CİNSELLİK

Hamilelikte Seks Bebeğe Zarar Verir mi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.01.2014 - Güncelleme : 07.01.2024

"Hamilelikte sekse olan ilginizi artırdı mı? Yoksa seks aklınıza gelen en son şey mi? Her iki durumda da, işte hamilelik sırasında seks hakkında bilmeniz gerekenler."

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kayhan Yakın, gebelik  sürecindeki birçok çiftin merak ettiği sorulara açıklık getirdi. 

Hamilelikte Cinsel İlişki Yasak mı

 "Gebelik sürecinde cinsel hayat olur mu?" sorusunun yanıtı haberimizde. 

Gebelikte Cinsellik Nasıl Olmalı? 

1. En Sık Yaşanan Endişe: "Hamilelikte Seks Bebeğe Zarar Verir mi?"

Genellikle gebelerde cinsel arzular iki farklı yönde gelişir. Bazı gebelerde ilk ve üçüncü trimesterde cinsel istek azalırken, ikinci trimestrede belirgin bir artış yaşanır. Bazı gebelerde ise gebelik ilerledikçe cinsel iste de aynı paralellikte azalır. Erkeklerde eşine yönelik cinsel isteği azaltan en önemli faktör ise ilişkinin bebeğe zarar verebileceği düşüncesidir. 

 • Çiftler Birbirlerine Düşüncelerini Açıklamaktan Çekinmemeli 

Eğer eşlerden birinde cinsel istek artmış, diğerinde baskılanmış ise o zaman problemler ortaya çıkar. Cinsel isteksizlik ile karşılaşan bir çiftin, bu düşüncelerini birbirileri ile paylaşmaları, problemin çözümünün anahtarıdır.

Gebelikte Cinsellik Hangi Durumlarda Sakıncalı?

2. Hamilelikte seks yapmak doğru mu?
 
Gelişmekte olan bebeğiniz, rahminizdeki amniyotik sıvının yanı sıra rahmin güçlü kasları tarafından da korunur. Erken doğum veya plasenta sorunları gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece cinsel aktivite bebeğinizi etkilemeyecektir. Ancak hamilelik konfor düzeyinizde ve cinsel isteğinizde değişikliklere neden olabilir. 

 • Hamilelik sırasında seks düşük yapmaya neden olabilir mi?
  Hamilelik sırasında seks yapmak düşük yapmaya neden olmaz. Çoğu düşük, fetüsün normal şekilde gelişmemesi nedeniyle meydana gelir.
 • Hamilelik sırasında en iyi cinsel pozisyonlar nelerdir? 
  Rahat olduğunuz sürece hamilelik sırasında çoğu cinsel pozisyon uygundur. Oral seks hamilelik sırasında da güvenlidir. Hamileliğiniz ilerledikçe, en iyi neyin işe yaradığını bulmaya çalışın. Karşılıklı zevk ve rahatlığı göz önünde bulundurduğunuz sürece yaratıcılığınızın kontrolü ele almasına izin verin.
 • Prezervatif gerekli mi? 
  Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanmak sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eşinizde aktif veya yakın zamanda teşhis edilmiş cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon varsa, her türlü cinsel ilişkiden (vajinal, oral ve anal) kaçının.

Gebelikte Cinsellik Hangi Durumlarda Yasaklanır? 

3. Seksten kaçınılması gereken durumlar nelerdir?

Meme uyarımı, kadın orgazmı ve menideki prostaglandin adı verilen bazı hormonlar rahim kasılmalarına neden olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz seksten kaçınmanızı önerebilir:

 • Açıklanamayan vajinal kanama durumlarında,
 • Amniyotik sıvı sızdırdığında,
 • Rahim ağzınızın erken açılmaya başladığında (servikal yetmezlik),
 • Plasentanız rahim ağzı açıklığınızı kısmen veya tamamen kapattığında (plasenta previa),
 • Erken doğum geçmişiniz olduğunda.

4. Hamilelikte Seks Yapmak İstememeniz Çok Normal 

İhtiyaçlarınızı ve endişelerinizi partnerinizle açık ve sevgi dolu bir şekilde paylaşın. Eğer seks yapmak size sıkıcı geliyorsa veya doktorunuz tarafından yasaklıysa onun yerine eşinize sarılmayı, onu öpmeyi veya masajı deneyebilirsiniz.

 • Cinsel Beraberlik Şart Değildir 

Cinsel isteksizlik ile karşılaşan bir çiftin, bu düşüncelerini birbirleri ile paylaşmaları, problemin çözümünün anahtarıdır. Cinsel beraberliğin mutlaka cinsel birleşme ile sonuçlanması gerekmediğinin, dokunma, sarılma, okşama ve sevgi sözcüklerinin de ihtiyaç duyulduğunun unutulmaması gereklidir.

 • Risk Olup Olmadığını Doktorunuza Mutlaka Sorun 

Hamilelik döneminde seks olmayabilir. Eğer seks yapılmazsa bu dünyanın sonu değildir. Bu dokuz aylık dönemde seks yapılmaması daha sonra seks hayatının bitmiş olduğu anlamına da gelmez. Riskli durumlardan birinin varlığında cinsel birliktelik, bir düşük ya da erken doğum için tetikleyici olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza cinsel birliktelik yönünden bir riskiniz olup olmadığını sormayı ihmal etmemelisiniz. 

Hamilelikte Cinsel İlişki Yasak mı

Gebelikte Cinsellikte Nelere Dikkat Etmeli?

Annedeki fiziksel değişiklikler sadece dış görünümdekilerle kısıtlı kalmamakta, vücut içerisinde de belirgin değişiklikler olmaktadır. Bebekler beraber büyüyen rahim, anne düz yattığında vücuda kan dağıtan ve toplayan büyük damarlar üzerine basınç yapar ve kan dolaşımını bozar. Bu nedenle seks sırasında düz yatar pozisyonda uygun değildir. Bunun yerine eşlerin yan yana yattığı bir şekilde veya annenin üstte olduğu pozisyon daha güvenlidir. İlişki sırasında vajenden lekelenme tarında bir kan gelmesi halinde panik yapmamak gerekir. 

Unutmayın!

Gebelikte rahim ağzında bazı değişiklikler olur ve bu değişiklikler rahim ağzını daha hassas bir hale getirir. İlişki sırasında bu bölgenin travmasına bağlı olarak hafif bir kanama gözlenebilir. Ancak kanamanın lekelenmeden fazla olması veya bir günden fazla sürmesi halinde doktorunuza görünmekte fayda olacaktır.

Gebelik süresince her türlü kanamayı doktorunuza haber vermeniz lehinize olacaktır.

Konular :

hamilelikte cinsellik, hamilelikte seks, gebelikte cinsel ilişki, hamilelikte cinsel ilişki, hamilelikte beraberlik