EBEVEYN VE ÇOCUK

Ebeveyn-Çocuk İlişkisini Güçlendirmenin En Keyifli Yolu Oyun

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 27.06.2023

Oyun, ebeveyn ve çocuk arasında bağ oluşturan bir köprü görevi görür. Çocuklarınızla aranızda güçlü bir bağ kurmak için oyunlardan yararlanabilirsiniz. 

Yetişkinler için eğlence anlamını taşısa da oyunun çocuklar için bir iş olduğunu söyleyen uzmanlar, çocukların hayatında iletişim ve ilişki kurmak, hayatı deneyimlemek, olumsuz duyguları düzenlemek ve öğrenmek için en etkili yolun ‘oyun’ olduğunu vurguluyor.

Oyun oynamanın, hem çocuğun psikomotor gelişimi hem de ebeveynle kurulan bağın güçlenmesi açısından çok elzem olduğunun altını çizen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocukların kurdukları oyunlarla yeni şeyler keşfedip, deneyimleyip tekrar ederek öğrendiklerini pekiştirirlerken aynı zamanda dile gelemeyen olumsuz duyguları, küçük ya da büyük travmatik deneyimleri oyun yoluyla ortaya koyarak ebeveynlerinin desteğiyle bu yaşantıların yüklerinden kurtulduklarını söylüyor.

Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocuklarda oyunun önemini açıkladı.

Ebeveyn Çocuk İlişkisini Güçlendirmenin En Keyifli Yolu Oyun
Uzmanlar, oyunun çocukların gelişiminde kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor. 

Çocuğunuzla Aranızdaki Bağı Güçlendirmenin Yolları

1. Oyun, Çocuğun Önemli Bir İhtiyacıdır 

Çocuklar için oyun, gelişimlerini destekleyen önemli bir ihtiyaçtır. Okulların tatile girmesiyle birlikte daha çok gündeme gelen oyun, çocuğun fizyolojik ve psikolojik sağlığında önemli bir yeri vardır. Çocuklar için oyun; dil, motor, zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını destekleyici mühim bir temel ihtiyaçtır. Oyun, hayatı keşfetme, deneyimleme, öğrenme ve tekrar için eşsiz ve çok önemli bir yoldur.

2. Ebeveyn-Çocuk İlişkisinde Oyunun Önemi 

Çocuk ve ebeveynin arasındaki ilişki ve iletişimi güçlendirirmenin en keyifli yollarından biridir oyun. Ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocuğun fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini besleyen bir ilişkidir. Her çocuğun ve ebeveynin zevk alabileceği ve besleyebileceği eşsiz bir bağdır. Bu ilişki, çocuğun kişiliğinin, yaşam seçimlerinin ve genel davranışlarının temelini oluşturur. Aynı zamanda sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlıklarının gücünü de etkileyebilir. 

Çocuklarınızın çocuk olmalarına izin vererek ve onları eğlenceye dahil ederek, amaca yönelik oyunlar oynayabilir; onlarla daha yakın bir ilişki kurabilirsiniz.

Ebeveynlerin çocuklarıyla etkili bir şekilde oyun oynaması hem aralarındaki ilişkinin hem de iletişimin güçlenmesine yardımcı oluyor. Çocuklarla olan etkileşim, ancak eğlenceli bir şekilde devam ettirildiği takdirde kurulan bağların kalıcı olması sağlanabiliyor.

Çocuğun yaş grubu ne olursa olsun hatta çocuk kendi başına oyun oynayabiliyor dahi olsa eğlendiği, öğrendiği anları en yakınındaki kişilerle paylaşmaya ve keşifleriyle ilgilenecek yetişkinlere ihtiyaçları vardır.

Çocuğunuzla Neden Oyunlar Oynamalısınız? 

3. En Önemli Nokta: Ebeveyn de Çocuğun Oyununa Dahil Olmalı 

İlkokul dönemindeki çocuklar oldukça aktif ve hareketli oyunları tercih etmeye yatkındırlar. Bu yaşlardaki çocuklarla, hem çocuğun enerjilerini boşaltabilecekleri ve dikkatlerini toplayabilecekleri hem de dürtü kontrolünü sağlayabilecekleri dış ortam aktivitelerine uygun hareketli/fiziksel oyunlar oynanabilir.

Birçok ebeveyn, çocuğu saldırganlığa ve agresifliğe yönlendireceğinden güreş gibi itiş kakış oyunlarından çekinir ancak oyun içerisinde çocuklar öfke ve kızgınlık duygularıyla bu oyunları oynamazlar. Aksine itiş kakış oyunları, çocukların fiziksel güçlerini gerçek hayatta değil oyunda sınamalarını ve eğlenmelerini, her insanda bulunan saldırgan dürtülerini ve agresyonunu kontrol edebilmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte hayal güçlerini geliştiren, kuralları olan ve birden fazla kişiyle oynanan kutu oyunları da yararlıdır. Grup içinde paylaşımda bulunmayı, sıra beklemeyi, sınırlara uymayı öğrenirler ve aynı zamanda gelişimsel beceriler de bu sayede desteklenebilir. Ancak en güzel ve etkili oyun türü, çocuğun kendi seçtiği ve kurduğu, ebeveynin de çocuğa dahil olduğu oyunlardır. Bunun için çocuğu izlemek ve ona katılmak yeterlidir.

