CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Kuru Ciltler İçin Kış Mevsimi Önerileri ve Ev Yapımı Doğal Nemlendirici Tarifleri

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 23.12.2019 - Güncelleme : 12.01.2023

Kuru cilde sahip olanlar, soğuk rüzgârların ve kış mevsiminin cilt sağlıklarını nasıl mahvedebileceğini iyi bilirler.  Kış geldiğinde, kuru ve pul pul dökülen cilt günlük bir sorun haline gelir.  Kışın hava kurur, cildi yamalı, pul pul ve kaşıntılı hale getirir, bu da düzensiz ve mat görünen bir cilde neden olur. 

Neyse ki, cildinizin nemli, sağlıklı ve muhteşem görünmesini sağlamak için son derece etkili doğal maskeler mevcut!

Cilt durumunun üstesinden gelmek için cilt bakımı rutinimiz olsa da; güvenli, hızlı, hesaplı ve belirli bir süre boyunca özenle yapıldığında etkili sonuçlar veren bazı ev yapımı tarifler de cilde inanılmaz iyi gelir. 

Eğer siz de; “Kuru cilt evde nasıl nemlendirilir? Soğuk kış aylarında nemli, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız? Cildim çok kuru evde ne yapabilirim? Kuru ciltler için hangi maske iyi gelir? sorularının yanıtı arıyorsanız doğru yerdesiniz. 

Kışın kuruyan cildin nedenlerini, semptomlarını, komplikasyonlarını ve önleme ipuçlarının yanı sıra; soğuk ve kuru kış aylarında kuru, çatlayan ciltle nasıl başa çıkılacağının ipuçlarını sizler için araştırdık. 

işte, Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak cildinizi soğuk havalarda korumanın yolları ve kuru ciltle baş etmenizi sağlayacak ev yapımı, doğal nemlendirici tarifleri. 

Kuru Ciltler İçin Kış Mevsimi Önerileri

  İşte, kuru ciltlere özel cildi nemlendiren, onaran birbirinden etkili maske tarifleri. 

 

Kuru Ciltler İçin Öneriler ve Maske Tarifleri  

1. Kuru Ciltleri Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? 

Ciltte kuruluk, pullanmalar, çatlamalar, kızarıklık, lekelenmeler… Kış mevsimini belirgin olarak hissettiğimiz bugünlerde soğuk hava cilt sağlığımızı epey olumsuz etkiliyor.

Özellikle dış ortama açık olan yüzde ve ellerde kuruluk ile hassasiyet en sık karşılaştığımız sorunlar. Kış aylarında ciltte oluşan kuruluğun en önemli nedeni ise; koruyucu bariyerinin hasarlanması sonucunda cildin su tutma kapasitesinin azalması.

Rüzgar, nemsiz ve sıcak ortamlar şikayetlerin daha da belirginleşmesine yol açıyor. 

Peki Ama Ne Yapmalı? 

 • Banyo süresini kısa tutun 

Bunun yanı sıra, sıcak suyla el yıkama, hamam ve sauna kullanımının artması, cildi kurutan giysiler, duş süresinin uzaması, kese-lif kullanımı ile cildin bariyerini bozan hijyen malzemeleri de sorunları artıran diğer nedenleri oluşturuyor.

Kış mevsiminde uzun süreli sıcak banyolar veya hamam-sauna alışkanlığınızdan vazgeçin.Çünkü 10 dakika gibi uzun süreli su teması tek başına bile cilt kuruluğuna yol açabilirken, sıcak suyla ve her gün yıkanmak kuruluğu daha da arttırabiliyor.

Bu nedenle haftada 2-3 kez yıkanmak, suyun sıcaklığını 36-40 derece arasında ayarlamak ve banyoyu 5 dakika gibi kısa sürede tamamlamak en ideali.

 • Oda sıcaklığını 21-25 arasında ayarlayın 

Soğuk kış aylarında kapalı mekanlarda merkezi veya lokal ısınma araçları kullanıyoruz. Ancak ortamı ısıtmaya çalıştıkça nem oranını da azaltmış oluyoruz. Cilt sağlığınız için oda sıcaklığını 21 ila 25 derece arasında tutmanız ve nem oranını yüzde 30-50 arasında ayarlamanız önemli. Oda termometrelerı kullanarak ideal sıcaklık ve nem oranı ayarını daha iyi yapabilirsiniz.

