DAVRANIŞ SORUNLARI

Çocuk Neden Yalan Söyler?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.08.2010

Çocuk Neden Yalan Söyler

Psikolog Suna Tanaltay, bazı çocukların neden yalana sıkça başvurduğuna dair ailelere bakın hangi tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuk dünyası büyüklere benzemez. Hayal gücü zengin olan birçok çocuk, kendi gerçeğini yalanlarla ifade eder. Yalanlarında isteklerini, özlemlerini, gerçekmiş gibi inandıklarını dile getirir. Duygu, hayal ve özlem dünyasını yalanlarına yansıtır.

Çocuk dünyası büyüklere benzemez. Hayal gücü zengin olan birçok çocuk, kendi gerçeğini yalanlarla ifade eder. Yalanlarında isteklerini, özlemlerini, gerçekmiş gibi inandıklarını dile getirir. Duygu, hayal ve özlem dünyasını yalanlarına yansıtır. Öylesine hayal eder ve öyle güzel anlatır ki, kendisi de inanır:

“Biliyor musun, ben çok güçlüyüm” der arkadaşına, “Dün kocaman bir adamı bir vuruşta devirdim.”

Yahut: “Geçen akşam bizim eve hırsız girmişti. Ben “Kim o?” diye sorunca korktu ve kaçtı…”

Çocuğun karşısına geçip de: “Yalan söylüyorsun… Ayıp değil mi? Atıyorsun… Bunların hepsi de yalan.” Demek, sadece onu kırmak olur. Bu tür eleştirinin eğitici, öğretici hiçbir yanı yoktur.

Oysa, sırası gelince veya çocuk keyifle anlattıktan ve tüm söylemek istediklerini tamamladıktan sonra: “Bak canım. Sen bunun böyle olmasını çok istiyorsun; biliyorum. Senin güçlü olduğunu, hiçbir şeyden korkmadığını da biliyorum… Hele biraz daha büyük, kimse seni yenemeyecek” denilebilir.

Çocukla konuşurken, onu ve onun kocaman hayal dünyasını kırmamaya özel çaba göstermek gerek… Nasıl olsa, zamanla gerçeğe dönecek ve tüm katılıklarıyla gerçeği ömür boyu yaşayacaktır.

Asıl yalan, büyüklerin çocuklara öğrettikleri yalanlardır:

“Baban akşam sorarsa, benim gezmeye gittiğimi söyleme sakın…”

Babası eve gelir gelmez çocuk koşar ve: “Annem bugün hiçbir yere gitmedi baba… Hep evde oturdu…”der ve “Dersimi güzel bildim mi? Başardım mı?” gibi annesine dönüp bakar… Bu öğretilenler öylesine birbirini takip eder ki, çocuğun gerçeği alt üst olur. Sonra da günün birinde yalanları sebebiyle cezalandırırlar onu.. Oysa iyi, güzel ve doğru kavramlar; iyi, güzel ve doğru örneklerle kazandırılır.

Anne ve babanın çok konuşmasına, çok anlatmasına hiç de gerek yoktur. Olumlu örnek olsunlar, yeter…

Konular :