FİT VÜCUT VE DİYET

Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 20.07.2012 - Güncelleme : 02.04.2024

Sağlıklı ve fit bir görünüm kadınlar kadar erkeklerin de büyük hayalidir. Güzel bir vücut kuşkusuz yediğinizden, içtiğinizden, sürdüğünüz kreme kadar özel çaba gerektirir. Ne yapsanız istediğiniz görünüme kavuşamıyorsanız bir de bunları deneyin.

İşte, uzmanlardan fit görünmenize yardımcı olacak önemli ipuçları. 

Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları

  Formda kalmanın tadını çıkarmanıza yardımcı olacak ipuçları...

İçindekiler: Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları 

  1. Doğal Yağlar ile Yapılan Selülit Masajları
  2. Antioksidanlara Hayatınızda Yer Açın 

Her Zaman Formda Olmak İçin Ne Yapmalı?

1. Doğal Yağlar ile Yapılan Selülit Masajları

Düzgün ve sağlıklı besinler tüketerek sağlıklı olmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkün. Ancak tek başına yeterli değil. Yaşla birlikte bazı doğal krem ve yağları da kullanmakta fayda var. Zira, özellikle doğal selülit önleyici ev yapımı yen kremler ve masaj yağları deriye hemen nüfuz ettiklerinden doğrudan yağ hücrelerini etkileyebiliyorlar. Dolayısıyla etkili maddelerin bazıları yağ depolarını bloke derek, yağ alımını ve naklini de ayarlıyorlar.

  • Sık Sık Masaj Yaptırın! 

Selülitte kendi kendinize yaptığınız masaj çok önemlidir. Bu nedenle vereceğimiz masaj yöntemi her gün mutlaka uygulayın. 

Üst uyluklara önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıdan yukarıya doğru kalçalarınıza kadar masaj yapın. Sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaja devam edin ve arada da dizlerin iç taraflarını unutmayın.

Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları

Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi masaj yapıldığı takdirde, lenf ve kanı harekete geçireceği için iki kat daha fazla olacaktır, unutmayın.

 

Sağlılı ve Fit Bir Vücuda Nasıl Sahip Olunur Sorununu Cevabı 

2. Antioksidanlara Hayatınızda Yer Açın 

Yiyeceklerde bir ya da birden fazla bulunan antioksidanlar, oksidasyon yüzünden meydana gelen hücre hasarını yavaşlatan maddelerdir. En iyi bilinen antioksidan C vitaminidir. Çevre kirliliği, sters veya sigara dumarı yüzünden sürekli serbest radikallere maruz kalıyoruz. Antioksidanlar vücudumuzu, oksijen içeren yüksek oranda reaktif moleküller olan serbest radikallerin zararlı etkinlerinden korurlar. 

Yeşil yapraklı sebzeler özellikle folat açısından çok zengin olduklarından kalp hastalıklarından koruyucu etkiler içermekte, yeni DNA sentezlenmesi, DNA onarımı ve ekspresyonu açısından son derece faydalıdır. Çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Formda Kalmak İçin İpuçları 

• Brasika sebzeleri olarak tanımlanan lahanagiller (Brüksel lahanası, brokoli, turp, karnabahar, hardal, şalgam, beyaz ve kara lahana) kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkilere sahiptir. Öte yandan lahananın kadınlarda östrojen düzeylerini artırıcı etkileri bulunduğundan meme kanseri riskini azaltabileceği bildirilmektedir. 

• Alyum sebzeleri olarak tanımlanan soğangiller (sarımsak, arpacık soğanı, Frenk soğanı, taze soğan, kırmızı soğan, kuru soğan, pırasa) sülfür içeriklerinin yüksek olması sebebiyle detoksifikasyon sistemine yardımcı olmaktadır. Güçlü birer antioksidan olduklarından serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında etkili rol oynarlar.

• Kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, soya fasulyesi, kuru bakla) ve yulafta bulunan saponinler antioksidan etki göstererek hücrelerdeki DNA mutasyonlarını önlemektedir.

Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Püf Noktaları

Nasıl Her Zaman Sağlıklı ve Fit Kalınır?

• Zeytinyağının bileşimindeki tekli doymamış yağ asitleri kolesterolü düşürmede etkilidir. Aynı zamanda antioksidan etkisi de vardır. Ancak ışık almayan, serin bir yerde ve hava almadan saklanması önerilmektedir.

• Yağlı tohumlar (ceviz, badem, yerfıstığı ve fındık) içerdikleri çoklu doymamış yağ asitleri, E vitamini, B6 vitamini ve magnezyum sayesinde kuvvetli birer antioksidan ve detoksifikanlardır.

• Kuru erik, nar, kuru üzüm, yaban mersini, sarımsak, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli, portakal, kırmızı biber, kivi önemli antioksidan depolarıdır.

• İlave olarak yeşil çay, yumurtanın sarısı, domates, havuç, enginar, turunçgiller, elma, nar, kepekli tahıllar ve su ürünleri sağlık açısında son derece faydalı besinlerdir.

 

Konular :

#fit bir vücuda sahip olmak #nasıl fit olunur #her zaman fit olmak #sağlıklı bir vücut #her zaman formda olmak için