 • Cildinize kese yapmayın 

Banyo suyunun sıcaklığı kadar, yıkanırken kullandığınız ürünler de cilt sağlığınız için önem taşıyor. Sabun ve duş jelleri gibi kimyasal ve kurutucu ajanlar yerine, kremsi formda hassas temizleyicileri tercih edin.

Kış aylarında kese ve lif gibi cildi tahriş ederek temizleyen malzemelerden de kaçınılmazı gerekiyor. Bunun yerine, taneli formdaki nemlendirici etkili vücut peelinglerini çıplak elle cildinize uygulamanız daha uygun olacaktır. Yaz aylarında ise ter, kir ve yağ deride daha fazla biriktiği için çok sık olmamak kaydıyla kese ve lif yapabilirsiniz.

Soğuktan Kuruyan ve Çatlayan Cilt İçin Ne Ne Yapmalı? 

 • Nemlendirici ürünü ilk 5 dakika içinde sürün 

Sanılanın aksine kuru cilde nemlendirici sürmenin beklenen etkiyi vermemektedir. Nemlendirici ürünleri her banyo sonrasında ilk 5 dakika içinde cilt hafif ıslakken uygulamak en doğrusudur. 

 

 • Güneş koruyucu ürünlere devam edin 

Cildimizin yaz mevsiminde olduğu gibi kış mevsiminde de güneşten korunmaya ihtiyacı var. Bu nedenle özellikle güneşli günlerde  30 koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılmalı.

Ayrıca karlı günlerde ve kayak sporu öncesinde, kardan yansıyan güneş ışınlarının oluşturabileceği güneş yanıklarından korunmak için de güneş koruyucu kullanmayı asla ihmal etmeyin.

 • Kaşkol ve eldivensiz olmaz 

Soğuk ve rüzgarlı günlerde, özellikle hassas olan ağız bölgesini korumak için kaşkol kullanmayı unutmayın. Ayrıca evden çıkmadan önce ellerinize bir kat nemlendirici sürmek yerine; yün olmayan polar, deri veya süet eldiven kullanmanız daha faydalı olacaktır.

 • Peeling ve yüz kesesinden kaçının 

Yüz temizliğinin günde 2 kez, ılık su ve cilt yapısına uygun bir temizleyici krem, köpük veya jel ile yapılması yeterli olur. 

Kış aylarında kuru ciltler; çok kuru ve hassas ciltlere, yağlı ciltler ise karma ve hassas ciltlere yönelik nemlendiriciler tercih edebilirler. Nem maskesi uygulanabilir veya nem veren kozmetik uygulamalar da yapılabilir.

Cildi kurutacak peeling veya soyma yöntemleri ise tercih edilmemeli. Yine hassasiyeti arttırmamak için yüz kesesine ara vermekte de fayda var.

 •  Dudaklarınıza koruyucu merhem sürün 

Kış aylarında soğuk, rüzgar, sık sık ağız yıkamak, kuruduğu için dudakları yalayarak nemlendirmeye çalışmak kuruluğu ve egzamayı arttırabiliyor.

Kuru Ciltler İçin Kış Mevsimi Önerileri

Bu nedenle dudaklarınıza günde birkaç kez yağ bazlı nemlendirici balsamlar sürmeyi ve güneşli-karlı günlerde ise koruma faktörlü ürünler kullanmayı ihmal etmeyin.

 • Ellerinizi 4-5 kez yıkamanız yeterli 

Diğer mevsimlerde olduğu gibi kış mevsiminde de günlük temizliğinizi yaparken kimyasal oranı yüksek olması nedeniyle sıvı sabun, ıslak mendil, kolonya veya el dezenfektanları yerine; gliserinli ve nemlendirici özelliğe sahip katı sabunlar tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ilık su kullanmayı, gerekmedikçe günde 4-5 defadan fazla el yıkamamayı ve her el yıkadıktan sonra yağ bazlı ve uzun etkili nemlendiriciler sürmeyi unutmayın.

Ayrıca deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi cildi tahriş eden kimyasallardan uzak durmanız veya eldiven kullanmanız da çok önemli.

2. Kuru Cildi Nemlendirmek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Kırmızı besinler içerdikleri beta karoten, turuncu besinler ise likopen sayesinde yüksek derecede antioksidan özelliği gösteriyorlar. Bu nedenle kış aylarında mevsime de uygun olan elma, portakal, havuç, nar gibi kırmızı turuncu besinler, antioksidan özelliği açısından koyu yeşil yapraklı sebzeler, hindistan cevizi ve avokado gibi cilde parlaklık ve nem veren besinler tüketmeniz çok önemli.

