DOĞUM VE SONRASI

Doğumdan Sonra Emziren Anneler Nasıl Kilo Verebilir?

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 29.11.2011 - Güncelleme : 06.05.2024

Anne sütü olan çocuk, ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır. Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocuklarını 15,-2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir.

Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, yeni doğum yapan annelere nasıl doğru kilo vermeleri gerektiği ve emziren annelerin nasıl beslenmeleri gerektiğine dair önemli bilgiler verdi. 

Doğumdan Sonra Emziren Anneler Nasıl Kilo Verebilir

Fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme, güvenli ve sağlıklı kilonun en önemli kriterleridir. Bu nedenle emziren annelerin diyet yapması pek tavsiye edilmese de doğru besinleri ve doğru porsiyonları tüketmeleri önemlidir. 

 

Bebeğinizi Emzirirken Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

1. Doğum Sonrası Emziren Anne Kilo Verebilir mi?

  • Doğum Sonrası Haftada En Fazla 500 gr Verilebilir 

Gebeliğinde fazla kilo alan anneler, doğumdan sonra, yaklaşık ilk 4 ayı kapsayan toparlanma dönemi sonrası diyet yapmaya başlayabilirler. Yapılan çalışmalarda hamilelik sonrasında haftalık 0.5 kg kilo kaybı, annenin ve gereksinimlerini azaltmamakta ve süte herhangi bir etkide bulunmamaktadır. Annenin aylık vermesi uygun görülen kilo 2’dir. Toplam süreç annenin fazla kilosuna bağlıdır.

 

2. Doğumdan Sonra Hızlı Kilo Vermeyin 

  • Fazla Kilo Alan Anneler Kilo Vermeyi Uzun Süreye Yayarak Kalıcı Kilo Verirler

Gebeliğinde 15 kilonun üzerinde alan anne ile gebelik döneminde 9-12 kg alan annenin kalan kilosunu verme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Fakat fazla kilolarda süreci daha uzuna yaymak, kiloyu korumanın en önemli adımdır.

Hızlı verilen kilo, annede kas kaybına sebep olur. Yorgunluk, baş ağrısı, kan şekerinin düşmesi, stres, ağız kokusu, kemik minerilizasyonunda azalma gibi birçok sağlık problemleri oluşturmaktadır.

 

Emziren Anneler Nasıl Kilo Verebilir?

3. Doğum Kiloları Nasıl Verilmeli ve Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?  

• Doğumdan sonra bebek emzirilirken, gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır. Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Alınan su, süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır.

Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, kompostu, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmelidir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir.

• Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir, belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir.

• Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yenilmelidir.

• Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandaline, domates, maydanoz, yeşi biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir. Bireysel özelliklere göre gaz yapıcı besinler çıkartılabilir.

Emziren Anneler Nasıl Kilo Verebilir
Doğumdan sonra fazla kilolardan kurtulmak her zaman kolay değildir, stres yapmayın ve sağlıklı kilo vermenin püf noktalarına dikkat edin. 

• Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her gün mutlaka olmalıdır.

• Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içiren diğer hazır besinler, mümkün olduğu kadar tüketilmemelidir.

• D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle emzikli anne güneşlenmeye özen göstermelidir.

• Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yetericne alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.

• Kuru meyveleri ve kuru yemişler, yoğun enerjileri yanında demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilebilir.

• Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çay kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 12 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon suyu eklenmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

• Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmelidir.

• Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden birisidir.

Konular :

#doğum #kilo verme #emzirmek #emzirriken kilo vermek