EBEVEYN VE ÇOCUK

Öfkenizi Kontrol Altına Almanın 7 Adımı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.07.2011

Öfkenizi Kontrol Altına Almanın 7 Adımı

Öfkenizi Nasıl Kontrol Etmelisiniz

Özellikle evde küçük bir çocuk varsa kimse devamlı sakin, rahat ve soğukkanlı davranamaz. Fakat ebeveynin sık sık asabi davranışlar sergilemesi hem kendisi hem de çocuk için zararlı olacağı için, birkaç basit stratejiyle sinirli davranışlarınızı en aza indirebilirsiniz.

1) Tehlikeli Günlerde Stresten Uzaklaşın

Çocuğunuzun sızlandığı, huysuzlandığı zamanlar, işinizde problemleriniz olduğunda, eşinizle annenizle, yakın arkadaşlarınızla kavga ettiğinizde, adet döneminizdeyken, siz tam da yığılan kirlilerinizi yıkamak üzereyken çamaşır makineniz bozulursa ve tamirci gelecek haftadan önce gelemeyeceğini söylediğinde sinirden çıldırmanız daha olasıdır.

Buna benzer birgün geçirdikten sonra, stresinizi artıracak aktivitelerden uzak durmaya çalışın. Örneğin, böyle zamanlarda çocuğunuza ayakkabı almaya gitmeyin. Bunun yerine, hem sizi hem de küçük çocuğunuzu kesinlikle rahatlatacak bir aktivite yapın. Parka gidin ya da ayaklarınızı uzatıp televizyon izleyin.

2) Stres Halinde Mutlaka Mola Verin

Sinirden kudurduğunuzu hissettiğiniz zamanlar, birkaç dakika konudan uzaklaşın. Ona kadar sayın. (ya da gerekirse yüze kadar) Birkaç derin nefes alın, meditasyon yapın, zevkli bir şeyler düşünün ya da sizi rahatlattığını düşünüz bir cümleyi sakinleşene kadar defalarca kendi kendinize tekrarlayın. (Çok sakinim, huzurluyum gibi)

3) Ağlayacak Bir Omuz Bulun

Eğer çocuğunuza çok sinirlenirseniz ve hiçbir şey size yardımcı olamıyorsa o zaman, iyi bir dinleyici olan bir arkadaşınızı ya da akrabanızı arayın ve içinizi dökün. Bunu çocuğunuz uyurken ya da dışarıdayken yapın.

4) Öfkenizi Yazıya Dökmeyi Deneyin

El altında bir defter bulundurun ve kontrolünüzü kaybetmeye başladığınızı hissettiğiniz zamanlar öfkeli duygularınızı kâğıda dökün. İçinizden geldiği gibi yazın, kelimeleri seçmeyin. Kâğıt ve kalemin tedavi edici gücü karşısında çok şaşıracaksınız.

5) Kendinizi Melek Durumuna Sokmayın

Kendilerine karşı iyi davranmaya zamanı olmayan ebeveynler, çocuklarına karşı da iyi davranamazlar. Eğer ebeveynliği melek olmakla eşdeğer görüyorsanız, içinde kin ve düşmanlığın birikmesine engel olamazsınız; bu da genelde kontrolünüzün kaybıyla sonuçlanır. Bu nedenle, kendiniz için de güzel vakit geçirmeye çalışmalısınız.

6) Sinirinizi Müzikle Çözün

Müzik, hem çocuklar hem de yetişkinler için tedavi edici olabilir. Sevdiğiniz bir kaset ya da CD’yi dinlenmeniz ikinizi de mutlu edebilir.

Eğer durumu başarıyla analiz ettiyseniz soruna çare bulmaya çalışmalısınız. Eğer mesleğinizi çocuğunuz için feda ettiyseniz, part-time çalışarak işe geri dönebilirsiniz.

7) Öfke Anlarınızı Unutmayın

Eğer sinirlerinizi bozan şeyi bilirseniz, kendinizi kontrol etmeyi de öğrenirsiniz. Sık sık sinirlendiğinizi düşünüyorsanız o zaman bunların yazılı bir listesini tutun. Böyle bir olaydan sonra, kendinize gelince olayın ne zaman olduğunu, tetikleyici faktörleri, çocuğunuzun ve sizin yapmış olduğunuz hareketleri ve durumu nasıl çözdüğünüzü not edin.

Böyle birkaç olaydan sonra notlarınızı okuyun. Ve durumları mümkün olduğu kadar tarafsızca değerlendirmeye çalışın.

Neyi doğru yaptınız?

Neyi yanlış yaptınız?

Neyi daha iyi yapabilirdiniz?

Eğer öfkeli davranışlarınızda benzerlik varsa o zaman bunları önlemek için birtakım ipuçları elde etmiş olursunuz.

Acaba sizin bu tür sinirli patlamalarınıza sebebiyet verecek birtakım duygusal sorunlarınız var mı?

Hem ev işleri hem de mesleğiniz gibi iki görevi aynı anda üstlendiğiniz için mi sinirlisiniz?

Ya da işte çalışmak isterken, evde hapsolduğunuz için mi?

Yoksa kendinize ya da bir başkasına sinirlisiniz de bunun acısını savunmasız çocuğunuzdan mı çıkarıyorsunuz?

Çocuğunuzu gereğinden fazla mı kısıtladınız yoksa ona çok fazla olanak mı tanıdınız?

Sinirleriniz mi bozuk ya da kendinizi depresyonda mı hissediyorsunuz?

Eğer durumu başarıyla analiz ettiyseniz, soruna çare bulmanız o denli kolaylaşır. İstemeden çocuğunuzun canınızı sıkan çok sıkı kurallar koyduysanız kurallarınızı biraz gevşetebilirsiniz.

Öfkenizin kökenini bulamıyorsanız ya da engelleyemiyorsanız o zaman çocuğunuzun doktoruyla, kendi doktorunuzla ya da bir terapistle konuşmayı deneyebilirsiniz.

Konular :