DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocuğunuz Nankörlük mü Yapıyor, Peki Ama Ne Yapmalısınız?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.12.2011
Çocuğunuz Nankörlük Mü Yapıyor Peki Ama Ne Yapmalısınız

Nankörlük özellikleri gösteren bir çocuğa, anne babalar nasıl yardımcı olabilir? İşte esas soru bu. Değişen zaman, genişleyen imkanlarve sürekli hediyeleralınan çocuklar, sınırsız istekleri olan nankörlük duygusuyla büyüyen çocukların oluşmasına neden olabiliyor. Peki ama anne babalar bunun önüne nasıl geçebilir? İşte uzman pedagogların anne babalara önemli tavsiyeleri.

Bazı anne babalar çocuklarına hayır demekte çok zorlanırlar. Toplumumuzda geçmişte yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı, bütün bir nesil olarak anne babalar kendilerinin tadını çıkaramadıkları her şeye çocuklarının sahip olmasını arzu ederler. Bu arada, bilim ve teknoloji de zevk için yeni ve heyecan verici icatlar yapıyordu. Motorize oyuncaklar, konuşan bebekler, bilgisayar oyunları hep çocukların eğlenmesi için. Reklamlar bütün bunların çocuklara çok kolay ulaşmasını sağladı. Televizyonda her gün yeni bir heyecan verici oyuncağı görmek olağan bir hale geldi.

Ona Hediye Vermeden de Duygularınızı İfade Edebilmelisiniz

Eğer anne babalar materyalizm alışkanlığın kırmak istiyorlarsa, işte gerçekten yeterince gücü olanlar için bir iyileştirme yöntemi: İlk önce, çocuklarınıza çok fazla verdiğinizin farkına vararak işe başlayın.

İkinci olarak da ona hediye vermeden de duygularınızı ifade edebilmenin yollarını bulun. Komik şakalar yapmak, beraberce bir oyun oynamak, dışarıda –pahalı olmayan- fakat eğlenceli bir süre geçirmek çocuklarınıza basit olayların da onları mutlu edeceğini öğretebilir.

Üçüncü olarak, çok özel durumlar için özel

olarak seçilmiş küçük hediyelerin dışında, hediye vermekten vazgeçin. Eğer çocuk daha fazlasını isterse, daha az verip, elinde olanla daha fazla mutlu olabilme konusundaki yeni felsefenizi açıklayın.

Çocuğunuza Minnet Duygusunu Öğretin

Eğer çocuğunuz belli bir şeyi isterse, onun için çalışıp, para biriktirmesini isteyin. Ona fazladan işler verin ve para kazanmasına yardımcı olun. Kazanmak için ter döktüğü zaman, her şeyin değerini daha çok bileceğini göreceksiniz.

Çocuğunuzdan, yapılanlar için minnet duymasını isteyin ve kendiniz de böyle davranın. Çocuğunuza minnet duymayı öğrettiğiniz ve model oluşturduğunuz sürece, onunla daha fazla gurur duymaya başlayacaksınız.

Konular :