EBEVEYN VE ÇOCUK

Psikolojisi Güçlü Çocuk Nasıl Yetiştirilir? Psikolojik Sağlamlık İçin 3 İpucu

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 08.10.2022 - Güncelleme : 12.10.2022

Çocuk neden en ufak bir sorunda dahi kendini savunamaz? Hangi anne baba tutumu çocuğun psikolojisini olumsuz etkiliyor? Hangi davranışlar çocuğun psikolojik sağlamlığını artırıyor? Psikolojisi güçlü çocuk yetiştirmek için doğru anne baba tutumlarını öğrenmeye hazır mısınız?

Bir çocuk her istediği yapıldığında bir müddet sonra ebeveynlerini silkeleyen çocuk haline geliyor.  Günümüzde evin küçük hükümdarı ya da pamuk prenses gibi yetiştirilmiş ve her dedikleri yapılmış çocukların sayısı oldukça fazla. Peki bu küçük hükümdarlar ve pamuk prensesler yetişkinlik çağında psikolojik yönden ne kadar güçlü birer birey olacaklar? İşte, esas mesele bu.

"Psikolojik sağlamlığı söylemek kolay ama yapmak kolay değil." diyen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuklarda ve yetişkinlerde psikolojik sağlamlığın önemine vurgu yaptı, özellikle ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.  

Psikolojisi Güçlü Çocuk Nasıl Yetiştirilir

 Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hiç kimsenin incinmez olmadığını söyledi.

Çocuğun Psikolojik Sağlamlığı Nasıl Gelişir?

1. Psikolojik Sağlamlık İçin 3 Mizaç Tipi

En varlıklı insan da incinmez değildir. Otantik mutluluk kavramı var. Otantik mutluluk halis mutluluktur ve kişinin her şartta mutlu olmasını ifade eder. Kişi cezaevinde de sarayda da mutlu olabiliyor. Böyle mutluluğa sahip olabilmek de psikolojik sağlamlık gerektiriyor.

3 mizaç tipi vardır. Sünger tipi insanlar her stresi kendilerine çekerler, devamlı yakınmacıdırlar; ağlarlar, herkesin derdiyle dertlenirler ve hep hüzünlüdürler. Bu insanlar çevrelerindekileri hep negatif ve olumsuz etkilerler. İyi niyetli olsalar da hep hüzünlüdürler. Teflon denen kişiler de kendileri yanmaz ama yakarlar.

Gamsız olurlar, yalnız kalırlar ve yalnızlığın acısını çekerler. Ufak bir krizde yalnız kaldıkları için daha çok yıpranırlar. Üçüncü tip kişiler de kauçuk tipler olarak tanımlanıyor. Böyle insanlar hayattaki zorluklar karşısında düşseler de tekrar kalkarlar.

Düşer, kalkar ve yaşadığı travmaları geliştiren travma olarak görürler. Kişi bir travma, acı, hayal kırıklığı veya zorluk yaşıyor ve o yaşadığı zorluğu yeniyor. Yenerek çıktığı için bir şeyler öğreniyor. Biz buna dayanıklılık eğitimi diyoruz.

 

2. Zorluklarla Mücadele Etmeyi Öğretmek

Evin küçük hükümdarı ya da pamuk prenses gibi yetiştirilmiş ve her dedikleri yapılmış çocukların sayısı günümüzde oldukça fazla. Devamlı hüzünlü prensesler vardır. Sıkça depresyona giriyorlar ve hemen kırılırlar. İstedikleri olmadığı zaman hemen depresyona girerler. Hatta buna genç jargonunda ‘emo’ deniyor. Emosyonel yani hüzünlü anlamına geliyor.

Stres aşısına ihtiyaç var. Stres olmalı ve stres az ise korkulmamalı. Kişi zora talip olup mücadele etmeli. İnanç sistemimizde Ramazan orucu vardır. Bir strestir o ama isteğe bağlı olduğu için o bir nevi dayanıklılık eğitimi olur. Açlığa karşı sadece midenin değil de birçok arzuların, isteklerin erteleme becerisi kazanılır. 

Onun için önceden hazırlık yapanlar buna dayanabiliyor. Nasıl ki bir savaşta askerde eğitimli olmanın verdiği dayanıklılık insana zorluklarla mücadele gücü veriyorsa kişi psikolojik dayanıklılık eğitimi ile kendisini hayatın içindeki olaylara ve ekonomik krizlere hazırlamalı.

Çocuğa Psikolojik Sağlamlık Nasıl Kazandırılır?

3. Neden 4 Dakika Oturma Cezası Önemli?   

Çocuğa yapılacak en büyük kötülüklerden birisi onun her dediğini yapmaktır. Örneğin çocuk ağlayarak çikolata istiyor ve anne hemen veriyor. Bunlar eğitim ve tutum hatalarıdır. Aslında anne ‘Tamam kızım, oğlum ödevini bitir o zaman vereceğim’ ya da ‘Bak çocuğum senin istediğini yapacağım ama senin bir sorumluluğun var, önce sorumluluğunu yap ondan sonra bunu yapacağım’ derse çocuk erteleme becerisi kazanacak.

Mesela yaramazlık yaptığında bağırıp çağırma değil de 4 dakika oturma cezası verilebilir. Çocuk kendi kendine direnç kazanıyor, iç kontrol eğitimi böyle oluyor. Psikolojik sağlamlık eğitimi de denilebilir.

Psikolojik sağlamlık eğitiminde umuta ihtiyaç var. Umut, en büyük koruyucu faktördür. Umut olmazsa insan bütün dayanıklılığını kaybediyor.

