EVLİLİK HAYATI

Öfke, Aşka Zarar Veriyor!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.08.2012

Öfke  Aşka Zarar Veriyor

Öfke, ilişkinizde bir sorun olduğunun en açık işaretidir. "Evliliğinizin güvenli, güçlü ve sevgi dolu olmasını istiyorsanız, birinizden biri öfkelendiği zaman, en iyi stratejinin durmak olduğunu öğrenmeniz gerekir." diyor uzmanlar. Peki ama bu güçlü duygununevliliğinize zarar vermemesi için ne yapabilirsiniz? Aşağıdaki stratejilerin size bu konuda yol göstereceği olacağını umut ediyoruz.

Öfkesini Kontrol Altına Alan, Mutluluğunu Garantiler

Uzmanlara göre, öfke yeşil ışık gibidir. Duyduğunuz öfke, vücudunuzdaki kimyasalların giderek artığının ve daha da gerginleşmesine neden olacağının belirtisidir. Öfkelendiğinizde konuşmanızın hızı artar, ses tonunuz yükselir. Tüm dikkatinizi sizi kışkırtan kişiye verirsiniz...

Bu denli enerji yüklü bir duygu olan öfke, nasıl bir dur işareti olabilir ?

Durabilmek, sorunun ne olduğunu ve sorunu çözebilmek için ne yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlar. Duyduğunuz öfke ortada ciddi bir durum olduğu duygusuna kapılmanıza neden olursa, olgun davranmak olacakları ertelemenizi mümkün kılar ve böylelikle düşünmek için zaman kazanabilirsiniz.

Öfkeliyken Hemen Tepki Göstermemek Bir Başarıdır

Bilimsel olarak öfke mantıklı düşünerek tepki vermekten çok, çok hızlı hareket eden nörolojik bir yol izler. Örneğin, eşinizin eleştirilerinden hoşlanmadığınız zaman, düşünen beyniniz, bu yorumu değerlendirmeden mesajı alıp agresif bir tepki göstermenize neden olur. Eğer hemen tepki göstermemeyi başarabilirseniz, birkaç dakika sonra tepkiniz çok daha farklı olacaktır. Karnınızın aç olması ya da çocukların yaptığı gürültü nedeniyle, eşinize karşı tepkiniz yine farklı olabilir. Bunu daha iyi anladığınız zaman, öfkeyle eşinize saldırmak da sakin bir yürüyüşe çıktığınızda ona yorumu hakkında soru sorabilirsiniz.

Öfke  Aşka Zarar Veriyor

Öfkeliyken Söylediğiniz Zehirli Sözler Eşinizin Benlik Saygısına Zarar Verir

Öfkenizin eşinizin de duygusal rahatsızlıklar çekmesine yol açacağını unutmayın. Kullandığınız zehirli sözcüklerin verdiği zarar çok uzun bir zamanda da ortaya çıkabilir. Bu sözler "benlik saygısına" zarar verir. Karşılıklı güveni ortadan kaldırır. Kırgınlığa, kaygıya, uykusuzluğa ve depresyona yol açar. Nasıl taş ve sopa canınızı yakarsa, sözcükler de aynı şeyi yapar ve kavga edenlerin hem fiziksel hem de duygusal sağlığına zarar verirler.

İyi Bir İnsan Olmanız Öfkenizi Tolere Etmez

Kavganın zehirli etkisi çok uzun süreli olabilir. Oldukça uzlaşmacı bir ilişki de bile, bir tek zehirli sözcük dahi haftalar süren bir etki yapabilir.

Uzmanlar;

•Ufak tefek ya da ciddi patlamlaar sık sık ortaya çıkıyorsa.

•Sık sık olmasa bile, öfkelendiğinizde ipin ucu kaçıyor ya da öfkenizden uzun zaman kurtulamıyorsanız.

