DOĞUM VE SONRASI

Doğum Ne Zaman Erkene Alınmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.02.2017

Doğum Ne Zaman Erkene Alınmalı

Gelişme geriliğinde doğumun erkene alınabileceğine dikkat çeken uzmanlar, eğer bebeğinizin gelişimi ortalamadan düşükse yakın takibe alınmalı önerisinde bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, gelişme geriliği olan bebeklerde rahim içi ölüm oranının arttığına dikkat çekerek “Zorunlu hallerde doğum, normal zamanından erkene çekilebilir” dedi.

Doğum öncesi ve sonrasında önemli sorunlara yol açan rahim içi gelişme geriliği, gebelikte dikkatle takip edilmesi gereken konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gebeliklerin yüzde 3 ila 7’sinde bebeğin gelişimi akranlarına göre daha azdır.

Gebelikte Göstergelerin İyi Okunması Yaşamsal Önem Taşıyor

Eğer bebeğin büyümesi ortalamaya göre daha az ise anne adaylarının hem kendilerini hem de bebeklerinin gelişimlerini iyi izlemeleri çok önemli. Rahim içi gelişme geriliği, vaktinde tanı koyulması, yakın takip ve vaktinde doğum ayarlaması ile en az hasarla atlatılabilir.

Gelişim Geriliği Ne Demek?

Rahim içi gelişme geriliği anne karnındaki bebeğin gelişiminin standardın altında olması ile kendini gösterir. Bebek boy, kilo ve vücut gelişimi bakımından ortalamadan düşük seviyede gelişim gösteriyorsa biz buna ‘intra uterin gelişme geriliği’ diyoruz.

Bu durumda bebeğin gelişimini doğru tamamlayamaması söz konusu olabilir. Göstergelerin iyi okunması bu açıdan yaşamsal önem taşıyor. Gelişme geriliği yakın takibe alınarak zorunlu hallerde doğum, normal zamanından erkene çekilebilir.

Rahim içinde oksijen azlığı nedeni ile bebeğin hayati tehlikeyle karşı karşıya kalır

Rahim içinde oksijen azlığı ile karşı karşıya kalan bu bebeklerde ölüm oranı artar. Ancak sorunlar doğum sonrasında da devam edebilir. Rahim içinde oksijen azlığına maruz kalan bebeklerde doğum sonrasında kan şekerinin ve vücut ısısının düşmesi söz konusu olabilir.

Gebelikte Son 3 Ay Kritik Öneme Sahip

Gebelik döneminde anne adaylarının sağlıklarına her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle son 3 ayda bebeğin çok az kilo alması vakanın en belirgin göstergelerinden biri. Rahim içi gelişme geriliğinin birden çok nedeni var.

Hangi Durumlarda Erken Doğum Gerekir

Bebekte Neden Gelişim Geriliğine Rastlanır?

Pek çok vakada kesin bir neden bulunmamakla birlikte, anne adayının hipertansiyon, diyabet hastası olması ve sigara kullanması bebekte rahim içi gelişme geriliğine yol açabilir. Bazen de bebekte mevcut olan yapısal ya da kromozomal bozukluklar vaka ile sonuçlanır.

Vaktinde Tanı Koymak Önemli

Göstergeleri iyi okumak ise yaşamsal önem taşıyor. Örneğin vakanın en belirgin göstergelerinden biri, bebeğin özellikle son 3 ay içerisinde çok az kilo almış olmasıdır. Vaktinde tanı koymak ve süreci yakından izlemek sorunun en az hasarla atlatılmasını sağlamak bakımından önemlidir.

Erken Doğumun Habercisi İşaretler

Rahim içi gelişme geriliğinin kesin bir tedavisi yok. Bu durumda doğum zamanı iyi ayarlanmalı. Vaktinde yani bebeğin rahim içinde büyümesi durduğunda, oksijenizasyonu azaldığında doğum yaptırılarak bebeğe zarar gelmesi önlenebilir. NST ve ultrason ile biofizik profile bakılır.

Gerekli ise dopler ultrason ile bebeğin ve rahmin kan akımları izlenir. Testler olumsuz sonuçlara işaret ediyorsa doğumu gerçekleştirmek, normal zamanını bekleyerek bebeği içerde bırakmaktan daha faydalıdır.

Rahim İçi Gelişim GeriliğiTanısı Konulan Anne Adayları Ne Yapmalı?

Gebelik süresince kilo artış ve azalışının dikkatle izlenmesi gerekir. Bebeğinin gelişiminde sorun yaşayan anne adayları bunlara dikkat etmeli:

Gebelik süresince kilo artışı

Anne Adayları Bu Durumda 2500 Kalori Alımının Üzerine Çıkmalı

Bebeğinin gelişiminde sorun yaşayan anne adayları öncelikle yaşam standartlarına dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmeli. Sigara ve alkolden tamamen uzak bir gebelik geçirilmesi çok önemli. Kilo artış ve azalışı dikkatli şekilde kontrol edilmelidir.

Az beslenen anneler günlük kalori alımlarını 2500 kalorinin üzerine çıkarmalıdır.

Anne Adayları Bol Su Tüketmeli

Bebeğe giden kan ve oksijen miktarını arttırmak için gebelerin, istirahatleri sırasında genellikle ağırlıklarını sol tarafa vermeleri, sola doğru yan yatmaları olumlu etki yaratabilir.

Elbette bol su tüketilmesi de gebeler ile paylaşılabilecek en değerli tavsiyelerden.

Bu yöntemler bebeğin rahim içinde kanlanmasını arttıracağından büyümeye bir miktar daha katkı sağlanacak ve anne rahminde bebek için biraz daha zaman kazanılmış olacaktır.

Konular :