Ayrıca tek başına cildi nemlendirmeye yeterli olmasa da günlük 2 litre su içmeyi de alışkanlık haline getirin.

3. Kuru Ciltler İçin Hangi Ürünleri Tercih Etmeli? 

Yüz ve vücut için ayrı ürünler kullanın 

Cildin nemini sağlamak için yapmanız gereken en önemli şey, doğru ürünü seçmek ve doğru şekilde uygulamaktır.

Yüz ve vücut için seçilecek olan nemlendirici farklı formda olmalı. Çünkü yüz için kuru, karma, yağlı, hassas gibi cilt seçenekleri olsa da, vücudumuz genel olarak kıl-yağ ünitesi daha az olduğu için daha fazla kurumaya meyilli oluyor. Gövdeden kol ve bacaklara doğru kuruluk gittikçe artış gösteriyor.

Bu nedenle vücut için seçilecek olan nemlendirici uzun süreli nemi hapsedebilen, yağ bazlı ürünler olmalı. Hassas veya atopik dermatite (bünyesel egzama) yatkınlık varsa bu cilt tipleri için özel üretilmiş nemlendiriciler tercih edilmeli.

Cilt Sağlığınız İçin Pamuklu Giysiler Tercih Edin 

4. Cilt Sağlığımız İçin Nasıl Giyinmeli?

Cilt sağlığımız için cildimize ne sürdüğümüzün yanı sıra ne giydiğimiz de önemli. Cildin terlemesine ve kuruluğun artmasına yol açan naylon, sentetik ile yünlü kıyafetler yerine, cildin nemini tutmasına yardımcı olan yumuşak pamuklu kıyafetler tercih etmenizde yarar var.

Ayrıca kalın dokumalı tek kat kıyafetler terlemenize yol açabileceği için birkaç kat ince kıyafet giymeye ve ortamın ısısına göre kıyafet sayısını azaltıp arttırmaya özen gösterin.

Kuru Ciltleri Nemlendiren, Doğal Maske Tarifleri 

5. Aloe Vera, Bal ve Badem Yağı Maskesi 

Aloe vera , besleyici ve nemlendirici özellikleriyle bilinir. Bal ve badem yağı ile karıştırıldığında bu özellikler en iyi sonuçları sağlamak için daha da zorlanır.

Yapılışı:

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli alın. (Dalından kopardığınız yağlı yaprağını kazıyabilir veya kozmetik amaçlı satılan kaliteli bir aloe jeli kullanabilirsiniz.)
 • Topaksız bir macun kıvamına getirmek için bal ve badem yağını eşit miktarlarda ekleyip karıştırın.    
 • Daha kuru bölgelere odaklanarak yüzünüzün her yerine uygulayın.
 • Yarım saat cildinizde bekletin ve daha sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın.

Öneri: Maske cildiniz için çok ağır gelirse, badem yağı ve baldan birini eleyebilirsiniz.

6. Kuru Ciltler İçin 6 Bileşenli Yaşlanma Karşıtı Nemlendirici

Shea yağı içeren bu yaşlanma karşıtı losyon; cildi doğal olarak nemlendirir, hasarlı cildi iyileştirir, cilt tonunu iyileştirir ve kırışıklıkları yok eder.  

Hafif formülü sayesinde hassas ciltler de bu kremi kullanabilir. Bu doğal nemlendirci krem içinde her biri sayısız faydası olan altı bileşenden oluşuyor. 

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı shea yağı
 • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı balmumu
 • 1 / 2 su bardağı avokado yağı
 • 3 damla lavanta yağı
 • 5 damla E vitamini

Yapılışı: 

 • Küçük bir kavanozda, bir yemek kaşığı shea yağı, 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, bir yemek kaşığı balmumu ve yarım bardak avokado yağını cam bir kapta birleştirin.
 • İçinde su koyduğunuz küçük bir tencereye bu kavanozu yerleştirin.
 • Orta ateşte benmari usulü, kavanozdaki tüm malzemeleri eritin.
 • Malzemeler eridikten sonra  ocaktan alın.
 • 3 damla lavanta ve 5 damla E vitamini eklemeden önce sıvının soğumasını bekleyin.
 • Her şey iyice birleşene kadar karıştırın.

