EVLİLİK HAYATI

Mutlu Evliliğin Evrensel Kuralları Neler? Evliliği Rutin Değil Mutlu Sürdürmek Mümkün mü?

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 11.07.2011 - Güncelleme : 31.01.2023

Evliliklerde mutluluğun kolay ve kestirme bir yolu olmadığına dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe: "Mutlu evlilik; bir şans değildir; çaba, emek, sabır, özveri, uzlaşma, anlaşma ve önemsemenin bir ürünüdür.

Mutlu ve iyi evliliğin sırrı bir ilaç terkibi gibi karışık olabilir; ancak ardır" diyor. Dr. Keçe, evli çiftlere mutlu olmanın yollarını bakın nasıl anlatıyor.

Evli Çiftler İçin Mutlu Olmanın Yolları

 Sihirli Anahtar: Koşulsuz Sev ve Mutlu Ol

Biraz sevgi, saygı, güven, biraz eşlerin mutlaka vermesi gereken ödünler ve yapması gereken fedakârlıklar, biraz duygusal istikrar ve destek, biraz karşısındakinin verme ve alma ihtiyacını tanıma, biraz finansal güvenlik iyi bir evlilik ilacını oluşturan karışım olarak belirlenebilir.

Sağlıklı ve mutlu bir evliliği gerçekleştirebilmek için sevgi, saygı ve güven temel koşullardır.

Evlilik İişkisi 3 Önemli Unsur Üzerine Kuruludur:

1. Sevgi, şefkat, bakılma
2. Beğenilme, onaylanma, hayranlık
3. Arzulanma.

Bu 3 unsur birbiriyle etkileşim içindedir ve doyumlu evliliklerde uygun bir denge hali içerir. Bu unsurdan sadece biri ya da ikisi söz konusu ise, çiftlerin bir arada olmalarını sağlayan bağ olabilir; ama tam olarak mutluluk ve doyum veren bir birliktelikten söz edilemez.

 

Her Zaman Haklı Olmak Yerine, Mutlu Olmayı Seçin

Evlilikte mutluluğun kolay ve kestirme bir yolu yoktur; ama ona doğru giden yavaş ve çetin bir yol vardır. Biz CİSED olarak kendimizce bir sır vermeye çalıştık.

Bize göre mutlu evliliğin sırları şunlar:

• Karşındakini olduğu gibi kabullen ve onu değiştirmeye çalışma.
• Yaşanan her sıkıntıda "benim payım nedir?" sorusuna odaklan ve kendinde kendince hatalı bulduğun davranışları değiştirmeye çalış. Yani suçlamak yerine sorumluluk al.
• Haklı olmak yerine mutlu olmayı seç.
• Koşulsuz sev ve kabullen.
• Değişim için karşılık bekleme, "ben şunu değiştirdim, sen de şunu değiştir" demeden, sabırla, inançla kendini değiştir. Çünkü insanların karşısındaki değiştirme güçleri çok azdır, ancak kendilerini değiştirme güçleri çok fazladır.

• Ancak her şeye rağmen her evlilikte anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları ya da tartışmalar olabilir, önemli olan bunları dozunda tutup insani bir şekilde olayları ve sorunları halledebilmektir. 

 

Eşinizle Aranızda İyi Geçinmenin Kurallarını  Koyun 

Mutlu evliliklerin sırları herkese göre her topluma göre değişkenlik gösterebilir ancak dünyanın her yerinde tüm ilişkilere uyan bazı "iyi geçinme kuralları" vardır.

Örneğin sevgi, saygı, güven, yakınlık, mahremiyet ve cinsellik eşleri bir arada tutan, evliliği yürüten çok önemli unsurlardır. Çoğu insan sevginin bir duygu olduğunu sanır, oysa sevgi duygudan ziyade bir mevcudiyet biçimidir.

Bu nedenle önemli olan ideal eşi bulmak değil, daha sevgi dolu ve gerçekçi bir insan olabilmektir.

Evlilik, İşlerden Arta Kalan Zamanlarda İdare Edilebilecek Bir Kurum Değildir!

Olgun sevgi, "eşlerin birbirine dikkat, kabul, takdir, şefkat sunması" ve "kendileri olmakta özgürlük tanıması" üzerinde yükselebilir. Bunlar sağlandığında evlilik; çocukluk yaralarının kanatıldığı bir arenaya değil, bu yaralara merhem olunabilen kutsal bir ilişkiye dönüşebilir.

Evlilik, işlerden arta kalan zamanlarda idare edilebilecek bir kurum değildir. Evliliği sürdürmek için bazı "temel iletişim becerileri" vardır. Bunlar sonradan öğrenilebilir şeylerdir.

İletişim; hak vermeseniz de anlayarak dinlemek, düşünce ve duyguları suçlamadan paylaşabilmek, samimi ve dürüst olarak karşı tarafı adam yerine koymak, fikirlerine ve tercihlerine saygı duymaktır. Böyle bir iletişim becerisini kazanmak zaman alabilir ama her eğitim seviyesinden insan bu becerileri öğrenebilir ve kendini geliştirilebilir.

 

Konular :

mutlu evlilik,  evlilik hayatı, rutin evlilik, sağlıklı evlilik, eşler arasında mutsuzluk, iyi evliliğin sırları, mutlu evliliğin sırları