CİNSELLİK

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.02.2011 - Güncelleme : 09.07.2022

Hamilelikte Cinsel İlişki

Gebelik süresince seks, hormon düzeylerindeki artış nedeniyle daha kolay uyarılabileceğiniz için ve korunma kaygınız da olmadığından daha da zevk verici olabilir.

Doğuma az bir zaman kalana kadar çiftlerin çoğu cinsel ilişkiye girebilmektedirler. Bazı çiftler, cinsel ilişkinin fetüse zarar vereceğinden korkmaktadırlar. Bu genelde yanlış bir kanıdır. Fetüs, amnoitik sıvı tarafından çok iyi desteklenmektedir. Bazı çiftler, gebelik sırasındaki kadın karnındaki değişimlerden dolayı cinsel ilişkiye zevksiz bulmaktadırlar.

Özellikle gebeliğin ilk ve son haftalarında sekse karşı ilginiz azalabilir.Bu, eşinize sevginizi göstermemeniz gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi yorgun hissetseniz ya da cinsel ilişki istemeseniz bile eşinize sevginizi öpme, okşama, sarılma, dokunma gibi çeşitli yollarla gösterebilirsiniz.

Rahatlık için eşiniz ve siz, cinsel ilişki için farklı pozisyonlar deneyebilirsiniz. Örneğin, kadın ve erkek yan yana yatarlarsa, kadının karnına daha az basınç uygulanmış olur.

Gebeliğin son haftalarında geleneksel “erkek üstte” pozisyonu rahatsız edici olabilir. Bu durumda eşinizin kucağına oturma, diz çökme, yan yana uzanma gibi farklı pozisyonları denebilirsiniz.

Gebelikte cinsel ilişki için temel rehberiniz sizin rahatlığınızdır. Önceki gebeliğinizde aşağıdakilerden herhangi birisi olmuşsa cinsel ilişkiyi sınırlandırabilir ya da kesebilirsiniz.

Erken doğum (37. haftadan önce)EnfeksiyonKanama
Amnoitik zarların delinmesi ve amnoitik sıvı sızması

Konular :