YATAK ODASI

Hem Şık, Hem Rahat Bir Yatak Odası İçin...

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 27.12.2011

Rahat ve Şık Bir Yatak Odası Dekore Etmenin İnceliklerini

Rahat bir yatak ve kullanışlı bir gardrop yatak odasının iki asıdır.

Evinizdeki diğer alanlar gibi yatak odası da ihtiyaçlarınız ve alışkanlıklarınız doğrultusunda özel bir ilgiyi hak eder.

Yatak Odasında Konfor ve Mahremiyet Önemlidir

Yatak odası olarak düşündüğünüz odayı, mutfak ve oturma odası gibi sirkülasyonun yoğun olduğu alanlardan uzak seçmeniz mahremiyet ve rahatlık için önemlidir.

Gardrop Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak odasında kullandığınız en önemli mobilyalardan olan gardroplar hem depolama işlevini görür hem de odanızın dekorasyonunu tamamlar.

Yatak Odanızda Fonksiyonel Alanlar Yaratın

Küçük bir yatak odanız varsa yerden tasarruf etmenin en iyi yolu, gömme dolaplardır. Minimum yer kaybı ve maksimum kullanım için modüler sistem birimleri ideal seçimdir.

Sürgü kapılı dolaplar, çekmeceler, açık raflar, açık askı bölümleri fonksiyonel kullanım için şarttır. Klasik ahşap dolapların farklı modellerinin yanı sıra bugün alüminyum, cam ve krom gibi farklı malzemelerin birleşmesiyle üretilen gardroplar da satın alma kararınız sırasında karşılaşacağınız seçenekler arasında…

Gardropta Bulunması Gerekenler…

*Ferah ve dingin bir ortam için yumuşak ve yorucu olmayan renkler.

*Toz ve kiri minimumda tutacak malzemeler ve bu malzemelere yardımcı, kapak içlerine yerleştirilen özel malzemeden tozluklar.

*Askılıkların yüksekliğinin kolayca erişilebilir seviyede olması veya bir asansör kol sistemi.

*İç çamaşırı ve çoraplar için özel çekmeceler.

*Eşarp ve kravatlar için askı sistemi.

*Kullanım alanlarını genişletmek amaçlı farklı ölçüdeki iç bölme ve çekmeceler.

*Valiz, battaniye, yorgan vb. için yüklük.

Giyinme Odası Hazırlarken Neleri Gözümüzden Kaçırmamalıyız?

Eğer mekânda yer sıkıntınız yok ise, giyim eşyaları için tasarlanmış rahat ve fonksiyonel bir giyinme bölümü, düzeni ve konforu bir arada sağlayacaktır.

Bir giyinme odası hazırlamak için en ideali, mümkünse büyük bir odayı giyinme odası olarak ayırmaktır. Yatak odası bölünerek de bir kısmı giyinme bölümü, bir kısmı da uyuma bölümü olarak değerlendirilebilir.

Yatak odasında yapılacak separasyon çok çeşitli olabilir. Kullanılan bir paravana odaya renk katacağı gibi, gerektiğinde açılarak giyinme bölümü tamamen izole edilebilir.

Ayaklı, yüksek, tek ya da çift taraflı bir ayna hem işlevselliği, hem de alanı genişletmesi sayesinde hoş bir mekân ayırıcı olabilir.

Gelelim Yatak Odasındaki Yardımcı Mobilyalara Hakkındaki İpuçlarına

*İkiz komodinler yatak odasında, yatak ile birlikte tasarlanmış küçük ama işlevsel eşyalardır. Eğer yeterli alanınız varsa, geniş ve çekmeceli bir komodin seçerek onlara depolama görevi de verebilirsiniz.

*Ufak aksesuarların ve makyaj malzemelerinin muhafaza edilebileceği aynası, çekmeceli ve ufak oturma birimi ile beraber düşünülen makyaj masası; genel yatak odası mobilyaları ile uyumlu ve onların tarzına uygun seçilmelidir.

*Küçük ya da büyük oturma birimi; kitap okurken veya giyinirken kullanabileceğiniz bir yardımcı mobilyadır.

*Bol çekmeceli bir şifonyer çarşaf ve havlu gibi eşyalarınız rahatça konulabilmesi için idealdir.

*Çeşitli formlarda tasarlanan askılıklar hem fonksiyonel, hem estetik birimlerdir.

*Rahat, ferah ve aydınlık bir ortam için mobilyaların isteğe göre dolap kapaklarına veya duvarın belli bir bölümüne ayna kaplanabilir. Ayna mekana derinlik ve genişlik kazandırır.

Gardrop İçin İdeal Ölçüler Nedir?

*Standart dolap derinliği: 60 cm.

*Ceket ve gömlekler için yükseklik: 110 cm.

*Elbiseler için yükseklik: 160 cm.

*Ayakkabılar için genişlik: 25-30 cm.,yükseklik: 15-30 cm., uzun çizmeler için yükseklik: 50 cm.

*Kravat veya eşarbın boyu için gerekli yükseklik: 55 cm.

*Katlı olarak muhafaza edilecek gömlek ve kazak gibi kıyafetler için genişlik: 30 cm. derinlik: 50 cm.

*Pantolon genişliği: 45 cm., uzun asıldığı taktirde yükseklik: 130 cm., yarım askılı sistemde ise yükseklik: 70 cm.

