YENİ DOĞAN

Bebeklerde Görülen Konak Nasıl Tedavi Edilir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.10.2010

Bebeklerde Görülen Konak Nasıl Tedavi Edilir

Bebeğin başında görülen kahverengi, kabuklaşmış deri parçalarına konak denir. Saç derisi üzerindeki pul pul deri döküntüsü şeklinde görülür. Bebeğinizin derisinde gerektiğimden fazla çalışan yağ bezleri konak oluşumuna neden olur.

Konak Neden Oluşur?

Bazen bebeğin yüzüne, vücuduna ya da altına yayılarak kırmızı, soyuna bir döküntüye neden olabilir. Çirkin görünüşüne karşın konak, bebeği rahatsız etmez.Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen bu hastalık yeni doğanın cildinin üzerindeki keratin tabakasının henüz gelişmemiş olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bebek cildini nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz?

Öncelikle bu koruma için yapmanız gereken bebek ile temasa geçen her madde üzerindeki dış etkeni kaldırmanız gerekmektedir. Yani dış etken derken yapay olarak karşınıza çıkan her şey. Bebeğinizin giysisi ve banyoda onun için kullandığınız temiz malzemelerindeki kimyasalları ondan uzak tutmaya çalışmalı ve bu durumun sakıncalı olduğunun farkına varmaya başlamalısınız. Çünkü gelişme çağındaki her birey için istenmeyen kimyasallar sağlıklı gelişimi büyük oranda etkilemektedir.

Konağı Engellemekİçin Neler Yapmalı?

Konak oluşumunda uygulanacak tedavi yöntemi öncelikle koku içerikli olmayan bir şampuan ile saç derisini her gün yıkamaya başlamaktır. Daha sonra yıkanan saç her defasında yumuşak bir tarakla taranmalı ve bu tarama gün içerisinde de en az 2–3 gibi sayılarda tekrar edilmelidir. Bu şekilde deri üzerinde konuşlanan pullanmaların kaybolması hızlandırılmış olacaktır.

Eğer pullanma kalın ise uygulanacak yöntem biraz değişik olmaktadır. Yıkama yapılmadan önce öncelikle saç derisine bebek yağı veya zeytinyağı sürülmelidir. Sürülen yağ, masaj yardımı ile iyice kafa derisine yedirilmelidir. Bu işlem uygulandıktan sonra yıkamaya geçilebilir ve ardından tarama işlemi yapılabilir.

Konak yayılırsa etkilenen bölgeleri kuru ve temiz tutun. Sabun, bebek losyonu ya da banyo sıvısı kullanmayın.

Doktorunuzu Aramanız Gereken Durumlar:

  • Kızartı yayılıyorsa,

  • Bebek konaktan dolayı huysuzlanıyorsak,

  • Kızaran yerlerden sıvı sızıyorsa,

  • Beş altı günde geçmezse doktorunuza başvurun.

Doktor Bu Durumda Ne Yapar?

Konak bir türlü iyileşmiyor, mikrop kapmış gibi görünüyor ya da sulanıyorsa doktorunuz o bölgeye sürülecek bir krem önerecektir.

Konular :