YENİ DOĞAN

Yeni Doğan Bebeğinizin Sağlığını Korumak İçin Dört İpucu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.11.2011

Yeni Doğan Bebeğinizi Sağlıklı Tutmak İçin Dört İpucu

Yeni doğan bebek bakımı kolay bir iş değildir. Bebek bakımı kesinlikle her annenin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biridir. Çünkü yapacağız her şey, büyük ölçüde duygusal,sosyal, veya fiziksel olarakçocuğunuzu etkileyebilir. İşte çocuğunuzun sağlığı ve güvenliği için dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları.

1)Yeni Doğan Bebeğinizi Mikroplara Karşı Koruyun

Bebeğiniz, mikroplara yabancı olduğundan (özellikle 2 yaşına kadar) çoksık ve kolayhastalanabilir. Bunu kısmen de olsa önleyebilmek için, sık sık bebek bezini değiştirin, sık sık emzirin, işlenmemiş gıda vermeyin, dışarı çıktığınızda veya onunla birlikte alışveriş yaptığınızda ellerinizi yıkamadan bebeğinize dokunmayın. Grip veya soğuk algınlığı geçiren kişileri bebeğinizden uzak tutmaya çalışın.

2) Yeni Doğan Bebeğinizin Kulaklarını Koruyun

Bebeğinizin kulakları hassastır, bu yüzden yüksek sese maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Kulağına kondurduğunuz masum bir öpücük bile bazenkalıcı hasarlara neden olabilir.

Diğer çocuğunuzun bebeğinizin kulağının içine doğru bağırmasından,

Köpek vb. havlamasından ve

Yüksek sesli müzikten bebeğinizi uzak tutun.

3) Bebeğinizin Bulunduğu Ortamdaki Hava Temiz Olmalı

Eğer evinizde sigara içiliyorsa bebeğinizi bu ortamdan mutlaka uzak tutun. Evinizin dışında sigara içmelerini isteyin. Yeni doğan bebeğinizin odasında, temizlik ürünleri ve böcek kovucular gibi kimyasal ev spreyler bulundurmayın.

Yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassastır. Bu nedenle bebek güneş kremi ya da kişisle böcek spreylerinden bebeğinizi uzak tutun.

Bebeğiniz güneşten, sivrisineklerden ve sineklerden korumak için ona iyi bir barınak sağlamalısınız.

4) Yeni Doğan Bebeğinizin Sağlığı İçin Reçetesiz İlaçlardan Kaçının

Evinizde bulunan reçetesiz çocuk ilaçları bebeğinize zarar verebilir. Reçetesiz kullandığınız çocuk öksürük şurupları, dekonjestanlar (burun tıkanıklıklarını gidermek için kullanılan burun spreyleri gibi) ve bebek ağrı kesici ilaçlar bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kendi başınızabebeğinize asla ilaç vermeyin. Bitkisel ilaçlar da bazen tehlikeli olabiliyor. Doktorunuzun kontrolü dahilinde ilaç vermeniz yeni doğan bebeğinizin sağlığı açısından çok dahayararlı olacaktır.

Sağlık Merkezine Kontrollerinize Giderken

Doktorunuzu ziyaret ettiğinizde,bebeğinizin döküntüleri, sürekli ağlamaları, kusmaları ve daha aklınıza takılan şüphe ettiğiniz her soruyu sorun. Hatta en iyisi doktorunuzu ziyaret etmeden önce bebeğinizle ilgili sorunlarınızı bir listesini oluşturun. Çünkü o günkü telaşınızdan sorularınız aklınıza gelmeyebilir.

Yeni Doğanda Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Bazen bebeğinizin hasta olduğunu anlamayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzla şunları fark ediyorsanız mutlaka doktorunuzu arayın.

•Aşeti 38 derece ve üzerinde olduğunda,

•Cildinde renklenme, sarımsı gözler, kırmızı lekeler ya da sarımsı deri gördüğünüzde ve

•Cildinde kırmızı ve derin kabarcıklar, lekeler gördüğünüzde.

Konular :