Gardroptan Maksimum Düzeyde Yararlanmak İçin Nasıl Düzenleme Yapmalısınız?

Gardroptaki alanı en iyi şekilde kullanmak için, eşyaların yerleşimi çok önemlidir. Birkaç küçük ipucu ile ölü alanlardan da yararlanarak iyi bir yerleşim sağlayabilirsiniz.

*Kemerlerin asıldığı çubuğun yaklaşık 75 cm.altına gelecek şekilde ikinci bir çubuk yerleştirip, buna gömlek ve bluzları asabilirsiniz.

*Hasır ya da ince çelik sepetler içlerini rahatça gösterdiklerinden küçük eşyaların yerleştirilmesinde idealdir.

*Gardrobun kapaklarından birinin içine asılacak kanca ve askı sistemi sayesinde kravat ve eşarplar buruşmadan korunabilir.

Bilinmesi Gerekenler!

*Alerjik bünyeniz varsa daha az tuttukları ve kolay temizlendikleri için ahşap yer kaplamalarını tercih edin.

*Yatak odasında yer kaplaması olarak halı kullanmayı tercih ediyorsanız; mümkünse her gün halılar süpürülmeli ya da silkelenmelidir.

*Perdeler, yıkanabilir ya da pamuklu kumaştan olmalıdır.

*Yatak odasının rengini seçerken, mekânın sabah veya akşam aldığı ışığı göz önüne alın.

Yatak Seçmek Özen ve Dikkat İster

Yatakbaşının seçimi yapılırken okuma alışkanlığı veya arkaya yaslanarak yatakta kahvaltı etmek gibi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Eğer yatakta arkaya yaslanma isteği varsa arkası geniş yastıklarla kaplanmış, rahat ve modern görünümlü yatakları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Veya kişisel zevkinize göre değişik formlarda ahşap, ferforje, gibi malzemelerden birini seçebilirsiniz. Ferforje yatak başı modern bir atmosfer yaratırken, ahşap girdiği her mekana olduğu gibi yatak odasına da sıcak bir hava verir. Ayrıca perde ya da yatak örtüsüyle aynı ya da kombin kumaşla kaplanmış yatakbaşları da seçebilirsiniz.

Yatak odasında her şeyin istediğiniz gibi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Başınızı yatağınıza koymadan buna karar vermeyin. Çünkü üzerinde saatlerinizi geçirip dinlendiğiniz yatak da dekorasyonunuz kadar kusursuz olmalı.

Günümüzün akıllı yatakları artık sadece uyumanıza değil iyileşmenize de yardımcı oluyor. Viscoelastik isimli, Nasa’nın icadı bir köpüğün kullanıldığı Visco yataklar ve malzemesi kauçuk sütünden üretilen Lateks’ler, yeni nesil yaysız yatak teknolojilerinden. Bu yataklar, yaylı yataklardan daha üstün elastik yapılarıyla, vücut ağırlığını eşit biçimde dağıtıyor: sırt, bel ve boyun ağrılarını azaltıyor. Bu tarz şikâyetleri olanlara özellikle tavsiye ediliyor. Diğer taraftan kumaşları bakteri veya mikrop barındırmıyor.

Yatak yüksekliği ise tamamen isteğinize bağlıdır. Ama unutmayın, çok yüksek ya da alçak modellerde, oturup kalkmak zor olabilir.

Piyasada farklı boylarda yaylı yatak çeşitleri mevcuttur. Bunların arasında en çok kullanılanları; Bonell yay, kesintisiz yay sistemleri. Ülkemizde oldukça sık kullanılan bir sistem olan bonell yay sisteminde yaylar, yan yana yerleştirilip spirallerle birbirine bağlanır. Kesintisiz yay sisteminde ise yayın üzerinde sert keçe,onun üzerinde de termovat ve kumaş bulunur.

Proceted sisteminde ise çelik yaylar, kumaş torbalar içinde yan yana getirilmiştir. Yaylı yataklar da teknolojik gelişmelerden geri kalmıyor. Üreticiler, yaylı yataklarda konforu en üst seviyeye getirmek için metrekare başına düşen yay sayısı, yayların çapı ve hatta aralarındaki hava boşluğunun eşitliği üzerinde çalışıyorlar.

Aklınızda Bulunsun!

*Yataklar düzenli aralıklarla ters düz edilmeli. Asla yıkanmamalı; bu durum yay sistemini paslandırabilir. Nemli ve sabunlu bir bezle silmeniz yeterlidir. Somyayı yerleştirirken odanın genel sirkülasyonunu engellemeyecek bir köşe seçmelisiniz. Yatak ve somyayı beraber alın. Eski somyanın üzerindeki yeni yatağın çabuk yıpranacağını unutmayın.Başucu ve ayakucu kalkan latalı somyalara her yatak uymayabilir.

*Yüksek tavanlı ve geniş yatak odaları için baldaken şık bir seçimdir. Klasik perdeli modelleri yanında, baldakenin modern yorumları da mekân için oldukça dekoratif bir görüntü yaratır.

Yatak odasında kullanılan örtü ve perde gibi tekstilin, baldakenin perdesiyle uyumlu olmasına dikkat edin. Kalın perdeler dışında ince tüller de baldaken perdesi olarak kullanılabilir ya da hiç perde kullanılmayabilir.

Sevgiyle Kalın,

Konular :