DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocuğunuzun Sudan Korkmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.07.2012

Çocuğunuzun Sudan Korkmaması İçin Ne Yapmalısınız

Çok kez tanık olmuşsunuzdur suya girmekten korkan, hatta her banyoda kavga kıyamet koparan çocuklara. Anne babalar ne yapsa bir türlü bu sorunun üstesinden gelemezler kimi zaman. İşte ebeveynlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bir-iki taktik. Ne diyelim şimdiden başarılar tüm anne babalara.

Çocuğunuzu Suya Nasıl Alıştırmalısınız?

Banyoda:

Suyun sıcaklığını kontrol edin. Su, ne fazla sıcak ne fazla soğuk olmalı. Uygun sıcaklık 37 derecedir. Küçük bir çocuk için, öncelikleçok güvenli bir oturak hazırlayın. Sürekli yanında durun ve kafasını, ellerini, ayaklarını hassas bir biçimde ıslatın. Daha sonra oynayabileceği oyuncaklarını suya koyun.

Çocuğunuzun Sudan Korkmaması İçin Ne Yapmalısınız

Duşta:

Suyu doğrudan çocuğun başına akıtmayın. Bu durum, çocukların nefes alıp vermelerini engelleyebilir. Aksine çocuğunuzla oyunlar oynayarak örneğinduş elması toplamaya davetederek duş saatini eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Çocuğunuzun Sudan Korkmaması İçin Ne Yapmalısınız

Denizde veya Havuzda:

Çocuğu suya rahat bir biçimde alıştırmak için, önce kucağınızda taşıyın. Sonra, su kenarında fokurdatma yapmasına izin verin vedaha sonraona güvenli bir biçimde denemelerini yapabileceği,rahat bir alan oluşturun.

Çocuğunuzun Sudan Korkmaması İçin Ne Yapmalısınız

Veya Bunları Deneyebilirsiniz...

Çocuğunuzu bir süre alışması için, suyu kenarına bırakın. İlk defa gördüğü veya henüz kontrol edemediği bu nesneye alışması için zamana ihtiyacı vardır. Çocuğunuzu zorla suya daldırmayın. Bu, onun sudan nefret etmesi için en iyi yol olur!

Birlikte havuzun etrafında tur atın veya kıyıda el ele yürüyün. Sonra ona bir kova veya daha güvenli bir biçimde oynayabilemesi için su dolu küçük kaplar verin.

Kendisini güvenlikte hissedeceği şekilde onu kucağınıza alın ve başlangıçta ayak parmaklarını ıslatarak havuzda ağır ağır ilerleyin. Sonra ona daha ileriye gitmek isteyip istemediğin sorun. Eğer istemiyorsa veya kendini kasıyorsa ısrar etmeyin. Daha sonra tekrar başlarsınız.

Her şeyden önce onun ritmine saygı duyun. Suya alışma bir yaz alabilir, hatta daha fazla.

Su Korkunuzu Çocuklarınıza Nasıl Geçirmezsiniz?

Belki siz yüzme öğrenme imkanına sahip olmayan çocuklar kuşağındansınız. Ya da sizi çok sarsan talihsiz bir olay yaşadınız. Her ne olursa olsun, eğer deniz sizi korkutuyorsa, kendinizi çocuğunuzla birlikte denize girmeye zorlamanızın bir faydası olmaz.

Çocuğunuzun Sudan Korkmaması İçin Ne Yapmalısınız

Gerçekten de kendi endişelerinizi çocuklarınıza aktarabilirsiniz. Onlarla birilkten kendinizi suya atmadan önce, kendi korkularınızı yenmesini öğrenmelisiniz. Evinize yakın bir yerde küçük yüzücüler için bir kulüp varsa ondan yararlanabilirsiniz. Çocuklar için ayarlanmış bu suda kendinize güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Konular :