YENİ DOĞAN

Yenidoğan Sünneti

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.10.2010

Yenidoğan Sünneti

Sünnet, penis başını çevreleyen derinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uzmanlar sünnetin faydalarını şöyle sıralıyor: Yapılan araştırmalara tıbben zorunlu bir işlem olmamakla beraber faydaları gösterilmiştir.


Sünnet, ilk bir yaşta idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat azaltmaktadır. Hijyen daha kolay sağlanır ve penis ön derisinin yapışıklıkları önlenmiş olur. Penis kanseri ve AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların da riski azalmaktadır.

Sünnetin komplikasyonları enderdir. Yara yerinde kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi sorunlar yaşanabilir.

Sünnet sonrası bakım oldukça kolaydır. Bu sünnetli bebek huzursuz olmaz, uyku düzeni sünnet nedeniyle değişmez. Sünnet işleminden 2-3 saat sonra evinize gidebilirsiniz. Sünnet sonrasında antibiyotikli bir krem günde 3 kez penis etrafına sürülür ve gazlı bezle kapatılır. Yara bir hafta içinde iyileşir. Penis başında sarımsı bir akıntı ya da tabaka görülmesi normaldir; ancak bir haftadan uzun sürmemelidir. Sünnet sonrasında bu bölge, bir hafta kaynamış, ılınmış su ile silinmelidir.

Sünnet kararı alırsanız, çocuk doktorunuza haber veriniz. Bebeğin kanama yönünden riski olmadığını kanıtlamak için kan örneği alınacaktır. Eğer yapılacaksa, ilk bir ay içinde yenidoğan sünnet yapılmalıdır. Kararınız geciktirirseniz işlemin genel anestezi altında yapılması gerekir.

Sünnet sonrasında şu durumlarda doktorunuzu arayın:

İşlem sonrası 8 saat içinde idrar yapmama veya damla damla yapma.

Penis başının mor veya siyahımsı renk alması.

Devam eden kanama.

Ateşlenme veya halsizlik.

Konular :