"Çalışan Anne Baba Olarak Çocuğumla Nasıl Bağ Kurabilirim?" 

4. Güçlü Bağ Kurmak İçin Düzenli Olarak Oyun Oynanmalı

Günlük düzenli oyun zamanı oluşturmak ilgi ve dikkatin çocuğa yönlendirilmesini sağlar. Çocuğun gelişim sürecinde ebeveynle oynanan oyunun devamlılığının sağlanması da önemlidir. Çalışan ebeveynlerin, hem kendilerinin yapabileceği düzeyde hem de çocukların ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde günlük bir oyun zamanı oluşturması önemlidir.

Oyuna 15-20 dakika gibi kısa sürelerle başlayıp yavaş yavaş bu süreler uzatılabilir. Ancak oyun zamanında asıl önemli olan nokta sürelere bağlı kalmak değil, her gün düzenli olarak oyun aracılığıyla birebir zaman geçirmek ve kesintisiz şekilde ilgi ve dikkatin çocuğa yönlendirilmesini sağlamaktır.

Olumlu Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Neden Önemlidir? 

5. Ebeveyn-Çocuk İlişkisini Güçlendirmenin Çocuğunuza Kazandıracakları 

Avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Ebeveynleriyle güvenli ve sağlıklı bir bağ kurarak büyüyen küçük çocukların, hayatlarında başkalarıyla mutlu ve tatmin edici ilişkiler geliştirme şansları daha yüksektir.
 • Ebeveyniyle güvenli bir ilişkisi olan çocuk, stres altında ve zor durumlarda duygularını düzenlemeyi öğrenir.
 • Çocuğun zihinsel, dilsel ve duygusal gelişimini destekler.
 • Çocuğun iyimser ve özgüvenli sosyal davranışlar sergilemesine yardımcı olur.
 • Çocuğun günlük yaşamına sağlıklı ebeveyn katılımı ve müdahalesi, daha iyi sosyal ve akademik becerilerin temelini oluşturur.
 • Güvenli bir bağlanma, sağlıklı bir sosyal, duygusal, bilişsel ve motivasyonel gelişime yol açar. Çocuklar ayrıca, ebeveynleriyle olumlu bir ilişki kurduklarında güçlü problem çözme becerileri kazanırlar.

Ebeveyn Çocuk İlişkisini Güçlendirmenin En Keyifli Yolu Oyun

6. Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Nasıl Güçlendirilir? 

Çocuğunuzla bağ kurmanız, güçlü bir ebeveyn-çocuk ilişkisi geliştirmek için önemlidir. İşte çocuklarınızla ilişkinizi güçlendirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

 • Çocuğunuza onları sevdiğinizi söyleyin

Elbette çocuklarınızı seviyorsunuz ama onlara her gün bunu söyleyin, kaç yaşında olurlarsa olsunlar. Zor günlerde bile çocuğunuza davranıştan hoşlanmadığınızı ama onu koşulsuz sevdiğinizi söyleyin. Basit bir "Seni seviyorum" bir ilişkiyi güçlendirmenin en kolay ve anlamlı yollarından biridir. 

 • Birlikte Oyun Oynayın

Oyun, çocukların gelişimi için çok önemlidir. Küçük çocuklar oyunun gücü sayesinde pek çok beceri geliştirebilirler. Eğlenceli olması ve çocuğunuzla ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olmasının yanı sıra, çocukların dil becerilerine, duygularına, yaratıcılığına ve sosyal becerilerine de yardımcı olabilir. 

 • Çocuğunuz İçin Ulaşılabilir Olun

Çocuğunuzla dikkatinizi dağıtmadan konuşmak için ona zaman ayırın, günde 10 dakika bile iyi iletişim alışkanlıkları edinmede büyük fark yaratabilir. Televizyonu kapatın, teknolojiyi bir kenara bırakın ve birlikte kaliteli zaman geçirin.

 • Birlikte yemek yiyin

Ailece birlikte yemek yemek, sohbet ortamını hazırlar. Masada hiçbir teknolojiyi teşvik etmeyin ve birbirinizin arkadaşlığından keyif alın.

 • Dinleyin ve Empati Yapın

Bağlantı dinlemekle başlar. Olayları çocuğunuzun bakış açısından görmeye çalışın ve karşılıklı saygıyı geliştirin.

 • Çocuklarınızla Bire Bir Zaman Geçirin

Birden fazla çocuğunuz varsa, her biriyle ayrı ayrı zaman geçirmeye çalışın. Çocuğunuzla kaliteli, bireysel zaman geçirmeniz aranızdaki bağı güçlendirebilir, özgüvenlerini geliştirebilir ve onlara değer verildiğini bilmelerini sağlayabilir.

Konular :

ebeveyn çocuk ilişkisi, çocukla güçlü bağ, çocukla oyun oynamak, oyun oynamak