DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocuğunuzun Öfkesinin Nedeni Belki de Bu!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.10.2016

Çocuğunuz Sıcak Bir Aile Ortamında mı Büyüyor

Duygusal ihmal, çocuğun gelişen ruhunu yaralıyor. Peki ama ne yapmalı?

“Bir çocuk ‘Babam ya da annem beni sevmiyor’ diyorsa orada duygusal ihmal vardır” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu şartlarda yetişen çocuklarda özgüven eksikliği olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tarhan, özgüven eksikliği halinde çocukta öfkeli bir kişiliğin gelişeceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların sevgi yuvası evlerde büyümesinin önemini anlattı.

Duygusal ihmal çocuğun gelişen ruhunu yaralar. Oysa sıcak aile ortamlarında büyüyen çocuklar, daha mutlu, daha özgüvenli olur.

Nedir Duygusal İhmal?

Ülkemizde çocuk ihmal ve istismarı yaygın olmasına rağmen bilinmiyor. Çocuğu yok saymak, adam yerine koymamak, ona değer vermemek ve ondan bir tebessümü esirgemek en önemli ihmal, istismarlardan.

Birleşmiş Milletler, 1954 yılında dünya çocukları arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesi amacıyla Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kabul etti. Bu günde tüm ülkelerde çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde duruluyor.

Çocuğu yok saymak, adam yerine koymamak, değer vermemek, tebessümü esirgemek duygusal ihmaldir ve çocuğun gelişen ruhunu yaralar.

Anne ve babanın vereceği eğitim istismarı önler

Çocukluk döneminde yaşanan en kalıcı şokların başında cinsel istismar ve ihmalin gelir. Bu durum, çocukta travma etkisine neden olabilmekte.

Çocuk Neden Öfkelenir

Çocuk gelişiminde 0-3 yaşın çok önemli. Bu yaş aralığında annenin yerini hiçbir şey tutamaz.

Kurşun yarası nasıl tam olarak iyileşmez, izi kalırsa çocuğun yaşadığı cinsel ihmal ve istismar da kişide aynı etkiyi yapar. Travma etkisi oluşturur. İstatistiklere göre istismarı genelde birinci derece yakın yapar. Çocuk ise bu yönelimi sevgi gösterisi olarak algılar. Bu, toplumun içe kanayan yarası. Burada anne ve babaya eğitim konusunda önemli görevler düşüyor. Ebeveyn gerekli eğitimi çocuğuna verebilmeli.

Anne babanın yanlış tutumu çocuğunu istismara sürükleyebilir.

Çocuğu annesiz bırakmak hak ihlalidir!

0-3 yaş arası annenin yerini hiçbir şey tutmuyor. Anneyle kurulan kararlı, güvenli bir ilişki çocuğun ruhsal ve bedensel gelişiminde çok önemli. Çocuk hayata dair temel bilgileri; sevgi, değer, güvenli bağlanma, kendini ifade edebilme…vs. 0-6 yaş arasında öğreniyor. Yani anneden ve ya onun yerine geçen kişi tarafından öğrenebiliyor.

Çocuğa çok iyi bakmak yeterli olmayabiliyor. Örneğin bakımevlerinde çocuklara çok iyi bakıldığı halde güvenli bağlanma sorunu yaşadıkları gözleniyor. O çocuklar ani ölümler yaşayabiliyor. O nedenle bu yaş döneminde annenin çocuğuyla olması çok önemli. Onu annesiz bırakmak hak ihlalidir.

Duygusal ihmal de hak ihlalidir

“Bir çocuk ‘Babam ya da annem beni sevmiyor’ diyorsa orada duygusal ihmal vardır. Bu şartlarda yetişen çocuklarda özgüven eksikliği olur. Özgüven eksikliği halinde çocukta öfkeli bir kişilik gelişebilir.

Bir çocuğun girişimci olması ve kendini ifade edebilmesi için gerekli olan özgüven bu yönüyle temel bir duygu. Onlara iyi bir gelecek sağlamak, mutlu bir yaşam sunmak isteyen anne-babalar çocuklarının özgüvenini en başından desteklemeli ancak onları kibre götürecek davranışlardan uzak tutmalıdır.

Çocuklarını seven fakat onları fazla eleştiren, öfkeli ve değersizleştiren ebeveyn modeli gelişime zarar veriyor. Çocuğun ebeveynle özdeşim kurması için diyalog kurabilmesi çok önemli.

Çocuklar arası ayrım da hak ihlali!

Anne babanın gerek kendi çocukları gerekse diğer çocuklar arasında ayrım yapmasının doğru olmadığını ifade eden Prof.Dr. Tarhan, bütün çocukların aynı fıtratta olmadığını hatırlatarak her çocuğun iletişim biçimi ve öğrenme şeklinin farklı olacağını söyledi.

Çocuklar arası ayrım da hak ihlali

Neler Çocuğun Özgüvenini Zedeler?

Toplum olarak ailelerin farkında olmadan çocuklarına kötü sıfatlarla seslenebilmekte. Ülkemizde özgüven eksikliğin altında yatan en önemli gerekçelerden biri de bu zaten. Tipsiz, beceriksiz, kapasitesiz, sen adam olmasın gibi kişiliği eleştiren sözler çocuklarda duygusal istismara neden oluyor. Özgüvenini zedeliyor.

Sonrasında ileri yaşlarda kendine güvenmeyen, korkak, kaçıngan çocuklar, davranış bozukluğu yaşayan, kavga eden çocuklar ortaya çıkıyor.

Sevildiğini hissederek büyüyen çocuk mutlu oluyor!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların sevgi yuvası evlerde büyümesinin önemine dikkat çekti.

Çocuk büyürken evde sevildiğini hissederek mi hissetmeyerek mi büyüyor bunu bakılmalı. İlgi, rol paylaşımı iyi ise evde yakın ilişkiler sıcak ilişkiler var ise bu evde ihmal ve istismar çok kolay olmaz. Çocuğun evini sığınak olarak görmesi çok önemli. Modern insanın yalnızlığı içinde ailelerini sıcak bir ortama, sığınağa çevirebilmeleri gerekiyor. Çocuklar ancak bu ortamlarda daha mutlu büyürler.

Konular :