, yatırmak, banyo yaptırmak gibi çocuğun bakımını sağlamak,

2. Çocuğa dokunarak sevgisini göstermek ve

3. Çocukla oyun oynamaktır.

Çocuk ilk 6 ay kendi beşiğinde anne-babanın yatak odasında kalabilir ama 6 aydan sonra kendi odasında kalmalıdır ve bebek telsizi ile kontrol edilmelidir.

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

HURAFE 3: 'ÇOCUĞUNUZLA BERABER ÇIPLAK BANYO YAPIN!' veHURAFE 4: 'ÇOCUĞUNUZA CİNSEL ORGANLARINIZI GÖSTERİN!'

Mahremiyet sorunları cinsel istismara zemin hazırlayan tehlikelerdir. Eski zamanlardan bu yana çocuk istismarı ve pedofili hakkında üzücü haberler almaktayız. Oysa toplum olarak sadece üzülmek ile yetinsek de uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre çocuklarımızın başına gelen bu üzücü ve travmatik olayları toplum olarak bilinçlenerek en aza indirebiliriz.

Bunun için çocuklarımıza doğru mahremiyet eğitimi vermeliyiz ve onlarla aramızdaki sınırları netleştirmeliyiz.

Çocukla beraber çıplak banyo yapmak ya da çocuğa cinsel organı göstermek, sınır ve mahremiyet sorunları doğurarak çocuğun cinsel kimlik gelişimi ve cinsel yönelim açısından olumsuz etkiler yaratır, seks yapma korkusu vajinismus, orgazm olamama, sertleşme sorunu veya cinsel isteksizlik gibi yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir.

HURAFELER GELECEĞİMİZİ KARARTIYOR...

Psikolojik meselelere multi-disipliner bir bakış açısıyla yaklaşılması gereklidir. Çocukların ihtiyaçları kadar karı-koca ilişkisinin ve kadın-erkek cinsel yaşamının da gözetilmesi önemlidir. Çocuklarımızın ruhsal ve cinsel gelişimini olumsuz etkileyen bu hurafelerin diğer bir boyutu da Türk aile birliği ve toplumsal aile yapısının bozulmasıdır. Annenin çocuğunu 6 aydan uzun süre emzirmesi ve çocuğuyla birlikte yatması durumunda evlilik ilişkisi zarar görebilir.

Karı-koca olarak cinsel yaşamın normal akışında devam etmesini engelleyen bu durum, toplumumuzdaki çoğu evlilikte “Senin annen, senin baban” gibi aile çatışmaları, bağımlı eş, erkeğin evden uzaklaşması ve eşini aldatması şeklinde görülmekte, boşanmalara ve psikosomatik hastalıklara neden olmaktadır.

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

Çocuk Yetiştirmeye Dair Hurafeler Türk Aile Yapısına Zarar Veriyor

BİLGİ KİRLİLİĞİNİN FARKINDA OLUN VE HURAFELERE İNANMAYIN

Uzmanlardan duyup çocuklarına yararlı olacağını düşünerek bu yanlış tavsiyelere uyan anne-babalar çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünerek, aslında hem kendi ilişkilerine hem ailelerine hem çocuklarına hem de toplumsal yapımıza zarar verdiklerinin, bir yeri yaptıklarını sanırken diğer tarafı yıktıklarının farkında değiller.

Bu nedenle uzmanlar tarafından söylense de duyulan her şeye inanılmaması gerektiği ve konuyu farklı açılardan değerlendirmek gerektiği unutulmamalıdır."

Konular :