DOĞUM VE SONRASI

Sağlıklı Bir Lohusalık Dönemi İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.06.2013

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli

Doğumdan sonraki 6 haftalık süreyi kapsayan lohusalık, özellikle enfeksiyon riski açısından çok dikkat edilmesi gereken bir dönem. Lohusalık döneminde gebelik sırasında vücutta oluşan değişikliklerin normale döndüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Kılıç Aydınlı, bu dönemde kadını rahatsız eden konuların başında ilk 10-15 gün çok fazla olan terleme ve lohusa akıntısının olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kılıç Aydınlı, lohusalık döneminde hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığı için annelere şu önerilerde bulundu:

Lohusalar Neden Terler?

Terlemenin nedenini; gebelik sırasında vücutta toplanan sıvının atılması olduğunu vurgulayan Aydınlı, “Gereksiz kilo almamak için bol miktarda su içilmeli, serinlemek amacıyla duş alınmalıdır. Lohusa akıntısı başlangıçta koyu kırmızıdır. 10-15 gün sonra azalarak kahverengi-sarımsı bir renk alır ve toplam 40-55 gün kadar sürebilir. Lohusa akıntısı bakterilerden çok zengindir ve bu dönemde cinsel ilişki doğru değildir.

Doğum Yarasının Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yara bakımı: Dikişli normal doğum yaptıysanız epizyotominin şişliği ve hassasiyeti geçene kadar üzerine oturmamalı veya yüzme simidi üzerine oturmalısınız. Epizyotomi temizliği için hekiminizin size önerdiği antiseptik veya kaynamış steril su kullanabilirsiniz. Temizlik sonrası dikişlerinizin olduğu bölgenin saç kurutma makinesi veya peçeteyle kurumasını sağlayın. Sezaryen ile doğum yaptıysanız sezaryen yarasına dokunmamanız yeterlidir. Özel bir bakım gerekmez. Yarada herhangi bir akıntı gibi problem olursa ya da ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkarsa hemen hekiminizi arayın.

Lohusalık Döneminde Banyo Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Lohusalık döneminde çok terleyeceğiniz için sık sık duş alabilirsiniz. Küvet banyosunu ancak lohusalık bittikten sonra (42 gün) yapabilirsiniz. Emzirdiğiniz sürece saçınızın ilk yıkama suyunun göğüs uçlarına değmemesi enfeksiyon riski açısından uygun olur. Saçınızın ilk kirli suyunu başınızı öne veya arkaya eğerek ayrı yıkayıp boyunda aşağı duş alabilirsiniz. Sezaryen yarasının 5 cm altına, üstüne ve yanlarına 6 hafta boyunca dokunmayın. Banyo suyu yara üzerinden akıp gidebilir.

Lohusalık Döneminde Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Süt üretiminiz ilk bir hafta - on gün içinde sürekli artarak maksimum seviyeye gelir. 7-10 gün sonra bebeğin yemek disiplini ve göğüs uçları sağlığı açısından on dakika bir göğsünüz on dakika diğer göğsünüz ile emzirin. Normal erişkinlerde doyma süresi yirmi dakikadır.

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuklar dolu bir memeyi 6 dakikada boşaltır. Bebekler anne karnında iken sadece sizin sıcaklığınızı ve kalp sesinizi duyduğu için doğum sonrası bunu hep ararlar. Bebeklerin emme içgüdüsü çok güçlüdür ve bebekler emmekten büyük haz alırlar. Bu nedenlerle bebekler memeyi pek bırakmak istemez. Sizin meme sağlığınız ile bebeğin beslenmesi ve tatmini arasındaki en iyi uzlaşma, onar dakikalık emzirme süresinden sonra bebeği memeden ayırıp göğsünüze yatırmaktır.

Günde Kaç Kere Emzirmeli?

Bebekler bundan da çok büyük haz duyarlar. Uzun süre emzirdiniz takdirde meme uçlarınızda çatlama olur, bu çatlaklar da meme enfeksiyonunu kolaylaştırır. Meme uçlarını her emzirmeden önce ve sonra steril su ile temizleyin. Emzirme bittikten sonra meme uçlarına çatlakları iyileştirici merhemlerden sürün. Lohusalığın ilk 10-15 günü içerisinde emzirme sırasında rahim kasılmaları nedeniyle ağrınız olabilir. Ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bebeğinizi günde kaç defa emzireceğiniz konusunda çocuk hekiminize danışın.

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Ayarlanmalı?

Bebeklerin uyku düzeninin oturması için ilk 6-8 hafta içinde bebeklere gece-gündüz farkının öğretilmesi gerekir. Geceleri bebeğinizle ilgili bir işlem yaparken bebeğin uyuduğu odada 15-20 wattlık ampul takılı bir abajur veya sadece sizin için önünüzü görmeye yarayacak kadar endirekt bir aydınlatma olmalıdır. Bebeğe ne işlem yapılacaksa hızlı ve konuşmadan (kendi aranızda bile) yerine getirip bebeği yatağına yatırın.

Gündüz ise aynı işlemleri sesli hitap ederek, daha uzun zaman ayırarak ve şakalaşarak yapın. Bebeğiniz içgüdüsel olarak sizinle daha fazla beraber olmak isteyeceği için bir müddet sonra geceleri uyuyup gündüzleri uyanık kalmak isteyecektir. İstikrarlı davranırsanız bu uygulama meyvesini 6-8 hafta içinde verir.

Emzirirken İlaç Alınır mı?

Emzirdiğiniz sürece gebelikte kullandığınız multivitamin preparatlarından günde bir tane alın. Ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca yoktur. Başka nedenler ile ilaç kullanmanız gerekirse hekiminize danışın.

Konular :