İLİŞKİLER

İlk Buluşmada Dikkatleri Üzerinize Nasıl Çekeceksiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.08.2010

İlk Buluşmada Dikkatleri Üzerinize Nasıl Çekeceksiniz

Siz içeri girdiğiniz anda tüm nefeslerin tutulması ve insanların etrafınızda pervane olması için ne yapmalı? Uzmanların ilk izlenimler konusunda ne dediğine bir bakalım. Söylenenlere göre, ilk izlenimi belirtmekte, görüntümüz ve davranışlarımız yüzde 55, konuşmamız yüzde 38 ve konuşmamızın içeriği sadece yüzde 7 oranında etkili oluyor.

İçinde asla falso vermediğinizi o şık kıyafetinizi düşünün. Partilerde onunla göz doldurabilirsiniz, ama şirket yönetim kurulu toplantısında hiç işinize yaramaz. Bir kural olarak, bulanacağınız ortamı aklınızda birinci öncelik olarak tutun ve ona göre giyinin. Makyaj, takı, parfüm ve ayakkabı için de aynı şey geçerli.

Hazırlanmaya ne kadar zaman ayırabilirseniz o kadar iyi. Yeni biriyle ilk buluşmanız mı? Saçlarınızı fön çektirin. Büyük bir partiye mi gideceksiniz? Manikür ya da yüz bakımı yaptırın. Kendinizi şımartmak sizi anında daha çekici ve daha güvenli yapar; bu da davranışlarınıza yansır.

Beğenileceğinize inanın

Sinirleri yatıştırmanın, korku ve endişe duygularıyla baş etmenin en iyi yollarından biri, harike bir ilk izlenim bırakacağınızı hayal etmektir. Kendi kendinize tekrarlayın: “Parlayacağım. Her zaman kendimden bekleneni veririm. Sıcakkanlıyım. İnsanlar benden hoşlanır. Harika görünüyorum.”

Göz temasının çok önemli oludğunu unutmadan, sağlam ve güvenli bir şekilde el sıkmaya alışın. Gülümseyin ve mutlu görünün. Bu sizi anında samimi ve sıcakkanlı gösterir. İnsanlar kendilerinden hoşlanılmasından hoşlanır ve gülümsemek onlardan hoşlandığınızın ilk işaretidir.

Ne söyleyeceğinizi bilemiyor musunuz?

Hazırlığınızı yapın ve ortamı yumuşatacak birkaç açılış cümlesi tasarlayın. Konuşmayı rahatlatmanın en iyi yollarından biri, karşınızdaki insana kendisiyle ilgili sorular sormaktır. Sohbet konusu bulmakta zorlanıyorsanız şu anahtar sözcükleri hatırlamaya çalışın: Aile, İş, Tatil, Eğitim.

Konular :