Hazırladığınız bu nemlendirci kremi sabah, akşam uygulayabilirsiniz.

Cildinizin Soğuk Kış Aylarıda, Aşırı Kurumasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

7. Kuru Ciltler İçin Zeytinyağlı Gece Kremi

Bu el yapımı, nemlendirci gece kreminin ana bileşeni zeytinyağıdır. Sızma zeytinyağı, cildin nemini korumasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendiren diğer etkili bileşendir.

Yapılışı:

 • Bir kapta yarım bardak sızma zeytinyağı, bir yemek kaşığı balmumu ve 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın.
 • Hazırladığınız gece kremini, buzdolabında ağzı kapalı, cam bir kapta saklamadan önce soğumasını bekleyin.
 • Normal bir gece kremi gibi günlük olarak uygulayabilirsiniz. 

8. Kuru Cildi Hızla Nemlendiren Yumurta Sarısı ve Badem Yağı Maskesi  

Yumurta sarısı, çoğunlukla harika bir nemlendirici olarak çalışan yağlardan oluşur. Öte yandan badem yağı, E vitamininden zengin badem yağı, tekli doymamış yağ asitleri, proteinler, potasyum, çinko ve diğer birçok mineral, vitamin açısından zengindir.  Bu da onu birçok güzellik ürününde bulunan mükemmel bir cilt bakım maddesi yapmaya yetiyor ve artıyor bile. Şimdi gelelim doğal maske olarak kullanımına... 

Yapılışı:

 • Tedavi etmek istediğiniz bölgeye bağlı olarak yumurta sarısı ve badem yağını karıştırın.
 • Ayaklar, dirsekler, dizler ve yüz gibi kuru bölgelere uygulayın.

Öneri: Yumurta kokusunu gidermek için birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz.

9. Kuru Ciltler İçin Olgun Muz ve Bal Maskesi  

Hem muzun, hem de balın nemlendirici özellikleri vardır, ancak balın anti-bakteriyel faydalarıyla birlikte bu çare, kuru cilt nedeniyle oluşabilecek enfeksiyonları ve alerjileri uzak tutmaya da yardımcı olur. 

Muz ve bal kullanarak cildinizi nemlendiren ve yumuşatan, besleyici bir yüz maskesi hazırlayın.

Yapılışı: 

 • Olgun bir muzu ezin ve 2 yemek kaşığı bal ekleyin.
 • Pürüzsüz bir macuna karıştırın.
 • 20-25 dakika ciltte bekletin ve soğuk su ile durulayın.

İpucu: Maskeyi cildinizin her yerine uygulamadan önce cildinize alerji yapıp yapmadığını anlamak için bileğinize sürüp biraz bekleyin. Herhangi bir kızarlık, yanma, batma yapmadığı takdirde maskeyi tüm cildinize ygulayın. 

10. Anında Nemlendiren Maske: Hindistan Cevizi Yağı ve Bal Maskesi 

Bu bileşenlerin her ikisi de kuru, pul pul dökülmüş cildi yatıştıran ve besleyen doğal nemlendiricilerdir. 

Bu yüz maskesi, hindistancevizi yağı ve bal gibi nemlendirici, antibakteriyel ve onarıcı bileşenler içerdiğinden kuru ciltler için inanılmaz derecede faydalıdır.

Yapılışı:

 • Eşit miktarda hindistancevizi yağı ve balı (her biri 1 yemek kaşığı) karıştırın.
 • Yüzünüze, boynunuza ve ellerinize eşit miktarda uygulayın.
 • 20-30 dakika bekletin.
 • Suyla yıkayın ve nemli cildi ortaya çıkarmak için kurulayın.

Öneri: Hindistan cevizi yağı yerine, soğuk sıkım sızma zeytinyağı da kullanabilirsiniz. 

Cildinizin Kuruyan Bölgelerine Gece Kremi Olarak Hindistancevizi Yağını Uygulayabilirsiniz 

Kışın topuklarda, ellerde ve dirseklerde kuru, kaşıntılı bir cilde sahip olmanız muhtemeldir.  

Gece yatmadan önce topuklara, ellere ve dirseklere kalın bir tabaka halinde hindistancevizi yağı sürün; yağlanmış bölgeleri çorap, eldiven ve uzun kollu pijama ile kapatın. Ertesi gün bu bölgeler çok daha iyi olacaktır.

Konular :

kuru cilt için maske, kuru ciltler için maske tarifleri, nemlendirici tarifleri