 

4. Anne Çocuğun Rol Modelidir

Çocuk anneyi rol model seçtiği için anne kutsaldır. Anne ve babalar çocuğun kahramanıdır. Onların dediğini yapmak çocuğun dünyasında kutsaldır. Annenin otoritesini ve gücünü değiştirmemek gerekiyor. Anne kararlı ve tutarlı olursa buna içinde sevgi olan disiplin diyoruz.

Gevşek olan disiplin ya da izin veren annelik ve babalık tarzı olursa çocuk nerede ne yapacağını öğrenemiyor. Örneğin anne sabah çocuğunu öpüyor, öğleden sonra da ‘Allah belanı versin, seni neden doğurdum?’ dediği zaman çocuk annesinin onu sevip sevmediğini öğrenemiyor. Bu yüzden tutarlılık önemli.

5. Çocuk ile Yanlış ve Doğru Konuşulabilmeli 

Ebeveynin çocuğu ile arkadaş olmasının bir amaç doğrultusunda gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ebeveynin amaca doğru ilerlerken hedef hakkında çocuk ile konuşmalar yapması durumunda çocuk hayatı öğreniyor. Anne, baba ve çocuk arasında yakın bir yatay ilişki önemli. Çocuk o zaman anne ve babaya her şeyi sorabiliyor.

Anne ve babadan korkulduğu eğitim sisteminde çocuklar itaat ediyor. Ama ergenlikten sonra özerklik duygusu fazlalaşıyor. Çocuğun beklentisi yüksek olunca bir müddet sonra anne ve babadan kopmaya başlıyor. Onun için özgürlük kutsallaşmış durumda. Böyle durumlara çocuk aileden tepkisel olarak tamamen kopabiliyor.

Çocukta anne ve babaya karşı hem sevgi hem öfke gelişiyor. Bunun olmaması için anne ve babanın çocuk ile yanlışı da doğruyu da konuşabilir olması gerekiyor. Eğer arkadaşlık var ise konuşabilir olmaları gerekiyor. Korkarak itaat etmek değil, gönüllü itaat olmalı. Anne ve babayı kaybetme, sevgi ve ilgilerini kaybetme korkusu çocuğa korku olarak yeter.

 

6. Çocuk Güçlü Olmayı Ebeveynlerinden Öğrenin 

Çocuğun psikolojik sağlamlığının gelişmesinde ebeveyn tutumu ve doğru rol model olmaları çok önemlidir. Ebeveynler tutarlılarsa, pozitif olaylarda pozitif bir yaklaşım gösterebiliyorsa ya da bir terslik olduğunda başkalarını suçlayıp lanet okumak yerine soğukkanlı kalabiliyorlarsa çocuk da soğukkanlı oluyor.

Çocuk için en güzel öğretmen anne ve babadır. Bazıları doğal afetlerde ‘aman çocuklarınızı oradan uzaklaştırın’ diyorlar. Hayır, çocuk orada duracak. Anne ve baba gibi çocuk da soğukkanlı olacak, hayatın bir zorluğunu yaşayarak öğrenecek. Kaçırmak, korumak ve cam fanus içinde yaşatmak değil onu hayata hazırlamak gerekiyor. Anne ve baba çocuğa hükmetmek yerine çocuğu hayata hazırlamalı.

 

7. Yaş İlerledikçe Psikolojik Sağlamlık Artıyor 

Eğitimdeki sağlamlığın yanı sıra duygusal, davranışsal ve sosyal sağlamlık da önemlidir. Çocuk bütün bunları yaşadığı için gelişiyor. Gençler bu konuda daha kırılgan oluyorlar. Yaş ilerledikçe ve geliştikçe insanın psikolojik sağlamlığı artıyor, hayattaki olaylara karşı soğukkanlı oluyor. Psikolojik sağlamlığı söylemek kolay ama yapmak kolay değil.

Psikolojik sağlamlığın ilk adımı öz farkındalıktır. Yani kendini tanıyan, güçlü ve zayıf yönlerini bilen bir kimse nerede nasıl adım atacağını daha iyi bilir. Bu haritada nerde olduğunu bilmek gibidir. İkinci adım öz yönetim yani insanın kendisini, arzularını, dürtülerini ve isteklerini yönetebilmesidir.

Üçüncü adım ise bu psikolojik sağlamlığın duygusal zeka eğitimidir ve bu aynı zamanda sosyal bilinçtir, empatidir. Başka tarafın duygularını, haklarını ve ihtiyaçlarını göz önüne alabilmektir.

Hem Psikolojisi Hem Karakteri Güçlü Çocuk Yetiştirmek İçin...

8. Sağlıklı Sosyal İlişki Psikoloji Sağlamlıkla İlişkilidir

Sağlıklı sosyal ilişki kurabilen insanın psikolojik sağlamlığı vardır. Psikolojik sağlamlığın önemli becerisi de etkili ve eksiksiz problem çözebilme becerisine sahip olmaktır.  Bir problemle karşılaşıldığı zaman o problemin tehdit ve düşman gibi görülmeyip çözülmesi, aşılması gereken bir engel olarak görülmesi ‘problem solve’ dediğimiz problem çözme becerisi ile ilgilidir.

Problem çözme becerisi üzerine çalışıyoruz. Hayattaki zorlukları aşmış kişilerin başarı yolu çiçeklerle döşenmemiştir. O yol taşlarla, engellere döşenmiştir ve aşılabilmesi önemlidir. Onun için zordan korkmamalı.

Konular :

#psikolojisi güçlü çocuk #psikolojik sağlamlık #kendini savunamayan çocuk #kendini savunan çocuk #pısırık çocuk