•Öfke duygunuzdan bir türlü kurtulamıyorsanız, öfkelendiğiniz zaman evliliğinizde sorunlar yaşayacağınızın

garantisini veriyor.

Kendi kendinize, “Canım ben arada sırada öfkelenirim. Bunun dışında iyi bir insanımdır.” diyebilirsiniz. Hiç fark etmez. İyi bir insan olmanız, öfkeyle patlamalarınızın verdiği büyük zararı yok etmez.

Durup, düşünür ve öfkenizin yatışmasını sağlarsanız, yeterince bilgi toplayabilir ve eşinizle sakin diyalog kurabilirsiniz. Eşiniz ya da siz, günlük yaşantınızda sesinizin tonunu yükseltir, tehditkar bir ifadeyle ısrarı davranır ya da gereksiz yere patlarsanız, öfkenizi yanlış bir biçimde kullanıyorsunuz demektir.

Çocukluğunuzda edindiğiniz öfkeli davranışı, alışkanlıklarınızı evlilik yaşamınıza taşıyıp taşımayacağınız, öfkenin zararlı etkilerinin ne kadar farkında olduğunuza bağlıdır. Eğer hala sık sık öfkelenmenin sağlıksız bir şey olduğunu bilmiyorsanız, yetişkinlerin yaşadığı öfkenin neden olduğu sorunlar konusunda risktesiniz demektir.

Öfke duygusu aynı bir dur işareti gibi, çıkacak sorunlara karşı sizi uyarır. Frene zamanında basmak, düşüncelerinizin duygularınıza yetişmesini mümkün kılar. Duş işaretini görmezden gelmek tehlikeli olabilir. Harekete geçmeden önce kendinizi anlamaya çalışmanız, genellikle çok daha iyi ve güvenli bir stratejidir.

Öfke  Aşka Zarar Veriyor

Evliliğinizde mutluluğu yakalamak için öfkenizi kontrol altını almanızı sağlacayak 3 önemli strateji:

1.Dur, Bak ve Dinle

Dur: Öfkelendiğinizde, öncelikle eşinizle iletişim kurmayı bir yana bırakın. Eğer mümkünse, içinde bulunduğunuz kışkırtıcı ortamı hemen terk edin. Sakinleşmek için, kendinize zaman tanıyın.

Bakın: İçinizde bulunduğunuz durumu daha iyi anlayabilmek için, duruma bir daha göz atın. Öfkeliyken odaklandığınız konuyu aynı bir tüneldeki gibi çok dar bir açıdan görüyorsunuzdur. Öfkeniz yatıştıkça konuyu daha geniş bir açıdan görebildiğinizi fark edeceksiniz.

Dinleyin: Öfkenizi yapıcı bir biçimde dile getirmek, eğer eşiniz de sizi yapıcı bir şekilde dinliyorsa, çok daha kolay olacak ve her ikinizi tatmin edecektir. Eğer eşiniz kendisini savunmaya başlarsa, konuştuğunuz duyarlı konu hakkında uzlaşmacı bir biçimde tartışmaya başlamadan önce her ikinizin de sakinleşmesi şarttır.

2.Üç Adım Atın ve Bir Çözüm Bulun

Duygunuzu Adlandırın.
Kaygınızı dile getirin.
Konuyu tümüyle anlayabilmek için soru sorun.

3.Bu Üç Sihirli Soruyu Sorun

Kendinize odaklandığınız zaman, soracağınız üç sihirli soru geri çekilmenizi mümkün kılar. Öfkenizi yinelemekten vazgeçer, yapıcı düşünmeye başlarsınız.

  • Ne istiyorum?
  • Eşimin değişmesini istemeden, istediğimi nasıl elde edebilirim?
  • Eşimin katkısı olmasaydı, bu sorun başka nasıl ortaya çıkardı?

Öfkelenmeye başladığınızda, bu üç soruyu kendinize sormanın zamanı gelmiştir demektir.

Konular :