YENİ DOĞAN

Bebeği 5-6 Dakika Yıkayın, Kurularken 2 Havlu Kullanın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.07.2014

Bebegi 5 6 Dakika Yikayin Kurularken 2 Havlu Kullanin

Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Karakaya, banyo süresinin 5-6 dakikadan fazla olmaması gerektiğini ifade etti. Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için ciltlerinin çabuk nem kaybettiğini belirten Uz. Dr. Karakaya, banyo suyu sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-24 derece tutulması uyarısında bulundu.

Bebeği Neden Açken Yıkamalı?

Bebek cildi yetişkin cildine göre daha incedir. Bu nedenle bebekler çabuk üşür. Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin. Suyun yaklaşık 10 santimetre derinlikte olmasını sağlayın. Bebeğin cildine uygun, gözlerini yakmayan bebek ürünlerini hazırlayın. Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

Bebegi 5 6 Dakika Yikayin Kurularken 2 Havlu Kullanin

Bebeğinizin Önce Vücudunu, En Son Baş Kısmını Yıkayın

Yıkama işlemine vücuttan başlayın, baş kısmını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler. Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun. Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun. Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.

Bebeği Banyodan Sonra 2 Havluyla Kurulayın

Yıkadıktan sonra kurulamak için mutlaka 2 havlu bulundurun. İlk havlu ile bebeğin vücudunu kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun. Çünkü vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeğinizin üşümesine ve hızla ısı kaybetmesine neden oluyor. Bebekler üşüdüklerinde ısılarını tekrar kazanmak için enerji harcıyorlar ve bu da kilo alımını yavaşlatıyor. Giydirmeden önce bebeğinize bebek yağı yardımı ile masaj yaparak hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olun hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirin.

Konular :