ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Miyopiden Çocuğunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.03.2013

Miyopiden Çocuğunuzu Koruyun

Gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net göremediği bir durum olan miyopi, özellikle büyüme çağındaki çocukları tehdit ediyor.

Okul döneminin başlamasıyla birlikte aydınlatma sistemine dikkat edilmezse çocuklarda miyopi ilerlemesinin hızlanabileceğini söyleyen Dr. Elvan Yalçın anne babaları uyarıyor.

Miyopinin Oluşmasına ve İlerlemesine Nasıl Engel Olabilirsiniz?

Işık her zaman gözün içinde var olan pupilla denen kasların kasılmasına olur. Bunun gevşemesi gerekir ki, miyopinin oluşumunu ve ilerlemesini sağlayan mekanizmayı çalıştırmasın.

Bilgisayar ekranına yakın çalışmak ve yanlış ışık seçimi bu süreci hızlandırabilir. Bu nedenle gece mutlaka karanlıkta yatmak gerekir. Çünkü göz kaslarımızın tıpkı vücuttaki diğer kaslar gibi rahatlamaya ve gevşemeye ihtiyacı vardır.

Çalışırken Direkt Işık Yerine Sarı Işık Kullanın

Parlak ışıklardan korunmamız gerek. Bilgisayar ekranımız kapalıyken eğer ekranda bir parlama ya da dışarıdan gelen ışığın yansıması oluyorsa ekranın yerini değiştirmemiz gerekebilir.

Baktığımız ekran parlamamalı, çalışırken direk karşıdan gözümüze ışık gelmemeli. Evde tercihen gün ışığı (sarı) ışık kullanılması, beyaz ışığa göre daha avantajlı olacaktır.

Konular :