BESLENME

Düğün Günü İçin Beslenme Tüyoları

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 05.04.2024

Düğün mevsimi yaklaşıyor. Peki, evlenmeye hazırlananlar, bu önemli gün öncesinde enerjik ve fit görünmek için beslenme konusunda neler yapmalı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Seda Uşarer, düğün günü için beslenme tüyoları verdi: “Ödem şikâyeti yaşamamak için turşu, salamura, konserve gibi tuzlu besinlerden uzak durulmalı. Düğünden üç gün önce, gaz ve şişkinlik yapan kurubaklagil, brokoli, pırasa, kereviz gibi besinlerden vazgeçilmeli.

Düğünde sağlıklı ve fit görünmek için nasıl beslenmek gerekiyor? Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Uşarer, sağlıklı beslenme konusunda önemli tüyolar verirken, evlenmeye hazırlananların düğün günü kendilerini daha iyi hissetmeleri için yapması gerekenleri sıraladı. 

Düğün Günü İçin Beslenme Tüyoları

 Düğünde sağlıklı ve fit görünmek için nasıl beslenmek gerekiyor? İşte, yanıtı.

Düğün Günü Nasıl Beslenmeli? 

1. Düğün Günü Sağlıklı ve Fit Görünmek İçin Ne Yapmalı? 

 • Düğün Öncesi Şok Diyetler Halsizliğe Sebep Olabilir

Fit bir görünümüne ulaşmak isteyen ve kilo fazlası olduğunu düşünenler şok diyetlerde çözüm arıyor, fakat bu yaklaşım oldukça yanlış. Çünkü panikle kısa sürede verilen kilolar daha sonra hızlı kilo alınmasına neden olabiliyor.

Bunun yanında şok diyetler kas ve su kaybı yaratacağı için kişide halsizlik, yorgunluk, yüz bölgesinde ifade düşüklüğü ve cilt renginin solması gibi sıkıntılar da yaratabiliyor. Bu dönemde enerjik, dinç görünmeniz, cildinizin parlak ve gergin durması oldukça önemlidir.

 Düğün Öncesi Ödem ve Şişkinlik Yapan Gıdalardan Uzak Durun 

2. Düğün Öncesi Ne Kadar Kilo Verilebilir?

 • Gereğinden fazla kilo verilmemeli

Düğün öncesi kilo fazlalığına göre beslenme programı oluşturmak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve bunu hayatınıza adapte etmek için bir diyetisyenden yardım alınabilir.

Beslenme programına paralel olarak uygun bir spor yapılması daha fit bir görünüm için gereklidir.

Bu süreçte bir uzmanla çalışmak önemlidir çünkü gereğinden fazla kilo vermek dış görünüşü değiştirebilir. 

Hangi Gıdalar Ödem Yapar?

3. Düğün Öncesi ve Sırasında Ödemi Önlemek Mümkün

 •  Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmeli

Düğün hazırlıkları sırasında bağışıklık sisteminizin güçlü olması çok önemlidir. Düğün öncesi son 1-2 gün ve düğün günü gelinlerde heyecandan dolayı iştah kesilmeleri yaşanabilir, bu süreç olağandır. Ancak düğün günü gelinin enerjik ve fit olması, cildinin parlak görünmesi için beslenmesi ve uyku düzeni çok önemlidir. 

Düğün Günü İçin Beslenme Tüyoları

Evlenmeye hazırlananların düğün günü kendilerini daha iyi hissetmeleri için yapması gerekenler...

Düğün öncesi ve sırasında ödem şikâyeti yaşamamak için turşu, salamura, konserve ve yüksek miktarda sodyum içeren maden suları gibi tuzlu besinlerden uzak durulmalı.

Gaz ve şişkinlik yaşamamak için düğünden 3 gün önce kurubaklagil, brokoli, pırasa, brüksel lahanası ve kereviz gibi besinlerden de uzak durulmalı.

 

Düğün Günü Protein Ağırlıklı Beslenin 

4. Düğün Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?  

 • Düğün öncesi akşam 23:00’de yatın ve 7-8 saat uyuyun.
 • Protein ağırlıklı beslenin ve basit karbonhidratlardan uzak durun.
 • Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın, bu sayede uzun süre tokluk hissi oluşur. Kahvaltıda haşlanmış yumurta, peynir, ceviz ve taze sebze olmalı.
 • Kafein tüketimini azaltın.
 • Tatlılardan ve taze sıkılmış meyve suyu dahil şekerli içeceklerden uzak durun.

Düğün Günü İçin Beslenme Tüyoları

Düğün günü sağlıklı ve göz alıcı görünmek için ne yapmalı? Uzmanlar yanıtladı.

Düğünden Önce Bunları Yapın!

 • Öğün aralıklarının 4-5 saat olması metabolizmayı hızlandırır, performansı arttırır.
 • Parlak bir cilt için mutlaka 2,5 lt su için.
 • Yanınızda kavrulmamış fındık, badem gibi kuruyemişler bulundurun. Kuruyemişler, uzun süre tokluk sağlayarak abur cubur tüketimini
 • engelleyecektir.
 • Düğün öncesi akşam yemeğinde mutlaka kırmızı et, tavuk, balık gibi bir protein ve yanında şişkinlik yapmaması için yeşil salata yerine pişmiş bir sebze yiyin.
 • Her zaman sağlıklı kalmak için işe küçük alışkanlıkları geliştirerek başlamalısınız. Normal çayı yeşil çay veya papatya çayı ile değiştirin. Papatya çayı rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Bir fincan papatya çayı içtikten sonra daha iyi uyuduğunuzu fark edeceksiniz. Normal çayın uykunuzu bozduğu ve kaygıyı artırdığı bilinirken, yeşil çay ise kendinizi rahat ve sakin hissetmenize yardımcı olur. 

Konular :

#düğün öncesi beslenme #düğün günü beslenme #düğünden önce