HAMİLELİK ÖNCESİ

Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir?

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 17.06.2024 - Güncelleme : 21.06.2024

 

Birçok kadın, tüp bebek yöntemine güvenerek kariyeri, ileri düzeydeki eğitimi veya belki de henüz doğru partneri bulamadığı gibi çeşitli nedenlerle anneliği erteliyor. Ne yazık ki tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin tüp bebek yönteminde yaş sınırı var.  

Kadınları çocuk yapma konusunda biraz daha hızlı hareket etmeye çağıran Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Leyla Özkabakçı, tüp bebek tedavisinde yaşın hala neden önemli bir faktör olduğu konusunda önemli bilgiler verdi.  

Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir

Üreme sağlığı söz konusu olduğunda yaşın güçlü bir faktör olduğunu dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Leyla Özkabakçı, tüp bebek tedavisinde yaş sınırına dair merak edilenleri yanıtladı. 

 Kaç Yaşında Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir?

1. Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler: Doğurganlık ve Yaşlanma

İleri yaşta tüp bebek yaptırmak mümkün olsa da, bir kadın ne kadar geç beklerse, özellikle kendi yumurtalarını kullanmak istiyorsa hamile kalması o kadar zor olabilir. 

Bunun nedeni, kadınların üreme yıllarında salıverecekleri tüm yumurtalarla doğmasıdır. Kadın yaşlandıkça yumurta rezervi azalır. 30 yaş civarında yumurtaların kalitesi de düşmeye başlar. 

40 yaşına gelindiğinde kadınlarda yumurta kalitesi ve genel doğurganlık büyük ölçüde düşer, bu da doğal yollarla hamile kalmayı zorlaştırabilir ve fetal anormallik riskini artırabilir.  

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

2. Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler: Tüp Bebek için Maksimum Yaş Nedir?

Daha fazla kadın anneliği yaşamının ilerleyen dönemlerine ertelemeyi tercih ettikçe, birçok kişi tüp bebek veya tüp bebek tedavisi için bir üst yaş sınırı olup olmadığını merak edebilir. Yaş doğurganlığı etkilese de tüp bebek,  çocuk sahibi olmak için çok geç olduğunu düşünen kadınların annelik hayallerini gerçekleştirmesine  yardımcı olabiliyor.

  • Her İstediğiniz Yaşta Çocuk Yapamazsınız!

Üreme tıbbındaki ilerlemeler bir zamanlar imkansız görünen şeyleri mümkün kıldı. Birçok ünlü isim, 40 - 50 yaşından sonra tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi oldu. Ancak bu haberler sizi yanıltmasın.  

‘Mademki tüp bebek yaptırabiliyorum, istediğim zamana kadar bebek yapmayı geciktireyim, müsait olduğum zaman da yaparım’ fikri doğru değildir. Çünkü tüp bebek tedavisi yüzde 100 başarı demek değildir.

Tüp bebek tedavisinde eve bebek götürme oranı dünya ortalaması yüzde 35’i geçmez. 40 yaş sonrası bu oran çok daha fazla düşer. 

En iyi koşullarda bile tüp bebek tedavisi vakaların yalnızca yüzde 50'sinde başarılı olur. Birçok kadının birden fazla tedavi döngüsüne ihtiyacı vardır ve bazen bu bile yeterli değildir. Üreme sağlığı söz konusu olduğunda yaş güçlü bir faktördür. 

20'li yaşlarında veya 30'lu yaşların başındaki sağlıklı bir çift için, yardımcı üreme yöntemleri olmadan hamile kalma ihtimali her ay yaklaşık yüzde 20’dir. Bu yüzde, 37 yaşından sonra önemli ölçüde düşüyor ve 40 yaşına gelindiğinde bir kadının hamile kalma şansı adet döngüsü başına yüzde 10'dan azdır. 

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısı İçin Doğurganlık Yaşı Aşılmamalı

3. Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler: Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir?

  • 40 Yaşından Sonra Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Yüzde 7'ye Kadar Düşüyor 

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin 2015 tarihli bir raporuna göre, 41 ila 42 yaşları arasındaki bir kadının kendi yumurtalarıyla tüp bebek tedavisi kullanarak hamile kalma şansı yüzde 14'tür. 43 ila 44 yaşları arasında başarı oranı yüzde 7'ye düşüyor.  

Çünkü tüp bebekte bizim oynayabileceğimiz parametreler yalnızca sperm ve yumurtalar üzerindedir. Metot ne olursa olsun doğurganlık yaşını aşmadan bebek sahibi olmayı planlamalıyız.” 

  • Tüp Bebek Uygulaması İçin Maksimum Yaş Var mı?

Tüp bebek ve yaş söz konusu olduğunda teknik olarak üst yaş sınırı yoktur. 40'lı yaşlarındaki kadınlar tüp bebek tedavisinin yardımıyla başarılı bir şekilde hamile kalmış ve doğum yapmışlardır. 

Bununla birlikte, tüp bebek başarı oranları 35 yaşın altındaki kadınlar için en yüksek seviyededir; ancak 30'lu yaşların sonlarında ve 40'lı yaşların başındaki kadınlar da başarılı gebelikler yaşayabilir. Buna göre, 40'lı yaşların başı, tüp bebek düşünen çoğu kadın için genel üst yaş sınırı olma eğilimindedir.  

  • Yumurta Kalitesi Tüp Bebek İçin Maksimum Yaşı Uzatabilir 

Bir kadının doğurgan olduğu yıllarda toplanan yumurtalar nedeniyle, tüp bebek için maksimum yaş, anne adayının hamilelik için yeterince sağlıklı olması koşuluyla 40'lı yaşların başından ortalarına kadar uzayabilir. 

Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir

Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir? Uzmanlar yanıtladı. 

  • Yumurtaların Dondurulması

Hamileliği ileri yaşlara ertelemek isteyen kadınlar için bir seçenek, yirmili yaşlarında veya 30'lu yaşların başında yumurtalarını dondurmaktır. 40'lı yaşlarındaki bir kadın, yumurtalarını erken yaşta dondurarak hazır olduğunda kendi biyolojik çocuklarına sahip olabilir.

40'lı yaşlarının başlarında, kişinin gençken dondurulan yumurtaları kullanılarak tüp bebek ile gebelik şanslarını artırabilirler. 

  • Tüp Bebek Sizin İçin Uygun mu?

Eğer bazı faktörlerden dolayı çocuk sahibi olmakta zorlanıyorsanız tüp bebek sizin için uygun olabilir. 

Konular :

#tüp bebek #tüp bebek tedavisi #hamile kalmak #yaş sınırı